Jedna z tramvají, na které byl umístěný plakát Zde se těží minerální voda Mattoni.

Jedna z tramvají, na které byl umístěný plakát Zde se těží minerální voda Mattoni. | foto: ASORKD

Usmiřte se, vyzvala soudkyně Mattonku a autory plakátů se zkázou Kyselky

  • 0
Projednávání žaloby Karlovarských minerálních vod proti kampani, která na pražských tramvajích upozorňovala na devastaci lázní Kyselka, ani nezačalo. Právníci obou stran se přes hodinu dohadovali v soudní síni a nakonec se na popud soudkyně shodli, že se spor pokusí vyřešit sami smírně.

"Je to taková dost nešťastná kauza, kde se smír přímo nabízí," uvedla dopoledne pražská soudkyně Helena Nebesařová.

Zároveň rovnou zarazila snahy Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD), která je jednou ze stran sporu, poukazovat při sporu na devastaci lázeňských budov.

Lázně Kyselka

Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let minulého století. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů.

Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost, která je v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

"Spor není o tom, že budu řešit lázně Kyselka a jejich stav. Budu posuzovat slogan, který se objevil na plakátech. Vaše činnost je jistě záslužná, ale ani za dobrou věc se nesmí bojovat nepravdivými informacemi. Musíte respektovat právo na ochranu dobré pověsti," řekla zástupcům památkové asociace.

Strany sporu teď mají dvouměsíční lhůtu na to, aby se spolu domluvily. Pokud se jim to nepodaří, soud znovu nařídí hlavní líčení a projedná žalobu.

O co v kauze jde? Po Praze jezdila loni v létě trojice tramvají s plakátem, na němž byla fotografie poničeného lázeňského Löschnerova pavilonu a nápis "Zde se těží minerálka Mattoni".

Karlovarské minerální vody, které minerálku Mattoni stáčejí, se proti tomu ohradily s tím, že kolemjdoucí mohou nepravdivě usoudit, že se minerální voda těží právě v těchto místech. Kampaň označily za nekorektní, nepravdivou a manipulativní.

Žalobou se proto domáhají omluvy, finančního odškodnění ve výši 50 tisíc korun a toho, aby kampaň již nepokračovala.

Plakáty na tramvajích platila ASORKD, která společnost KMV kvůli devastaci Kyselky dlouhodobě kritizuje a čelí v té souvislosti několika žalobám.

"Soud by trval dva až tři roky, proto zúčastněné strany projevily zájem vyřešit vše smírem," vysvětloval Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.

KMV mají podle něj dvě podmínky. Jednou je, že asociace nebude dál zveřejňovat fotografie použité v reklamě v médiích. "S tím nemáme žádný problém. Zato druhá podmínka je pro nás i soud těžko akceptovatelná," pokračoval Kadrman. A tou je, že se asociace zdrží podobných koláží. "Tohle je potřeba, i podle paní soudkyně, blíže specifikovat," doplnil Kadrman.

Vedle asociace je tentokrát na straně žalovaných také pražský Dopravní podnik, firma Rencar Praha, jež pronajímá reklamní plochu na dopravních prostředcích, a společnost Europlakat, která se také zabývá billboardovou reklamou.

Soud rozhodl už loni v létě předběžným opatřením, že kampaň nesmí pokračovat, proti čemuž se památková asociace neodvolala. I proto soudkyně Helena Nebesařová vyzvala strany, aby se spolu zkusily dohodnout.

,