Svátek Zjevení páně oslavily desítky pravoslavných věřících v Karlových Varech

Svátek Zjevení páně oslavily desítky pravoslavných věřících v Karlových Varech symbolickou koupelí v ledové vodě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pravoslavní slavili ve Varech svátek Zjevení páně koupelí v ledové vodě

  • 1
Ledovou koupelí oslavily desítky pravoslavných věřících v Karlových Varech svátek Zjevení Páně. Voda byla letos dobrá, zima nám nebyla, pochvalovali si cizinci z Východu koupel v bazénu výletní restaurace ve Svatošských skalách.

Majitel restaurace Hynek Novák, který bazén připravil, si dělal zbytečné starosti o zdraví věřících, kteří se rituálně ponořili do vody z horské bystřiny mezi jesetery a pstruhy. Při očistě ducha lékař nemusel zasahovat.

Svátek zjevení Páně přijeli do Karlových Varů oslavit ledovou koupelí lázeňští pacienti, ale i věřící z Prahy, Bíliny a dalších měst. Věřící po koupeli zpívali náboženské písně.

Svátek slaví pravoslavní věřící po celém světě. Koupele začínají v sibiřském Vladivostoku v místech, kde byly za Stalina koncentrační tábory.

Mezi prvními se do bazénku v zahradě výletní restaurace ponořila Moldavanka Klavdie Nivňja, která žije v Karlových Varech. Nejprve navštívila sváteční mši v chrámu sv. Petra a Pavla, pak přijela do Svatošských skal.

"Sláva bohu, nemáme v České republice žádné problémy, ráda pracuji s českými ženami," pochvalovala si pracovní podmínky i svého šéfa, od kterého dostala volno.

Na obřad pod širým nebem přijela z Prahy i Moskvanka paní Ludmila se synem Alexandrem. Ten chodí v hlavním městě do české školy, zatímco jeho matka tam pracuje. "Opravdu tady nemáme žádné problémy, asi to je opravdu velké štěstí."

Člena výboru pro národnostní menšiny při krajském zastupitelstvu Alexeje Ružejnikova překvapilo, že do Svatošských skal na závěr pravoslavných vánočních svátků přijíždí už druhým rokem méně lidí.

Jedním z důvodů tohoto úbytku, ale podle Ružejnikova i celkového poklesu počtu cizinců ve Varech, může být změna zákona. Od 1. ledna loňského roku se totiž podstatně změnily podmínky pro prodlužování pobytu. Cizinci nyní mimo jiné musí předložit potvrzení o průměrném měsíčním příjmu. Bělorus Ružejnikov odhaduje, že kvůli tomu musely loni z Karlovarského kraje odjet domů tisíce rusky hovořících cizinců.