Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly u lékaře lidé často podceňují, mohou ale zachránit život

  15:22aktualizováno  15:22
Většina lidí v Karlovarském kraji ignoruje pravidelné kontroly u lékaře. Cestu na preventivní prohlídku si v uplynulých dvou letech udělali jen čtyři pacienti z deseti. Nejčastější výmluva pacientů zní: nemáme čas. Připravují se o vyšetření, které může zachránit život.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nejen chirurgové nebo lékaři ARO mohou zachraňovat životy, umějí to i praktičtí lékaři. Jenže lidé se k nim v Karlovarském kraji příliš nehrnou.

Na co máte nárok

Preventivní prohlídka u praktického lékaře by měla mimo jiné zahrnovat:

  • změření krevního tlaku
  • zjištění indexu tělesné hmotnosti
  • orientační vyšetření zraku a sluchu
  • vyšetření moči diagnostickým papírkem
  • zhodnocení onkologických rizik (vyšetření kůže, případně vyšetření per rectum; u mužů při zvýšeném riziku klinické vyšetření varlat, u rizikových žen od 25 let klinické vyšetření prsů)
  • laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu (při první všeobecné preventivní prohlídce a pak ve 30, 40, 50 a 60 letech)
  • laboratorní vyšetření glykémie (při první všeobecné preventivní prohlídce a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech)
  • EKG (ve věku 40 let a dále ve čtyřletých intervalech)

„Na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři tam chodí méně než 40 procent lidí,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Vycházel z analýzy pojišťovny, která registruje bezmála šest milionů obyvatel republiky.

Velké rozdíly jsou přitom mezi jednotlivými kraji. Ten náš, Karlovarský, se dělí o 6. až 7. místo s krajem Pardubickým. O zdraví nejvíce dbají v Olomouckém kraji. Na předposledním 13. místě je Plzeňský kraj, kde si s preventivními prohlídkami nedělají hlavu celé 2 třetiny lidí. Neuznávají tak svůj zákonný nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře.

Podle praktické lékařky Libuše Kuželové, která má ordinaci v Dalovicích u Karlových Varů, se pacienti nejvíce vymlouvají na nedostatek času. „Lidé jsou příliš zaměstnaní a ne vždy dostanou v práci na preventivní prohlídku volno. Musejí přijít ráno na lačno. Dělají se i odběry krve. Takže je těžké pacienty do ordinace dostat. Vidím to například na profesionálních řidičích, kteří jezdí i do zahraničí,“ řekla lékařka.

Nechce ale házet všechny své pacienty do jednoho pytle. Má totiž pacienty, kteří jsou za pozvání na preventivní prohlídku rádi. Pojišťovna ji platí jednou za dva roky.

V ordinaci Libuše Kuželové čeká příchozí také vyšetření prostaty. Tak se u mužů zhruba jednou až dvakrát za rok přijde při preventivní prohlídce na rakovinu. Platí to i o nově zjištěné cukrovce anebo o onemocnění jater. Ty se příliš klinicky neprojevují.

„Pak se dozvím, že pacient prodělal v dětství žloutenku a potom už nebyl kontrolovaný. Takže periodické prohlídky mají určitě smysl,“ upozorňuje lékařka. A její kolegové ze západních Čech přidávají další případy z praxe. Pacientovi například při vyšetření EKG zjistili jizvu po infarktu, o kterém nevěděl. A po kardiologickém vyšetření pacient zamířil rovnou na operaci srdce, při které dostal bypass.

Někteří zaměstnavatelé posílají své pracovníky na preventivní prohlídky. Byl to i případ muže v aktivními věku. Přišel do ordinace s tím, že jenom potřebuje potvrzení. Lékařka mu ale řekla, že u ní dlouho nebyl, a tak ho podrobně vyšetří. Nahmatala mu při vyšetření konečníku karcinom tlustého střeva.

Praktický lékař Josef Košťál z karlovarské čtvrti Stará Role má systém dvakrát a dost. „Aktivně si pacienty zvu. Když nepřijdou, tak je ještě jednou zkontaktuji. Ale potřetí už ne. Každý je svého zdraví strůjcem,“ vysvětlil lékař.

Preventivní prohlídku s úsměvnou nadsázkou přirovnal k technické prohlídce automobilu. Jen místo závad se zjišťují skryté nemoci.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz