Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary jsou plné cizinců, přijeli oslavit pravoslavné Vánoce

  13:41aktualizováno  13:41
Pravoslavným věřícím vrcholí Vánoce. Do Karlových Varů přijely slavit davy turistů, zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu. Příjemné je to pro hoteliéry i drobné podnikatele v centru lázní.

Pravoslavní věřící v úterý slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života v Karlových Varech byl dopoledne chrám sv. Petra a Pavla. Na bohoslužbu dorazily stovky lidí, převážně pak rusky hovořících cizinců. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Paní Iveta, která prodává oplatky na třídě TGM si posledních pár dní příliš neodpočine. Do krámku jí proudí davy rusky hovořících turistů, kteří vyrazili na vánoční výlet do Karlových Varů.

"Kolik sem teď přijde zákazníků, není možné ani spočítat. Je to jako u Čechů. Také když na Vánoce někam vyrážejí, kupují coby dárek oplatky," řekla.

Fotogalerie

Kousek od jejího krámku postávají manželé z Moskvy. Prožít Vánoce v Karlových Varech je pro ně příjemné už proto, že do města létá přímá linka a hodně zdejších s nimi mluví v jejich mateřštině.

"Je tu nádherná atmosféra, příroda a s lidmi v našem věku tady vždy najdeme stejná témata k hovoru. Navíc do chrámu na bohoslužbu to máme kousek," shodli se.

Právě chrám sv. Petra a Pavla patří v těchto dnech mezi nejvyhledávanější cíle nejen zdejších pravoslavných věřících, včetně Čechů, ale hlavně turistů.

"Nejvíc se nás ptají, kde a od kolika se konají bohoslužby. A pak je zajímají také koncerty. Těch je tu teď spousta," prozradila Kateřina Strejčková z karlovarského infocentra.

Počty ruskojazyčných návštěvníků se v Karlových Varech začaly zvyšovat 27. prosince, kdy do krajského města začali létat a přijíždět nejen Rusové, ale také Ukrajinci, Bělorusové a další pravoslavné národy.

V pondělí měli co dělat dispečeři v zadní části dolního nádraží, kam dorazilo nebývalé množství autobusů plných turistů z východu. Těch pak odpoledne městem proudily davy.

Kalendáře se rozcházejí o třináct dní

Oproti západním křesťanům, kteří mají gregoriánský kalendář, se východní křesťanství řídí kalendářem juliánským. Rozcházejí se o třináct dní. Pravoslavný Štědrý den tak připadl na západní Tři krále.

V úterý věřící slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života byl od deseti hodin chrám sv. Petra a Pavla.

"Jsem mile překvapená. Každý rok je tu víc a víc věřících. Těší mě, že na bohoslužby chodí i děti a mladí lidé," řekla Maria Čerevko, pravoslavná věřící a členka chrámového sboru.

Při dopolední dvouhodinové bohoslužbě navštívily chrám stovky lidí. Někteří jen na chvíli, jiní setrvali do konce. Po skončení bohoslužby na ně před chrámem čekalo malé pohoštění. Podával se horký čaj nebo klobásky.

"Je to takové malé pohoštění pro všechny, kteří přijdou slavit. Setkáme se tady a popřejeme si hezké svátky," vysvětlila jedna z věřících.

Pravoslavné Vánoce potrvají do 19. ledna, kdy vyvrcholí svátkem Zjevení Páně, kterým pravoslaví připomíná Kristův křest v Jordánu. K řece tehdy přicházelo mnoho lidí z Jeruzaléma a okolí, aby v ní smyli své hříchy.

Pravoslavní věřící už několik let po ranní bohoslužbě podstupují očistnou lázeň v areálu restaurace ve Svatošských skalách, u které je jezírko s ledovou vodou a jesetery (více o tradici čtěte zde). Podle tradice je však v tu dobu očistná kterákoli voda, třeba i ta, která teče doma z kohoutku.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor linky / skladu - Mariánské Lázně, až 28 000 Kč + benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz