Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajský lídr ODS Petr Šindelář: S ČSSD bych si do krajské vlády nesedl

  19:49aktualizováno  19:49
Pokud se stane hejtmanem, na krajském úřadě skoncuje s korupcí a klientelismem. Petr Šindelář, kandidát na hejtmana a lídr ODS pro říjnové krajské volby, za to dává ruku do ohně. Tento advokát věnující se ve volném čase hře na kytaru je prvním lídrem, kterého představíme v seriálu předvolebních rozhovorů.

Petr Šindelář, lídr kandidátky ODS v Karlovarském kraji pro nadcházející krajské volby 2012. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Masivní billboardovou kampaň rozběhla ODS před krajskými volbami. Její lídr Petr Šindelář tuší, že část veřejnosti už je na tento druh reklamy alergická. On je ale v politice nováčkem a potřebuje, aby si ho lidé všimli. "Aby si uměli moje jméno spojit s tváří a s tématy, s nimiž ODS do voleb jde," vysvětlil Petr Šindelář.

Na billboardech slibujete, že přivedete do kraje nové zaměstnavatele. Jak to chcete udělat?
Kraj toho dosud moc neudělal, aby zaměstnavatele do regionu přivedl. Zřídil dvě agentury, ve kterých pracuje asi 30 zaměstnanců. Agentura projektového a dotačního managementu se věnovala dotacím z ROP Severozápad. ROP je ale pozastaven, nové zásadní projekty kraj nechystá a agentura by měla pracovat efektivně. S hospodářskou komorou se politici scházejí jednou za rok a v pořádku není ani jejich spolupráce s Czechinvestem. Kraj by měl vystupovat daleko aktivněji.

Myslíte, že zvýšená aktivita několika úředníků postačí, aby se tu objevily nové firmy s pracovními místy?

Profil

Kdo je Petr Šindelář

Petr Šindelář, kandidát na hejtmana za ODS vyjede v předvolební kampani za

- Narozen 1973 v Karlových Varech, kde v roce 1991 také maturoval.

- Absolvent Právnické fakulty UK v Praze (1998). 

- Je advokátem a partnerem v advokátní kanceláři Tocik Šindelář a partneři. 

- Kandidát na hejtmana a lídr ODS pro říjnové krajské volby. 

- V ODS od roku 2006. 

- Předseda oblastního sdružení ODS na Karlovarsku. 

- Je ženatý, má dvě dcery (11 a 6 let). 

- Bydlí v Ostrově. 

- Koníčky - sport (golf, basketbal), vaření, příroda (je členem České ornitologické společnosti), hudba (hraje na kytaru).

Když už úředníky máme, tak bych chtěl, aby dělali práci, za kterou jsou placeni. Možná je to naivní představa, ale s ní do voleb jdu. A sám bych využíval kontaktů, kterých jsem jako advokát nabyl. Nemohu vám slíbit příchod konkrétních zahraničních společností, ale pokud to bude v mých silách, tak je oslovím a vynasnažím se, aby tu začaly působit.

V programu píšete: "Iniciujeme vznik strategické průmyslové zóny nadregionálního významu." Které a kde?
Nemyslíme tím úplně novou zónu. Může to být stávající zóna.

Počkejte. Píšete o "vzniku" průmyslové zóny.
Jasně. Ale slovem "vznik" máme na mysli to, že se zóně dostane podpory kraje a že se stane prioritou. Dosud si města vyhledávala investory sama. Měli bychom s městy síly spojit a podpořit jednu stávající zónu, která si to zaslouží.

Kterou myslíte? Chebskou?
Myslím třeba i ostrovskou. Ta má potenciál.

Ale říkal jste jednu. Tak kterou? Vyberte si.
To je otázka diskuse. Pokud bychom vládli sami a bez koaličních partnerů, tak to může být klidně ostrovská.

Slibujete, že nedopustíte korupci. Ale ODS v Karlových Varech je spojena z minulosti s losovačkou, podezřelým prodejem městského majetku.
Když si přečtete složení kandidátky, nenajdete na ní lidi, kteří jsou negativně spojeni s těmito kauzami. ODS v Karlových Varech určitou obrodou prošla a výsledkem je i to, že nabízí lídra, který nemá za sebou negativní minulost. Sám za sebe dávám ruku do ohně.

Za co dáváte ruku do ohně?
Za to, že pokud se stanu hejtmanem, na krajském úřadě se skončí s korupcí a klientelismem.

Ale třeba Jiří Červenka, číslo 2 v ODS, sedával kdysi v krajské vládě hejtmana Josefa Pavla. Dá se to chápat jako úplné odstřižení od minulosti?
Nezaregistroval jsem, že by bývalá krajská vláda ODS byla spojena s korupčními tématy. Minulé volby ODS prohrála ve všech krajích. Místní voliči navíc dali najevo nespokojenost s vedením krajské nemocnice. Nevěřím, že by lidé v Chebu a Sokolově nevolili ODS kvůli karlovarské losovačce.

Hlásíte se ke zvyšování daní?
Nehlásím.

Ale patříte mezi lídry ODS, kteří podpořili premiéra Nečase a vyzvali šestici rebelujících poslanců ODS, aby vyšší DPH schválili?
V sobotu jsem připojil podpis pod tuto výzvu. Zvýšení DPH o jedno procento není pro občany dramatická částka.

Jak si představujete volební úspěch?
Šestnáct křesel v zastupitelstvu (po minulých volbách získala ODS 9 z 45 křesel, pozn. red.). Máme nový tým, ale já zase slyším otázky na karlovarskou losovačku. Pořád se přilévá olej do ohně a udržuje se tím naštvanost společnosti.

Možná máte nový tým, ale zastupujete pořád tutéž značku - ODS.
ODS díky primárkám vygenerovala kvalitní kandidáty. Využijeme zavedenou značku a zavedené mechanismy, kterým věřím. Chceme podporovat podnikatele, být rovní, spolupracovat nebudeme s extremistickými stranami.

Kvůli průšvihu s dotačním programem ROP Severozápad teď hrozí Ústeckému a Karlovarskému kraji vracení 2,5 miliardy korun. Máte krizový scénář co s tím?
Nemáme, to říkám na rovinu. Jako advokát jsem připraven se zaměřit na to, co dělám pro města a obce, když se dostanou do podobných potíží kvůli porušení podmínek při čerpání státních dotací. S ministerstvem financí je třeba jednat uctivě, snažit se dohodnout a ne jít do konfrontace a tvrdit, že ministerští úředníci a evropští auditoři jsou neschopní hlupáci.

ODS ale byla kdysi na začátku u toho, když se pravidla pro čerpání evropských dotací nastavovala. Necítíte odpovědnost za tyto chyby? Navíc bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc z ODS šéfoval regionální radě ROP Severozápad.
ROP Severozápad vyhlásil celkem 37 výzev pro předkládání žádostí o dotace. Jen jedna výzva, hodnocení a výběrové řízení bylo plně v režii ODS. Šlo o projekt karlovarského letiště. Tam žádný problém nevznikl. Další výběrová řízení už byla pod taktovou ČSSD. Dávat vinu občanským demokratům není úplně v pořádku.

Mohl byste zhodnotit čtyřleté působení ČSSD a KSČM v krajské vládě?
Pozitivní je, že jsme čtyři roky s komunisty přežili. Máme na krku průšvih s ROP Severozápad. ČSSD a KSČM v uplynulém období uskutečnily projekty, které jim minulá krajská vláda ODS nechala připravené v šuplíku. Sociální demokraté s komunisty nepřipravili na příští čtyři roky žádné větší projekty. A to nemluvím o jejich zpackaných výběrových řízeních.

Spojí se ODS s ČSSD, pokud k tomu bude příležitost? Tak to bylo v letech 2000 až 2008.
Já jako Petr Šindelář nebudu sedět v krajské vládě s ČSSD. Byl by to podvod na voličích. Kolegové mi říkají, že nemám pravdu a že by to bylo lepší řešení, než kdyby tam měli sedět komunisté.

Jste extrovert? Dokážete se na mítinku postavit před dav lidí?
Dávám přednost diskusi s jednotlivci. Jsem zvyklý argumentovat. S davem se moc diskutovat nedá. Mám trochu obavy, jak případnou konfrontaci s davem zvládnu.

Proč? Že vás nebudou poslouchat? Že to bude k ničemu?
Když na mě začnou pískat, asi to pro mě bude dost nepříjemné.

Snášíte porážky dobře?
Jak které. Umím přiznat porážku ve sportu, za tu si mohu sám. Hraji mizerně golf. Vím to a takovou porážku přijmu. Když ale věnuji hodně času klientovi a u soudu narazím na nespravedlnost, tak jsem naštvaný. Takové porážky nesu těžce.

Rozhovory s lídry (seriál)

Další díl seriálu předvolebních rozhovorů s lídry stran vyjde na vary.idnes.cz v neděli 16. září. Tentokrát s lídrem Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst Josefem Horou.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz