Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajský lídr ODS Petr Šindelář: S ČSSD bych si do krajské vlády nesedl

  19:49aktualizováno  19:49
Pokud se stane hejtmanem, na krajském úřadě skoncuje s korupcí a klientelismem. Petr Šindelář, kandidát na hejtmana a lídr ODS pro říjnové krajské volby, za to dává ruku do ohně. Tento advokát věnující se ve volném čase hře na kytaru je prvním lídrem, kterého představíme v seriálu předvolebních rozhovorů.

Petr Šindelář, lídr kandidátky ODS v Karlovarském kraji pro nadcházející krajské volby 2012. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Masivní billboardovou kampaň rozběhla ODS před krajskými volbami. Její lídr Petr Šindelář tuší, že část veřejnosti už je na tento druh reklamy alergická. On je ale v politice nováčkem a potřebuje, aby si ho lidé všimli. "Aby si uměli moje jméno spojit s tváří a s tématy, s nimiž ODS do voleb jde," vysvětlil Petr Šindelář.

Na billboardech slibujete, že přivedete do kraje nové zaměstnavatele. Jak to chcete udělat?
Kraj toho dosud moc neudělal, aby zaměstnavatele do regionu přivedl. Zřídil dvě agentury, ve kterých pracuje asi 30 zaměstnanců. Agentura projektového a dotačního managementu se věnovala dotacím z ROP Severozápad. ROP je ale pozastaven, nové zásadní projekty kraj nechystá a agentura by měla pracovat efektivně. S hospodářskou komorou se politici scházejí jednou za rok a v pořádku není ani jejich spolupráce s Czechinvestem. Kraj by měl vystupovat daleko aktivněji.

Myslíte, že zvýšená aktivita několika úředníků postačí, aby se tu objevily nové firmy s pracovními místy?

Profil

Kdo je Petr Šindelář

Petr Šindelář, kandidát na hejtmana za ODS vyjede v předvolební kampani za

- Narozen 1973 v Karlových Varech, kde v roce 1991 také maturoval.

- Absolvent Právnické fakulty UK v Praze (1998). 

- Je advokátem a partnerem v advokátní kanceláři Tocik Šindelář a partneři. 

- Kandidát na hejtmana a lídr ODS pro říjnové krajské volby. 

- V ODS od roku 2006. 

- Předseda oblastního sdružení ODS na Karlovarsku. 

- Je ženatý, má dvě dcery (11 a 6 let). 

- Bydlí v Ostrově. 

- Koníčky - sport (golf, basketbal), vaření, příroda (je členem České ornitologické společnosti), hudba (hraje na kytaru).

Když už úředníky máme, tak bych chtěl, aby dělali práci, za kterou jsou placeni. Možná je to naivní představa, ale s ní do voleb jdu. A sám bych využíval kontaktů, kterých jsem jako advokát nabyl. Nemohu vám slíbit příchod konkrétních zahraničních společností, ale pokud to bude v mých silách, tak je oslovím a vynasnažím se, aby tu začaly působit.

V programu píšete: "Iniciujeme vznik strategické průmyslové zóny nadregionálního významu." Které a kde?
Nemyslíme tím úplně novou zónu. Může to být stávající zóna.

Počkejte. Píšete o "vzniku" průmyslové zóny.
Jasně. Ale slovem "vznik" máme na mysli to, že se zóně dostane podpory kraje a že se stane prioritou. Dosud si města vyhledávala investory sama. Měli bychom s městy síly spojit a podpořit jednu stávající zónu, která si to zaslouží.

Kterou myslíte? Chebskou?
Myslím třeba i ostrovskou. Ta má potenciál.

Ale říkal jste jednu. Tak kterou? Vyberte si.
To je otázka diskuse. Pokud bychom vládli sami a bez koaličních partnerů, tak to může být klidně ostrovská.

Slibujete, že nedopustíte korupci. Ale ODS v Karlových Varech je spojena z minulosti s losovačkou, podezřelým prodejem městského majetku.
Když si přečtete složení kandidátky, nenajdete na ní lidi, kteří jsou negativně spojeni s těmito kauzami. ODS v Karlových Varech určitou obrodou prošla a výsledkem je i to, že nabízí lídra, který nemá za sebou negativní minulost. Sám za sebe dávám ruku do ohně.

Za co dáváte ruku do ohně?
Za to, že pokud se stanu hejtmanem, na krajském úřadě se skončí s korupcí a klientelismem.

Ale třeba Jiří Červenka, číslo 2 v ODS, sedával kdysi v krajské vládě hejtmana Josefa Pavla. Dá se to chápat jako úplné odstřižení od minulosti?
Nezaregistroval jsem, že by bývalá krajská vláda ODS byla spojena s korupčními tématy. Minulé volby ODS prohrála ve všech krajích. Místní voliči navíc dali najevo nespokojenost s vedením krajské nemocnice. Nevěřím, že by lidé v Chebu a Sokolově nevolili ODS kvůli karlovarské losovačce.

Hlásíte se ke zvyšování daní?
Nehlásím.

Ale patříte mezi lídry ODS, kteří podpořili premiéra Nečase a vyzvali šestici rebelujících poslanců ODS, aby vyšší DPH schválili?
V sobotu jsem připojil podpis pod tuto výzvu. Zvýšení DPH o jedno procento není pro občany dramatická částka.

Jak si představujete volební úspěch?
Šestnáct křesel v zastupitelstvu (po minulých volbách získala ODS 9 z 45 křesel, pozn. red.). Máme nový tým, ale já zase slyším otázky na karlovarskou losovačku. Pořád se přilévá olej do ohně a udržuje se tím naštvanost společnosti.

Možná máte nový tým, ale zastupujete pořád tutéž značku - ODS.
ODS díky primárkám vygenerovala kvalitní kandidáty. Využijeme zavedenou značku a zavedené mechanismy, kterým věřím. Chceme podporovat podnikatele, být rovní, spolupracovat nebudeme s extremistickými stranami.

Kvůli průšvihu s dotačním programem ROP Severozápad teď hrozí Ústeckému a Karlovarskému kraji vracení 2,5 miliardy korun. Máte krizový scénář co s tím?
Nemáme, to říkám na rovinu. Jako advokát jsem připraven se zaměřit na to, co dělám pro města a obce, když se dostanou do podobných potíží kvůli porušení podmínek při čerpání státních dotací. S ministerstvem financí je třeba jednat uctivě, snažit se dohodnout a ne jít do konfrontace a tvrdit, že ministerští úředníci a evropští auditoři jsou neschopní hlupáci.

ODS ale byla kdysi na začátku u toho, když se pravidla pro čerpání evropských dotací nastavovala. Necítíte odpovědnost za tyto chyby? Navíc bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc z ODS šéfoval regionální radě ROP Severozápad.
ROP Severozápad vyhlásil celkem 37 výzev pro předkládání žádostí o dotace. Jen jedna výzva, hodnocení a výběrové řízení bylo plně v režii ODS. Šlo o projekt karlovarského letiště. Tam žádný problém nevznikl. Další výběrová řízení už byla pod taktovou ČSSD. Dávat vinu občanským demokratům není úplně v pořádku.

Mohl byste zhodnotit čtyřleté působení ČSSD a KSČM v krajské vládě?
Pozitivní je, že jsme čtyři roky s komunisty přežili. Máme na krku průšvih s ROP Severozápad. ČSSD a KSČM v uplynulém období uskutečnily projekty, které jim minulá krajská vláda ODS nechala připravené v šuplíku. Sociální demokraté s komunisty nepřipravili na příští čtyři roky žádné větší projekty. A to nemluvím o jejich zpackaných výběrových řízeních.

Spojí se ODS s ČSSD, pokud k tomu bude příležitost? Tak to bylo v letech 2000 až 2008.
Já jako Petr Šindelář nebudu sedět v krajské vládě s ČSSD. Byl by to podvod na voličích. Kolegové mi říkají, že nemám pravdu a že by to bylo lepší řešení, než kdyby tam měli sedět komunisté.

Jste extrovert? Dokážete se na mítinku postavit před dav lidí?
Dávám přednost diskusi s jednotlivci. Jsem zvyklý argumentovat. S davem se moc diskutovat nedá. Mám trochu obavy, jak případnou konfrontaci s davem zvládnu.

Proč? Že vás nebudou poslouchat? Že to bude k ničemu?
Když na mě začnou pískat, asi to pro mě bude dost nepříjemné.

Snášíte porážky dobře?
Jak které. Umím přiznat porážku ve sportu, za tu si mohu sám. Hraji mizerně golf. Vím to a takovou porážku přijmu. Když ale věnuji hodně času klientovi a u soudu narazím na nespravedlnost, tak jsem naštvaný. Takové porážky nesu těžce.

Rozhovory s lídry (seriál)

Další díl seriálu předvolebních rozhovorů s lídry stran vyjde na vary.idnes.cz v neděli 16. září. Tentokrát s lídrem Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst Josefem Horou.

Autor:Nejčtenější

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tragická nehoda autobusu vryla před 15 lety lidem do paměti název Nažidla

Havarovaný patrový autobus, ve kterém v březnu 2003 u Nažidel zemřelo 20 lidí.

Ten název nahání husí kůži dodnes. Nažidla. U - do té doby nijak zvlášť známé - osady na Českokrumlovsku havaroval 8....

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

Další z rubriky

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

VIDEO: Zámecká sezona se ponese v duchu diplomacie

Kurátorka Petra Jadlovská ukazuje na kynžvartském zámku část předmětů z...

Návštěvnost památek v Bečově, Kynžvartu a Valči stále roste. Vloni navštívilo státní zámky a hrady v kraji více než 120...

VIDEO: Trojice mužů okradla hosty karlovarských restaurací o milion a půl

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádali hosty karlovarských restaurací....

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádají hosty karlovarských restaurací. Přestože policisté zatím vědí jen o dvou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ENGINEERING MANAGER (ŽATECKO)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz