Marek Poledníček, lídr Koalice pro Karlovarský kraj v krajských volbách 2012.

Marek Poledníček, lídr Koalice pro Karlovarský kraj v krajských volbách 2012. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lídr Koalice pro Karlovarský kraj Poledníček: Příště budeme aktivnější

  • 3
Už žádné megastavby za stovky milionů korun. Zato drobnější opravy silnic, nemocnic, škol. To je stručný plán, s nímž jde do krajských voleb Koalice pro Karlovarský kraj. Obhajuje v zastupitelstvu dvě křesla a v posledních čtyřech letech seděla opozici.

"Nepůjdeme do koalice, v níž bychom hráli čtvrté housle a ve které by nás některá větší strana válcovala," říká lídr Koalice a kandidát na hejtmana Marek Poledníček.

Chcete udělat revizi všech smluvních vztahů na krajském úřadě. Proč? Máte podezření, že se dělo něco nekalého?
To vyplývá ze situace na dotačním úřadě ROP Severozápad. Jsou známé zakázky, u nichž docházelo k ovlivňování kritérií pro výběr dodavatele. Bude dobré zkontrolovat smluvní vztahy. Jestli se některé firmy neopakují příliš často, jestli se ceny pohybují v obvyklé výši. Konkrétní podezření nemáme.

Dění na dotačním úřadu ale vyšetřuje policie. Myslíte, že narazíte na něco dalšího?
Bude dobré nečekat na výsledky policejního vyšetřování a udělat na krajském úřadu vlastní kontrolu.

Máte nějaký plán, jak se vyhnout průšvihu a vratce 2,5 miliardy korun, která Ústeckému a Karlovarskému kraji hrozí?
Hraje se o čas. Vedení ROP musí udělat konkrétní kroky k uvolnění peněz na proplacení projektů, které jsou v pořádku. Aby se omezila výše vratky, která by jinak byla pro krajské rozpočty drtivá. Také bude nutné po volbách kompletně vyměnit vedení ROP Severozápad, změnit systém výběru hodnotitelů projektů. Neměli by být provázaní s politiky.

Myslíte, že tahle opatření budou stačit?
Bylo by dobré přiznat pochybení. A pokud se najdou viníci, měli by přiznat odpovědnost.

Přiznat chyby ale znamená přijít o část dotací - řádově o miliony.
Příjemci, kteří pochybili, by měli o část slíbených peněz přijít. Zároveň je nutné škody minimalizovat.

Za prioritu Koalice pokládá zvýšení zaměstnanosti. Jak toho chcete docílit?
Nechceme budovat megastavby za stovky milionů korun. Třeba vědeckotechnický park pokládáme za zbytečný, když v kraji není univerzita. Spíš by se kraj měl starat o opravy a údržbu majetku – tedy o silnice, nemocnice, školy. Vznikne tím velké množství pracovních příležitostí.

Profil

Marek Poledníček

Marek Poledníček, lídr Koalice pro Karlovarský kraj v krajských volbách 2012.

- lídr Koalice pro Karlovarský kraj (KDU-ČSL, Strany zelených a hnutí O co jim jde)

- krajský předseda KDU-ČSL

- narozen 23. 7. 1966 v Ostrově

- manažer programového centra SPA

- absolvent VŠSE Plzeň, obor silnoproudá elektrotechnika

- v letech 1995-2012 ředitelem Domu kultury v Ostrově

- ženatý, dvě děti

- záliby - hudba, film, fotografování, horské kolo

Odklon od oněch megaakcí sníží hodnotu zakázek a příležitost dostanou i místní firmy. Když to zákon dovolí, oslovovali bychom skupinu firem z regionu. Vše od záměru až po závěrečné vyúčtování pak zveřejníme na internetu.

Jenže podporu místních firem zákon o zadávání veřejných zakázek nedovoluje.
V případě podlimitních zakázek to zákon umožňuje.

Takže chcete úmyslně rozdělovat zakázky na menší?
Ne, to v žádném případě. Ale místo velkých zakázek za stovky milionů bychom dělali běžné opravy, které se také vejdou do režimu podlimitních zakázek. U větších zakázek budeme podle možností trvat na odstranění diskriminačních podmínek, jako je třeba certifikát ISO.

V programu píšete, že byste spolupracovali s obcemi a spolky. A že by je kraj neměl pokládat za rivaly a vazaly. Jak jste na to přišli?
Jsou to možná zkušenosti členů našeho volebního týmu. Trochu je to vidět v sociální oblasti. Kraj preferuje svá zařízení a už tolik ne ostatní neziskovky, které se dostávají do finančních problémů a musí omezovat služby. Mluvím například o Farní charitě Karlovy Vary, která kvůli nižší podpoře od kraje přišla o státní dotaci.

Myslíte charitu, jejíž ředitel Novák za vás kandiduje?
Ano, tu.

Krajská nemocnice podle vás potřebuje novou koncepci. Co by měla obsahovat?
Měla by určit základní a speciální péči a kdo ji bude poskytovat. Poslední koncepce vznikla v roce 2008, je jen formální a nikdo se jí nedrží. Bez koncepce kraj pronajal poměrně nevýhodně za tři miliony ročně na 19 let sokolovskou nemocnici. To je hlavní důvod naší kritiky. Kraj ztratil možnost rozhodovat o nemocnici.

V nájemní smlouvě jsou ale vyjmenovány věci, které firma Nemos bez souhlasu kraje provést nemůže. Nemůže třeba omezit péči.
Pacienti i doktoři jsou spokojení. Ale kraj mohl mít z pronájmu více peněz a ve smlouvě se objevily nejasnosti ohledně investic.

Vy byste tedy pronájem nemocnice zrušili?
To se určitě už změnit nedá.

Navrhujete dostupnější péči na venkově a zavedení lékařského taxi. Jak si to představujete?
Starší lidé mají problémy dostat se k lékaři. Podpořili bychom finančně dopravu - taxi, aby se lidé z odlehlých částí kraje dostali do ordinace. Nemusela by pro ně jezdit plně vybavená sanita.

Tu službu by zřídil kraj pod vaším vedením?
Kraj by mohl vypsat grant pro provozovatele.

Všiml jsem si, že v programu máte více věcí, které by kraj podle vašich představ platil. Třeba i digitalizaci malých kin, vyšší platy učitelů, podporu volnočasových aktivit pro rodiny. Kde na to chcete vzít? Spočítali jste si, jestli všechny sliby můžete splnit?
V první řadě bychom ušetřili na megaakcích, které nepřináší potřebný užitek. Těžiště regionu nemá být jen ve dvou velkých školách za 800 milionů korun. Kraj žije i na venkově, v rodinách, v oblasti sociálních služeb. Kdyby se dotace rozdělovaly poctivěji, zbylo by daleko více peněz na potřebné věci.

Chcete "zvýšit úroveň odměňování učitelů nad celostátní průměrnou mzdu". Mzdy kantorů platí stát. Vy byste jim z rozpočtu kraje dávali něco navíc?
Existují dotační tituly na zlepšení kvality výuky a na investice. Pak by zbylo víc peněz na mzdy.

Můžete tedy poslat středoškolským učitelům jasný vzkaz, o kolik jim platy zvýšíte? O dva, tři tisíce?
Takhle jasný vzkaz poslat nemohu. Ale jejich práce si vážíme, a když to bude možné, jejich podmínky zlepšíme. Včetně platových.

Ale do detailu to promyšlené nemáte.
Ne. Je to plán.

A máte vymyšleno, jak zařídit, aby ze středních škol nevycházeli absolventi, které nikdo nechce?
To je problém. Uděláme průzkum skutečných potřeb zaměstnavatelů a jim se vynasnažíme přizpůsobit zaměření škol. Na škodu nebude, když zavedeme přijímací zkoušky na střední školy, aby v maturitních oborech studovali jen ti, kteří pro to mají předpoklady.

Přijímací zkoušky už kraj plošně zavedl, i když měkké. Jak chcete přesvědčit žáky, aby si častěji vybírali učební obory?
Vedení kraje by se mělo pokusit zákonodárnou iniciativou změnit financování středních škol, aby nebyly závislé jen na počtu žáků. Pak ředitelé nebudou nuceni nabírat co nejvíce studentů.

Ale kraj přece střední školy řídí. Nemusíte mít zákon, aby ředitelé přestali nabírat čtyřkaře do maturitních oborů.
Momentálně je pro ředitele pořád rozhodující počet žáků. Zachovali bychom přijímací zkoušky a oddělili tak studijní a méně studijní žáky. Že školství v kraji moc nefunguje, je vidět na horších výsledcích žáků u maturit.

Sáhli byste do struktury oborů na středních školách? Vidíte tam prostor pro změny?
Důležitá bude analýza, které obory jsou nutné pro zvýšení zaměstnanosti. Podle toho bychom korigovali zaměření škol. Smysl vidím u stipendií pro absolventy nedostatkových oborů. Podobně by to mohlo fungovat pro lékaře.

Proč se do Koalice pro Karlovarský kraj spojily zrovna KDU-ČSL, Strana zelených a hnutí O co jim jde?!
KDU-ČSL spolupracovala se Stranou zelených už v roce 2004. O co jim jde?! jsou velmi aktivní v Karlových Varech. Všechny tři strany spojují některé principy. Chceme kraj řídit poctivě, slušně, ve prospěch obyčejných lidí a také malých obcí.

V krajském zastupitelstvu ale dvojí zastoupení máte. Josef Hora nyní už ale kandiduje za jinou stranu a já si nevzpomínám, že bych slyšel Janu Křížovou na jakékoliv téma veřejně promluvit.
No, to je historie. Současná koalice vzniká rok. Máme programové priority, podepsali jsme podrobnou koaliční smlouvu. Připravili jsme daleko aktivnější politiku prosazování volebního programu.

To, co nyní slibujete, jste ale prostřednictvím svých dvou zastupitelů mohli navrhovat a prosazovat už dávno.
Dva lidé v zastupitelstvu nemají moc velkou sílu. Seskupení na naší kandidátce je daleko aktivnější.

Rozhovory s lídry (seriál)

S kým byste mohli krajskou vládu složit, pokud by to bylo možné?
S tím, s kým se dohodneme na základních programových prioritách. Například na vyřešení problémů s dotacemi z ROP Severozápad. Nejblíže máme k pravicovým stranám - třeba k Alternativě, Hnutí nezávislých, TOP 09. Jde o strany, které se v posledních dvanácti letech nepodílely na vedení kraje. Zcela vylučuji spolupráci s KSČM.

A jaký je váš vztah k ČSSD?
Pokud bychom se shodli na programu, jsme připraveni spolupracovat i s ČSSD a ODS.

Mluvíte o problémech na dotačním úřadě. Ve výboru ROP Severozápad ale sedí váš krajský zastupitel Josef Hora. Byl to váš člověk.
Byl. Zhruba před rokem se naše cesty rozdělily. No a problémy v ROP Severozápad jsou známé asi tři měsíce.

Jenže nepravosti se děly mnohem dříve, než je začala vyšetřovat policie.
To asi ano. Ale naše dnešní kandidátka je připravena působit v zastupitelstvu mnohem aktivněji.