Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jde to i bez kouře a hluku. V Ostrově testovali tichý elektrobus

  12:01aktualizováno  12:01
Dopravci na západě Čech se chystají investovat miliony do ekologicky přívětivějších autobusů. Ve hře je elektřina i plyn. Právě vůz poháněný elektřinou testovali v Ostrově.

Autobus se plní, řidič s klasickým zasyčením zavírá dveře a rozjíždí se. Místo obvyklého rachotu motoru ovšem v kabině panuje nezvyklé ticho. Případný rozhovor na lechtivější téma cestující v autobusu poháněném elektřinou za anonymizující hučení motoru prostě neschovají.

Přesvědčit se o tom mohli obyvatelé Ostrova, kde místní dopravní podnik, který letos vznikl jako společný projekt města a společnosti Ligneta, předvedl při ukázkové jízdě elektrobusu možnou budoucnost městské hromadné dopravy.

„Máme podanou žádost na dotaci na nákup osmi ekologických autobusů,“ potvrdil starosta města Pavel Čekan. Šest by měl pohánět plyn, dva elektřina.

„Je to ideální stroj pro podmínky Ostrova,“ liboval si řidič Jiří Podolka, který na jediný den usedl za volant elektrobusu české výroby. „Krátký, na kruháčích se s ním v pohodě vytočím a jeho kapacita plně vyhovuje podmínkám města,“ vypočítal. Limitující ovšem může být dojezd stroje.

Jiří Podolka denně v ulicích Ostrova najezdí přibližně 300 až 320 kilometrů, dojezd zkoušeného vozidla je za ideálních podmínek přibližně 230 kilometrů. „Museli bychom tedy nabíjet baterie i při pauzách mezi jednotlivými spoji,“ naznačil možný problém řidič.

„Dojezd autobusů není bůhvíjaký, ale největší problém je s jejich dobíjením. Ideální stav by byl, kdyby dokázal autobus odjezdit celou směnu a přes noc by se nabíjel. Rychlonabíječky, které sice na trhu jsou, totiž snižují životnost akumulátorů,“ řekl starosta Ostrova Pavel Čekan, který se jinak považuje za příznivce elektrifikované dopravy.

Karlovy Vary dokoupí autobusy na plyn

Karlovarský dopravní podnik hodlá dál rozšiřovat flotilu autobusů poháněných stlačeným zemním plynem, tedy CNG. V současné době jich v krajském městě jezdí 24.

„V plánu je nákup dalších,“ potvrdil záměr další ekologizace hromadné dopravy náměstek primátora Čestmír Bruštík.

Radnice chce nové plynové autobusy pořídit v rámci projektu Integrovaného plánu rozvoje území. Neznamená to ale, že by klasické diesely z ulic Karlových Varů úplně zmizely. „Třeba do Olšových Vrat autobus na plyn nevyjede,“ řekl v souvislosti s členitostí terénu v Karlových Varech Bruštík.

Společnost Autobusy Karlovy Vary, která provozuje městskou hromadnou dopravu v Sokolově, Chebu a Aši, je ve složitější situaci. Je totiž závislá na výsledku veřejných soutěží.

„Jako dopravce máme smlouvu do konce roku 2018. Do té doby musí být vyřešený způsob hromadné dopravy od roku 2019,“ konstatoval Zdeněk Suchan, výkonný ředitel firmy.

Jistota podpořená uzavřením smluv s jednotlivými městy pak společnosti otevírá dveře pro nákup ekologických autobusů, které zatím ve své flotile nemá. Spekulovat o tom, kolik by jich Autobusy Karlovy Vary nakoupily, však zatím Zdeněk Suchan nechce.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz