Kávová zrna praží v Karlovarském kraji hned tři firmy. Ilustrační snímek

Kávová zrna praží v Karlovarském kraji hned tři firmy. Ilustrační snímek | foto: Coffee-servis

Nejdřív pražili kávu jen pro sebe a kamarády, teď je voňavý nápoj živí

  • 6
Tři pražírny kávy fungují v Karlovarském kraji. Zájemci o čerstvou kávu pochodí U Kapličky v Nové Kyselce, dále u společnosti Coffee-servis a svou kávu si vyrábí také kavárna Republica Caffee v Karlových Varech.

Všechny spojuje jedna věc - původní potřeba pražení pro vlastní potřebu a kamarády se u všech postupně rozšířila.

K prvnímu pražení kávy údajně došlo, když kávovníkové keře i s plody podlehly požáru. V současné době se jedná o téměř alchymistickou činnost, při které zelená zrna nejen hnědnou, ale hlavně získávají charakteristické vlastnosti jako chuť a aroma.

Rozhodující pro výslednou směs je nejen doba a teplota pražení, ale hlavně trpělivost a péče, jakou pražič věnuje každé jednotlivé várce kávy. Jedno zkažené zrno totiž může znehodnotit a zničit chuť celé várky. Z toho důvodu se lokálním pražírnám začíná dostávat velké obliby. Předpokládá se totiž, že mohou každému pražení věnovat více času a péče než ve velkých koncernech.

Od kávovarů k čerstvé kávě

„Naše společnost se začala zabývat servisem profesionálních kávovarů, protože nás tento specifický nápoj vždy velmi zajímal a péče o tyto stroje je na západě Čech nedostatkovým zbožím,“ uvedla Eliška Huberová ze společnosti Coffee-servis.

Začínali s opravami a servisem běžných domácích kávovarů. Později je ale zákazníci stále častěji žádali o radu s výběrem dobré kávy. Podle Huberové však takový výběr nebyl jednoduchý. „Dnes existuje obrovské množství káv a není jednoduché najít tu se správnou kvalitou v poměru k ceně. Zrna mohou být předražená a přesto nekvalitní,“ říká.

Nakonec se tedy v Coffee-servis rozhodli pražit kávu vlastní. I jejich společnost však musela věnovat čas k nalezení té správné receptury i správného druhu.

,,Když jsou zrna upražená moc, je výsledný nápoj hořký. Když zas málo, je kyselý. Pokud například pražíte kávu příliš krátkou dobu, aromatické oleje obsažené v zrnech nevystoupí dostatečně na povrch a kávový nápoj je nevýrazný. Někteří výrobci ale raději oželí chuť při vidině vyššího zisku,“ uvedla majitelka.

Kávová zrna totiž při pražení ztrácí zhruba 20 procent hmotnosti. Pro mnohé výrobce může být tedy výhodnější prodávat kávu nedopraženou. „Pražení vyžaduje velkou dávku trpělivosti a času. Stojí nám to ale za to, právě díky vyvážené chuti k nám zákazníci přecházejí od velkých společností,“ dodala Huberová.

Káva jako z první republiky

Vlastní zrna praží také v Nové Kyselce v pražírně U Kapličky. „K založení nás vedla hlavně láska ke kávě. Když jsme zjistili, jak velký je rozdíl mezi čerstvě praženou a tou ze sáčku, která leží několik měsíců v regálu, rozhodli jsme se pro čerstvou,“ řekl pražič Vincent Merta.

Původní okruh odběratelů tvořili hlavně rodina a přátelé, postupem času se rozrostl o další a další příznivce. U Kapličky se zaměřili na kávu s certifikáty RFA, UTZ, Organic, tedy na takovou, která splňuje zásady udržitelného zemědělství a šetrného zacházení s přírodou. Hotovou kávu také balí pouze do papíru nebo jiných přírodních obalů.

,,Jdeme cestou živnostníků z první republiky, kdy ještě nebyly plastové obaly na prodloužení trvanlivosti, které nejsou pro čerstvě praženou kávu důležité,“ dodal Merta. I svým zákazníkům doporučuje objednat si kávu pouze v takovém množství, které spotřebují během čtrnácti dnů. Po tuto dobu si káva zachová plnou chuť i vůni. Káva se také nepraží dopředu, jen na objednávku.