Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přibývá dětí, které se po příchodu na svět vejdou do dlaně

  10:02aktualizováno  10:02
V posledních letech narůstá počet předčasných porodů, zatím ale není zcela jasné, proč k nim dochází. Faktorů je totiž hned několik. Infekce, o které ani samotná matka nemusí vědět, vysoký krevní tlak, ale třeba i věk rodičky, počet plodů nebo stres.

Eliška se narodila předčasně, dnes je jí pět měsíců a je zdravá a veselá. | foto: archiv Lenky Tomanové

Lékaři předpokládají, že počet takových dětí bude v dalších letech narůstat. Krajské perinatologické centrum v Karlovarské krajské nemocnici se ročně postará o dvě stě miminek. Víc než polovina z nich se narodí předčasně.

„Pečujeme zde o téměř všechny předčasně narozené děti s tím, že to s sebou nese určitá specifika. Pojišťovny hradí pouze to, co se týká zdravotní péče. Ale u těchto malých dětí je další spousta věcí, které pomáhají k jejich uvedení do života, ty ale z pojišťovny krýt nelze. Tím pádem nemocnice z iniciativy vlastních pracovníků ve spolupráci s neziskovými organizacemi řeší i tyto věci,“ uvedl mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

Měli jsme štěstí, říká maminka

Jedním z předčasně narozených miminek je i malá Eliška. Ta přišla na svět ve 32. týdnu těhotenství. Vážila 1172 gramů a měřila 37 centimetrů. Vešla se tak akorát do dlaně.

„Měli jsme štěstí, protože Elišku jsme potřebovali takzvaně jen ‚dopéct‘. Na novorozeneckém JIPu byla 42 dní,“ řekla maminka Lenka Tomanová. Najednou se tak dostala do situace, kdy se jí sice narodilo miminko, to si ale nemohla po pár dnech odnést. Místo toho šla domů sama a pravidelně za holčičkou docházela.

Na klasické mateřství musela počkat. „Málokdo předpokládá, že se jeho miminko narodí předčasně. Ani my to nečekali. Byl to obrovský šok. Navíc když odcházíte z nemocnice, tak nevíte, co bude druhý den. A to i přesto, že my nebyli ten případ, že by to s námi bylo jako na houpačce,“ řekla Tomanová.

Na začátku nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k nějakým komplikacím. „Měla jsem bezproblémové těhotenství do 30. týdne. Ale pak se mi zvýšil tlak. Měla jsem preeklapsii, což je v podstatě jediná těhotenská nemoc, kterou léčí jenom porod. U této nemoci jsem byla na obtíž i já, protože jsem měla tlak přes 200, což bylo riskantní pro nás obě,“ popsala Tomanová.

Podle ní je preeklapsie strašák, o kterém nevíte. Nic vám není, a nic vás ani nebolí. Najednou ze dne na den máte vysoký tlak a všechno je špatně.

Naštěstí lékaři na to přišli brzy a Lenka už týden dopředu věděla, že půjde na císařský řez. Ten byl v tu chvíli nejvhodnějším řešením pro obě. Eliška totiž přestala růst. Díky tomu, že se jednalo o plánovaný předčasný porod, si Lenka domluvila, že se vše uskuteční v karlovarské porodnici.

„Nechtěli jsme do Prahy. Tady je péče rodinnější. Zároveň jsme věděli, že péče, kterou budeme mít tady, je úplně jiná,“ dodala. Elišce je teď pět měsíců a pomalu dohání zbývající váhu. Podle maminky je Eliška neposedná bojovnice.

Předčasně narozené děti v Karlových Varech a okolí podpoří 30. září od 14 hodin Běh pro miminka do dlaně v areálu Rolava. Ten zorganizovaly sestry z Karlovarské krajské nemocnice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Bagr zboural komín v někdejší ostrovské Škodovce, vznikne nový areál

Bagr rozložil šedesát metrů vysoký komín v areálu někdejší továrny Škoda...

Šedesát metrů vysoký cihlový komín v areálu někdejší továrny Škoda Ostrov šel ve čtvrtek k zemi. Namísto běžného...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Správní žalobu na ministerstvo životního prostředí podaly Karlovy Vary. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

V Karlovarském kraji v zimě ubude další úsek, který silničáři neudržují

Sníh, zima, silnice, úklid sněhu, fréza

V zimě se neudržuje. S takovým upozorněním musejí s nadcházející zimou opět počítat řidiči v Karlovarském kraji....

Najdete na iDNES.cz