Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajský lídr ČSSD Josef Novotný: Být hejtmanem i poslancem má své výhody

  12:26aktualizováno  12:26
Především posilovat kvalitu střední škol hodlá v případě svého setrvání v čele Karlovarského kraje i po blížících se krajských volbách současný hejtman a lídr kandidátky ČSSD Josef Novotný. Uplynulé období v čele kraje považuje za úspěšné.

Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje a lídr kandidátní listiny ČSSD pro krajské volby 2012. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Funkci hejtmana a poslance už dva roky kombinuje Josef Novotný. To ho prý vytěžuje, ale nevyčerpává. "Práce mě baví. Nejvíc sil mě stojí to napadání. Jsem stále pod tlakem, že něco děláme špatně. Hlavně teď před volbami. Dozvídám se třeba, že jsem si postavil školu v Sokolově jako pomník. Na to asi pořád nemám správnou hroší kůži," svěřil se Novotný. Svou ČSSD znovu vede do krajských voleb, obhajuje vítězství.

V poslancování vidí i výhody. "Ve Sněmovně jsem se rychle sešel s ministrem zdravotnictví Hegerem ohledně budoucnosti iktového centra v Nemocnici Sokolov. Mohl jsem zasáhnout do vyhlášky o lázeňské péči. Lidé mě do Sněmovny vykroužkovali. Nemohu se na to vykašlat."

Můžeme udělat pokus? Jakou známku byste si dal za to, jak vaše krajská vláda zvládla školství, zdravotnictví?
Známkovat se nechci. Ať nás oznámkují voliči. Kraj má v gesci jen střední školy. Žádnou jsme nezrušili, i když žáků stále ubývá. Postavili jsme dvě velké střední školy a nemyslím, že jsou megalomanské. Zavedli jsme stipendia pro zdravotní sestry, pro nekvalifikované učitele základních škol a chystáme stipendia pro učně.

Voliči ale mohou být zvědaví, jak hodnotíte sám sebe.
Uplynulé čtyři roky považuju za úspěšné období. Minulá krajská vláda několik škol zrušila, sloučila. My jsme naopak ve spolupráci s městem Kraslice nastartovali novou střední školu a chceme tam vybudovat i muzeum výroby hudebních nástrojů.

V programu máte slib: Vybudujeme moderní a efektivní střední školství. Jak by mělo vypadat?
Pro školství, do něhož jsme investovali spoustu peněz, jsou v tuto chvíli připraveny technické podmínky. Můžeme ovlivnit ještě spolupráci škol se zaměstnavateli. Méně už ovlivníme platy učitelů a tedy přání, aby kantoři byli čím dál kvalitnější. Bez kvalitních učitelů se dál nepohneme, i kdybychom měli sebelépe vybavené školy.

Pak slibujete, že podpoříte vznik nových pracovních míst. Ale jak to chcete udělat, když vliv politiků na ekonomiku kraje je velmi omezený?
Máte pravdu. Můžeme pracovní místa pouze podporovat. Zvykli jsme si říkat, že nezaměstnanost je tu asi 10 procent, na Sokolovsku vyšší a nic se s tím dělat nedá. Já tvrdím, že je třeba být aktivnější. Podívejte se do Chebu, má plnou průmyslovou zónu. V Ostrově sice firma Behr zastavila práce na výrobní hale, ale město k tomu přistupuje aktivně. Podobně aktivní by měl být Sokolov. Nemůže se soustředit na stavbu psího útulku. Podstatné je, aby měl zónu a měl zaměstnavatelům co nabídnout.

Profil

Kdo je Josef Novotný

Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje a lídr kandidátní listiny ČSSD pro

- narozen 14. 12. 1952 v Sokolově

- lídr ČSSD a kandidát na hejtmana

- vystudoval matematicko-fyzikální fakultu UK a fakultu tělesné výchovy a sportu

- od roku 1998 ředitelem Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově

- od roku 2008 hejtmanem, od roku 2010 poslancem

- v letech 1983-1989 řadovým členem KSČ, od roku 2003 členem ČSSD

- ženatý, má dvě děti. Syn Jakub je reprezentantem ČR ve volejbalu, syn Josef pracuje jako asistent europoslance

- záliby - sport (volejbal, kolo, lyže, plavání)

Sokolov je málo aktivní?
Myslím, že velmi málo. Spoléhá na Sokolovskou uhelnou.

Jenže pozemky okolo Sokolova nepatří městu, nýbrž právě Sokolovské uhelné.
Zhruba před půl rokem jsem zorganizoval schůzku, na níž zaznělo, že by si Sokolov mohl koupit nějaké pozemky za 10 nebo 12 milionů korun. Město ale řeklo, že peníze nemá. Je třeba to rozhýbat, Sokolovsko má vysokou nezaměstnanost. Kraj připravuje vědecko-technický park, rozděluje mezi podnikatele inovační vouchery, zavedeme stipendia pro vysokoškoláky, aby se vraceli do regionu. Chceme se domluvit se starosty, aby těmto lidem dávali přednostně byty.

Před časem jste se chlubil, že firma Behr v Ostrově postaví velkou továrnu a zřídí přes tisíc pracovních míst. To teď padlo. Není to důkaz, že politici nemají na podobné věci vliv?
Myslím, že Behr bude. Firma kupuje pozemky za desítky milionů korun. Její investice, i když pozastavená, je v Ostrově už teď velmi výrazná. Celá akce není odpískaná.

Zkusil byste říct, které dvě věci se vám za čtyři roky povedly a které ne?
Povedlo se nezadlužit kraj. Na provoz jsme si nevzali žádné úvěry. Snížili jsme počet úředníků a šetřili, i když nám stát dával v době krize méně peněz. Podařilo se dát hodně peněz do nemocnic ve Varech a Chebu. Chceme pokračovat v Sokolově. A co se nepovedlo? Výběrová řízení na dodávku přístrojů do nemocnic. Kdyby to šlo normálně, tak už přístroje máme a už by byly proplacené z Evropské unie. Také jsme nezastavili odliv mladých z kraje. Málokdo se po vysoké škole vrací zpět. Bez chytrých hlav se těžko posunuje kraj kupředu.

Opozice vám vyčítá, že jste s ničím novým nepřišli. Jen jste uskutečnili to, co vám připravila předchozí vláda - tedy pavilon akutní medicíny, školy atd.
Tak to není. Nechci to moc rozebírat. ODS se hlásí jen k úspěšným projektům, od kritizovaných dává ruce pryč. 

Bude kraj investovat do všech tří nemocnic stejně?
Narážíte na sokolovskou nemocnici. Už můj táta v 60. letech jako ředitel Hnědouhelných dolů a briketáren do ní investoval velmi silně. Moje pouto k sokolovské nemocnici je velmi silné. A ptám se: Co se s ní dělo od roku 1989? Nikdo se o ni nestaral, nikdo nic nedělal. Teď to napravujeme. Proč se do ní neinvestovalo?

Vždyť nemocnice byla do roku 2000 státní.
Všichni do ní mohli investovat, kdyby měli zájem, aby vzkvétala. Teď, když ji dáváme dohromady, zaznívají různé kritiky. Pokud budeme mít možnost do toho mluvit, tak na řadě je vylepšení sokolovské nemocnice. Ale musí to mít pravidla, neobejdeme se bez výběrových řízení. Zastupitelé odsouhlasili do sokolovské nemocnice pro příští období investice v hodnotě až 380 milionů korun. Zastupitelstvo uložilo radě kraje připravit výběrové řízení na stavbu nového parkovacího domu v nemocnici. Přihlásit by se měl ten, kdo je ochoten dům na vlastní náklady postavit a potom provozovat. 

Podle projektu firmy Nemos?
To netvrdíme. Chceme ale ovlivnit cenu parkování, aby se nevyšplhala nesmyslně vysoko.

