Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kupte školu a do pěti let vám půlku ceny vrátíme, nabízí Přebuz lidem

  17:12aktualizováno  17:12
Nevšedním způsobem se pokouší město Přebuz na Sokolovsku prodat chátrající budovu bývalé školy, která je už téměř třicet let prázdná. Nejmenší město v Česku, kde žije jen 78 stálých obyvatel, snížilo cenu na 300 tisíc a ten, kdo objekt na návsi koupí a do pěti let opraví, dostane zpět polovinu ze zaplacené částky.
Přebuz na Sokolovsku, která je nejmenším městem v Čechách, se snaží prodat bývalou školu. Kdo ji koupí a opraví, dostane půlku ceny zpět. (Ilustrační snímek)

Přebuz na Sokolovsku, která je nejmenším městem v Čechách, se snaží prodat bývalou školu. Kdo ji koupí a opraví, dostane půlku ceny zpět. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Máme tu klid a krásnou přírodu, takže nejlepší by bylo, kdyby ze školy vznikl třeba domov důchodců nebo léčebna pro dlouhodobě nemocné," míní starostka Miluše Ženteková.

Za dobrý nápad by považovala i rekreační středisko. "Ale restauraci už tu jednu máme a pohyb lidí tu není příliš velký." Přebuz leží těsně u hranic v Krušných horách v nadmořské výšce kolem 900 metrů.

Přebuzští zastupitelé mají ale jednu zásadní podmínku. Kupec nesmí bývalou školu přestavět na ubytovnu nebo na byty pro sociálně slabé. A už vůbec ne na noční klub či hernu.

Vrácení peněz zkouší Přebuz už podruhé

"Máme obavu, aby nám sem někdo nenastěhovat třeba bezdomovce nebo nepřizpůsobivé. Tomu se chceme vyhnout," vysvětlila Ženteková. Nutnou opravu odhaduje nejméně na deset milionů korun. Vrácení dokonce dvou třetin kupní ceny nabízelo město všem zájemcům už dřív. To ale za budovu chtělo o dost víc - minimálně 750 tisíc korun. Tehdy dva potenciální kupci brzy odstoupili a i třetí si pak vše rozmyslel.

Jistina ve výši půl milionu korun se mu zdála příliš vysoká. Bál se, že kdyby město náhodou zkrachovalo, půl milionu korun by zpět nedostal. V úmyslu měl zřídit tu restauraci, ubytovnu a obchod.

Přestože stará škola vypadá bídně a kvůli nenechavcům má zazděná okna, je podle starostky v dobrém stavu. "Stavěli ji ještě Němci, takže je bytelná. S dobrými krovy, ale už horší střechou."

Samotné město nemá s budovou žádné plány a chybí mu i peníze na údržbu. "Roční rozpočet se nám po změně zákona o přerozdělování daní snížil z 1,4 milionu korun o 800 tisíc. Jsme na tom hodně bídně. Ale zůstaly nám nějaké úspory a nechceme na ně sahat. Zatím se držíme," uvedla Ženteková.

Přebuz je vyhledávaným místem turistů pro svou krásnou přírodu. Díky parkům s rašeliništi, horskými loukami, jezírky a potoky patří k nejpůvabnějším koutům regionu. Poblíž mohou pěší a cyklisté přejít hranici do Německa. Statut města získala Přebuz v roce 2007. Před druhou světovou válkou a odsunem Němců tu žilo dva tisíce lidí. Měli tu školu, poštu, četnickou stanici, pivovar nebo výrobnu textilu.

"Nejlepší by bylo, kdyby ze školy vznikl třeba domov důchodců nebo léčebna pro nemocné." míní Miluše Ženteková, starostka Přebuzi.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz