Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravoslavní slavili ve Varech svátek Zjevení páně koupelí v ledové vodě

  18:21aktualizováno  18:21
Ledovou koupelí oslavily desítky pravoslavných věřících v Karlových Varech svátek Zjevení Páně. Voda byla letos dobrá, zima nám nebyla, pochvalovali si cizinci z Východu koupel v bazénu výletní restaurace ve Svatošských skalách.

Svátek Zjevení páně oslavily desítky pravoslavných věřících v Karlových Varech symbolickou koupelí v ledové vodě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Majitel restaurace Hynek Novák, který bazén připravil, si dělal zbytečné starosti o zdraví věřících, kteří se rituálně ponořili do vody z horské bystřiny mezi jesetery a pstruhy. Při očistě ducha lékař nemusel zasahovat.

Fotogalerie

Svátek zjevení Páně přijeli do Karlových Varů oslavit ledovou koupelí lázeňští pacienti, ale i věřící z Prahy, Bíliny a dalších měst. Věřící po koupeli zpívali náboženské písně.

Svátek slaví pravoslavní věřící po celém světě. Koupele začínají v sibiřském Vladivostoku v místech, kde byly za Stalina koncentrační tábory.

Mezi prvními se do bazénku v zahradě výletní restaurace ponořila Moldavanka Klavdie Nivňja, která žije v Karlových Varech. Nejprve navštívila sváteční mši v chrámu sv. Petra a Pavla, pak přijela do Svatošských skal.

"Sláva bohu, nemáme v České republice žádné problémy, ráda pracuji s českými ženami," pochvalovala si pracovní podmínky i svého šéfa, od kterého dostala volno.

Na obřad pod širým nebem přijela z Prahy i Moskvanka paní Ludmila se synem Alexandrem. Ten chodí v hlavním městě do české školy, zatímco jeho matka tam pracuje. "Opravdu tady nemáme žádné problémy, asi to je opravdu velké štěstí."

Člena výboru pro národnostní menšiny při krajském zastupitelstvu Alexeje Ružejnikova překvapilo, že do Svatošských skal na závěr pravoslavných vánočních svátků přijíždí už druhým rokem méně lidí.

Jedním z důvodů tohoto úbytku, ale podle Ružejnikova i celkového poklesu počtu cizinců ve Varech, může být změna zákona. Od 1. ledna loňského roku se totiž podstatně změnily podmínky pro prodlužování pobytu. Cizinci nyní mimo jiné musí předložit potvrzení o průměrném měsíčním příjmu. Bělorus Ružejnikov odhaduje, že kvůli tomu musely loni z Karlovarského kraje odjet domů tisíce rusky hovořících cizinců.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Najdete na iDNES.cz