Pak tu je průšvih s evropskými dotacemi. Karlovarskému a Ústeckému kraji hrozí vratka 2,5 miliardy korun. Proč ČSSD odmítá převzít odpovědnost za chyby a svaluje vinu na ministerstva?
Nemyslím, že by ČSSD odmítala odpovědnost. Pravidla ROP se nastavovala v roce 2005 nebo 2006. Já u toho nebyl. Vznikl systém tří kol hodnocení projektů - úředníci, hodnotitelé, politici. Teď se říká, že politici do toho neměli mluvit. Nemyslím, že to byl špatný systém. Co jsme udělali špatně? Že jsme postavili nové školy a dali peníze do nemocnic a silnic?

Dal byste ruku do ohně za to, že při výběru projektů a dodavatelských firem bylo vše v pořádku? Opozice naráží na to, že příjemci dotací byli předem vybraní a firmy se ani do soutěží nehlásily, protože zakázky byly už předem rozdané.
Nechodil jsem do hodnotících komisí. Snažili jsme se, aby v komisích seděli zástupci z různých politických stran. A jestliže tam vznikly problémy, ať je vyšetří policie.

Co byste udělali, kdyby dopadlo vše špatně a kraj musel vracet ohromnou sumu?
Zatím si nechci krizovou variantu vůbec připouštět. Je třeba jednat s ministerstvy a hledat řešení. Protože z celé věci nemůže nikdo vyjít jako vítěz.

Oslabilo vás, že čtyři krajští zastupitelé odešli z ČSSD do jiných politických stran?
Neoslabilo. Odchod sice vyvolal pnutí a třenice, ale postupně se situace uklidnila a teď už nevidím žádné podstatné problémy. 

Teď k volbám: proč ČSSD tahá do kampaně DPH, církevní restituce. Není to podlé, když tato témata nemají s krajem nic společného?
Mají a nemají. Všechno souvisí se vším. Růst DPH velmi negativně dopadne na lidi. Souvisí to se zaměstnaností, s bezpečností.

Jak si představujete úspěch ve volbách?
Průzkumy bývají ošidné. Jen bych si přál, aby k volbám přišlo více lidí a aby využili šanci někoho zvolit. 

Z průzkumů vaše strana vychází nejlépe. Je KSČM vaším nejpřirozenějším partnerem do případné krajské vlády?
Dozvěděl jsem se, že lídr ODS Šindelář už nás vyloučil, do vlády s ČSSD si prý nesedne. Pak je velmi problematické s někým jednat. Komunisté jsou pro nás samozřejmě nejbližší partner pro jednání. I když někteří členové krajské rady by mohli být pracovitější.

Kteří? Jaké rezervy pozorujete?
Pozoroval jsem rezervy, ale nebudu to pitvat.

Uděláte si čas na sport a koníčky?
Snažím se jezdit na kole a plavat. Jsem nejraději, když se mohu projet a pak zajít do sokolovského bazénu a do sauny.

Rozhovory s lídry (seriál)

Další díl seriálu předvolebních rozhovorů s lídry stran vyjde na vary.idnes.cz v neděli 30. září. Tentokrát s lídrem TOP 09 a STAN Janem Horníkem.

Předchozí rozhovory:

Lídr Hnutí nezávislých Josef Hora: Mysleme i na okrajové oblasti kraje

Krajský lídr ODS Petr Šindelář: S ČSSD bych si do krajské vlády nesedl

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Má socha stojí na zahradě vedle díla Olbrama Zoubka, říká hrdě umělec

Karlovarský sochař Tomáš Dolejš.

Na začátku byla výzva podílet se na návrhu a vytvořit interiér jednoho legendárního karlovarského klubu. Tehdy Tomáš...

Úbytek lůžek ohrožuje pacienty, píší sestry. Vedení nemocnice nesouhlasí

Ilustrační foto.

Úbytek nemocničních lůžek začíná dopadat na pacienty v Karlovarském kraji. V otevřeném dopise na to upozorňuje...

Opilý řidič na policisty ukázal sprosté gesto, pustil volant a naboural

Řidič na Karlovarsku havaroval poté, co přes okénko za jízdy vulgárně...

Ukazování vulgárních posunků na policejní hlídku se pořádně vymstilo opilému řidiči na Karlovarsku. Pustil totiž na...

Najdete na iDNES.cz