Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Snaživý prodejce nevědomky nutil předražené nádobí inspektorům

  19:53aktualizováno  19:53
Manželé Mikovi z Karlových Varů se chodí dívat, jak si při předváděcích akcích „šmejdů“ nechají někteří důchodci vymýt mozek. Při té poslední však neprodala firma Top Moravia jediný hrnec. V sále totiž kromě zmíněného páru byli už jen dva inspektoři ČOI a reportér MF DNES. Inkognito.

Je čtvrtek odpoledne a do zahájení předváděčky v Sedlecké pivnici na okraji Karlových Varů zbývá několik minut. Do restaurace míří jednasedmdesátiletý František Mika s manželkou Barborou. Reportérovi MF DNES si žena postěžovala, že přišla o práci v nemocnici, takže si určitě nic nekoupí.

„Na předváděčkách ale vidíme, jak se nechala spousta důchodců na sadách nádobí oškubat. Stačí se jen podívat na internet a hned je jasné, že jde o předražené zboží,“ popisují své zkušenosti manželé.

Zdůraznili, že vůbec nepřišli kvůli večeři, která je na závěr předváděčky zdarma. Doma jim totiž ještě od oběda zbyly napečené řízky s bramborovou kaší.

„Jezdím na podobné akce rád, abych si mohl popovídat s kamarády a se známými, případně najít nové,“ svěřil se vášnivý rybář František Mika. Dárky na předváděčkách ale neodmítá.

V minulosti firma Top Moravia lákala na obyčejné mobilní telefony značky Samsung. Kdo by si prý myslel, že na jejich odprodeji zbohatne, tak se podle Mikových šeredně plete. V bazaru se za takový mobil dostane maximálně stovka. A většinou se člověk dozví, že bazar zastaralý telefon vůbec nevykoupí. Ale jinak mobily dobře posloužily.

ČOI ani prodejce netuší, že nakonec vyjdou naprázdno

V hodinu „H“ sedí v oddělené části restaurace u jednoho stolu manželé Mikovi a naproti nim dva inspektoři s reportérem MF DNES. Redakce se na společné akci předem domluvila s ředitelem ČOI pro západní Čechy Janem Řezáčem.

Řečnická a kuchařská one man show snaživého prodejce Vladimíra Loudy z České Lípy, který netuší, že bude téměř hodinu mluvit do větru, začíná. Za sebou má prodejce na stolech vyrovnaný inteligentní varný a pečící systém PF 312 bratru za 42 990 korun. Vedle bliká a svítí halogenová trouba PF 303 za 18 990 korun. Na sadě nádobí wolframium je cenovka 78 990 korun.

Slibované dárky z řeznictví nikdy nepřišly

K tomu, aby zákazník poznal, že zboží na předváděčkách je předražené, často stačí podívat na internet. Jenže pro starší generaci lidí, kteří akce navštěvují, i to může být problém. Potvrzuje to šéf západočeských inspektorů Jan Řezáč.

„Koncem minulého roku jsme byli na kontrole v Nejdku na Karlovarsku. Vysavač tam stál 60 tisíc korun a přitom ta samá značka se nabízí v e-shopech za tři až čtyři tisíce,“ konstatoval Řezáč.

Akci šmejdů v Nejdku označil za „levárnu všech leváren.“ Inzerovali totiž otevření nového řeznictví. Slíbené dárky ale nedorazily, protože dodávka zůstala viset v dopravní zácpě.

Podle inspekce to byla naprosto ubohá výmluva. Zájemci totiž dali šmejdům adresy, aby po vymotání dodávky z dopravní zácpy dostali slibované salámy a další masné výrobky. ČOI ale zjistila, že dodávka musela zůstat v zácpě navěky. Lidé, na které si vzali kontakty i inspektoři, totiž nikdy slibované dárky nedostali.

„Kdybych si něco takového přinesl domů, tak se ani neptejte, co by mně žena udělala,“ svěřil se potichu jeden z inspektorů. Ani on předem netuší, že vyjde „naprázdno“. Nakonec totiž přijde ke stolu, kde sedí Vladimír Louda. Místo toho, aby si u něj něco objednal, vytáhne s kolegou služební průkaz a začne s kontrolou a sepisováním protokolu. Inspektoři nezjistí jediné porušení zákona.

Astronomické ceny jsou totiž smluvní. A pokud nechybějí cenovky a návody v češtině i další náležitosti, tak je ČOI bezmocná.

Seniorku a jejího manžela nakonec zachránily děti

Ale zpět k show. Zástupce firmy Top Moravia Vladimír Louda byl v sále sám a hrál tak podle ČOI v oslabení. Ukázkově vařil a dal ochutnat účastníkům prezentace čočku, penne, guláš a kompot. Zdůrazňoval přitom zdraví a úsporu energie.

Ještě před několika lety přitom jeho kolega strašil lidi, že se jako zdraví škodlivé zakáže nádobí z nerezu. A kdo nepoužije to jediné správné titanové z Top Moravie, ten může umřít na rakovinu.

„Na nátlak na zákazníky musí být přesila, takže žádné agresivní metody asi neuvidíme. Ale i když jsme někde na průkazku a ne jako tady inkognito, tak se někdy agresivita pořádně rozjíždí. Viz příklady z televize,“ řekli tiše své zkušenosti inspektoři.

Své o tom ví sedmdesátiletá paní Věra z Karlových Varů. Na jedné předváděcí akci si nechala vnutit i se svým manželem - jinak nadmíru obezřetným podnikatelem - sadu hrnců za desítky tisíc korun.

„Doteď to nechápu. Ještě že máme šikovné děti. Vyřídily nám zrušení smlouvy,“ svěřila se paní Věra vrstevníkům minulé pondělí při společné vycházce karlovarského Klubu důchodců. Senioři totiž právě míjeli restauraci v městské části Rosnice, kde se předváděčka konala.

Maškarní skončilo, aktéři sundali své masky

Vladimír Louda uzavřel prezentaci pro pět lidí a těšil, že bude mít alespoň jednu objednávku. Paní Barbora Miková se omlouvala, že na tak drahé věci nemá peníze. A i kdyby je měla, tak si nic nekoupí. Zasloužené odměny se zástupce firmy Top Moravia nakonec dočkal od inspektorů, kteří se představili. Snažili se sice, seč mohli, ale závady prostě nebyly. „Nenašli jsme nic nekalého,“ konstatovali závěrem.

„O výrobky naší firmy zájem neklesl, protože si zveme své zákazníky. Neděláme na ně žádný nátlak, mohou se svobodně rozhodnout,“ odpověděl Vladimír Louda MF DNES na otázku, jestli kvůli negativní medializaci a filmu Šmejdi neopadá zájem o předváděčky.

A byl nejspíše v celé historii jediným člověkem z branže, kterého účastníci předváděcí akce upřímně politovali. Senior František Mika si totiž spočítal náklady na pronájem restaurace, pohoštění, dárky a další výdaje. Ale inspektoři ČOI přílišnou seniorovu útlocitnost mírnili. „Stačí, aby šmejdi prodali jeden nebo dva předražené vysavače, a vše mají doma,“ uvedli obecně.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz