Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary jsou plné cizinců, přijeli oslavit pravoslavné Vánoce

  13:41aktualizováno  13:41
Pravoslavným věřícím vrcholí Vánoce. Do Karlových Varů přijely slavit davy turistů, zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu. Příjemné je to pro hoteliéry i drobné podnikatele v centru lázní.

Pravoslavní věřící v úterý slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života v Karlových Varech byl dopoledne chrám sv. Petra a Pavla. Na bohoslužbu dorazily stovky lidí, převážně pak rusky hovořících cizinců. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Paní Iveta, která prodává oplatky na třídě TGM si posledních pár dní příliš neodpočine. Do krámku jí proudí davy rusky hovořících turistů, kteří vyrazili na vánoční výlet do Karlových Varů.

"Kolik sem teď přijde zákazníků, není možné ani spočítat. Je to jako u Čechů. Také když na Vánoce někam vyrážejí, kupují coby dárek oplatky," řekla.

Fotogalerie

Kousek od jejího krámku postávají manželé z Moskvy. Prožít Vánoce v Karlových Varech je pro ně příjemné už proto, že do města létá přímá linka a hodně zdejších s nimi mluví v jejich mateřštině.

"Je tu nádherná atmosféra, příroda a s lidmi v našem věku tady vždy najdeme stejná témata k hovoru. Navíc do chrámu na bohoslužbu to máme kousek," shodli se.

Právě chrám sv. Petra a Pavla patří v těchto dnech mezi nejvyhledávanější cíle nejen zdejších pravoslavných věřících, včetně Čechů, ale hlavně turistů.

"Nejvíc se nás ptají, kde a od kolika se konají bohoslužby. A pak je zajímají také koncerty. Těch je tu teď spousta," prozradila Kateřina Strejčková z karlovarského infocentra.

Počty ruskojazyčných návštěvníků se v Karlových Varech začaly zvyšovat 27. prosince, kdy do krajského města začali létat a přijíždět nejen Rusové, ale také Ukrajinci, Bělorusové a další pravoslavné národy.

V pondělí měli co dělat dispečeři v zadní části dolního nádraží, kam dorazilo nebývalé množství autobusů plných turistů z východu. Těch pak odpoledne městem proudily davy.

Kalendáře se rozcházejí o třináct dní

Oproti západním křesťanům, kteří mají gregoriánský kalendář, se východní křesťanství řídí kalendářem juliánským. Rozcházejí se o třináct dní. Pravoslavný Štědrý den tak připadl na západní Tři krále.

V úterý věřící slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života byl od deseti hodin chrám sv. Petra a Pavla.

"Jsem mile překvapená. Každý rok je tu víc a víc věřících. Těší mě, že na bohoslužby chodí i děti a mladí lidé," řekla Maria Čerevko, pravoslavná věřící a členka chrámového sboru.

Při dopolední dvouhodinové bohoslužbě navštívily chrám stovky lidí. Někteří jen na chvíli, jiní setrvali do konce. Po skončení bohoslužby na ně před chrámem čekalo malé pohoštění. Podával se horký čaj nebo klobásky.

"Je to takové malé pohoštění pro všechny, kteří přijdou slavit. Setkáme se tady a popřejeme si hezké svátky," vysvětlila jedna z věřících.

Pravoslavné Vánoce potrvají do 19. ledna, kdy vyvrcholí svátkem Zjevení Páně, kterým pravoslaví připomíná Kristův křest v Jordánu. K řece tehdy přicházelo mnoho lidí z Jeruzaléma a okolí, aby v ní smyli své hříchy.

Pravoslavní věřící už několik let po ranní bohoslužbě podstupují očistnou lázeň v areálu restaurace ve Svatošských skalách, u které je jezírko s ledovou vodou a jesetery (více o tradici čtěte zde). Podle tradice je však v tu dobu očistná kterákoli voda, třeba i ta, která teče doma z kohoutku.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Mladík surově zbil matku, policie jej obvinila z pokusu o vraždu

Muž v Karlových Varech brutálně napadl ženu

Karlovarská policie obvinila třiadvacetiletého násilníka, který surově zaútočil na svou matku. Zachránilo ji jen to, že...

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Najdete na iDNES.cz