Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v centru Karlových Varů musí uskakovat před jedoucími auty

  8:58aktualizováno  8:58
Boj o přechod pro chodce v Moskevské ulici u stejnojmenné zastávky MHD svádějí tamní obyvatelé. Ačkoli po něm několik let volají, město nemá takový projekt, který by povolili dopravní policisté. Podobné potíže řeší i další města v Karlovarském kraji.

Obyvatelé karlovarských Tuhnic už několik let marně chtějí přechod pro chodce v Moskevské ulici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Když chce Soňa Nová přejít Moskevskou ulici v Karlových Varech, nezbývá jí nic jiného než doufat, že se některý z řidičů smiluje a zastaví. Soňa Nová je jednou z obyvatelek Tuhnic, která stojí za peticí volající po zřízení přechodu u zastávky MHD Moskevská. Bojuje o to šest let a zatím marně.

„Chodím tam s dítětem a přecházejí tam i staří lidé, jenomže nemají šanci. Nikdo je nepustí. Jedinou možností je vstoupit do vozovky, aby řidič zastavil,“ popsala. Petici za zřízení přechodu podepsalo 250 lidí.

Magistrát potřebuje souhlas dopravní policie, který ovšem nemá. K jeho získání bude potřeba víc než jen poslat žádost.

„Do současné doby nám nebyla předložena projektová dokumentace k výstavbě přechodu v Moskevské ulici v Karlových Varech, který by odpovídal požadavkům platné legislativy,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Primátorův náměstek Čestmír Bruštík upřesňuje, že je kvůli zastávkám v daném místě málo prostoru, kudy přechod vést, aby splnil normy. „Ale prověřujeme možnosti, jak zastávky a celý prostor upravit, aby se tam přechod zřídit dal, i za cenu nemalých nákladů,“ uvedl.

V Karlových Varech je ještě několik dalších míst, kde si lidé přechody přejí - například v Lidické, u Slavie, Havlíčkově nebo třeba Bezručově ulici.

Problém s přechodem na Moskevské není pro řadu představitelů města žádnou novinkou. Například zastupitel Zdeněk Musil je sám z Tuhnic a pamatuje si, že před mnoha lety o přechodu jednala bezpečnostní komise. Vždy bez úspěchu.

Karlovarští zastupitelé se chtějí zřízením přechodu opět zabývat v prosinci. Jiří Kotek kvůli problému nabádá k rebelii a kolegy zastupitele oslovil s nápadem, že by si potřebný přechod jednoduše vyrobili svépomocí.

Naopak Ota Homolka vidí cestu v takovém projektu, ke kterému už se policie postaví kladně. Vyzývá, aby si Karlovy Vary vzaly příklad z jiných obcí - například z Ostrova, kde si podle něj přechody prosadili. „Na Hlavní třídě je přechod každých dvacet až třicet metrů, jezdí se tam pomalu a chodci jsou respektovaní,“ uvedl.

Sokolov si poradil po svém

Potíže s přechody pro chodce znají i jiná města. Podle starosty Chebu Petra Navrátila jde o krajsky běžnou záležitost, se kterou se setkával ve své předchozí funkci náměstka hejtmana pro dopravu. Nejčastějším argumentem proti zřízení přitom bylo, že přechod využije málo lidí.

„Domnívám se, že dopravní policie má dnes v rozhodování o jejich zřízení absolutní moc a nemyslím, že je to správné. Měla by ji mít spíše samospráva,“ uvedl.

Naopak méně střetů s dopravní policií má Sokolov. Podle starosty Jana Picky město zřizuje spíše místa určená pro přecházení. „Lidé vědí, že to není přechod a dávají si tím pádem větší pozor,“ uvedl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz