Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lídr strany Alternativa Jiří Kotek: Snažím se jen zoufale vzdorovat

  7:53aktualizováno  7:53
Kmotři ovládají policii, státní zastupitelství, byznys a zaměstnavatele. Tak vidí svět okolo sebe Jiří Kotek, neobyčejně ostrý kritik zdejších poměrů, lídr strany Alternativa. "Ne, nejsem nemocný, snažím se jen zoufale vzdorovat, protože žijeme ve zlodějském, mafiánském státě. Tak to opravdu je," říká.

Jiří Kotek, lídr strany Alternativa pro krajské volby 2012. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tvrdíte stále, že zakázky kraje jsou předražené o 40 až 60 procent. Jak jste na to přišel?
Když si mravenčí prací projekty rozeberu, tak to z toho vyplyne. Udělali jsme to u multifunkční arény ve Varech. Rozpitvali jsme ji a zjistili, že v pilotech je méně betonu i armatur. Přesto zůstala cena vysoká. Jako zastupitel mám hlasovat a nést odpovědnost. Aby mě svědomí nesežralo, ponořil jsem se do zakázky a zjistil, že je sofistikovaně připravená.

Najímají se specializované mafiánské firmy, které tendry organizují. Projde to tak, že na první pohled je vše v pořádku. Při 'pitvě' zakázky se ale ukazuje opak, chyby se nabalují od začátku do konce. Těch 40-60 procent vyplývá z regulérních a otevřených soutěží o zakázky.

KV Aréna ale není projektem kraje. Dejte jiný příklad.
Celý regionální operační program ROP Severozápad. Z něj se zkontrolovalo 39 projektů a všechny měly chyby. V systému dotací a jejich přidělování je mlha. ČSSD s ODS si už před osmi lety sestavily celý systém i s výběrem jakoby anonymních hodnotitelů. Strany ale přesně vědí, komu tuto práci svěřily. Říkají svým lidem, jak který projekt mají obodovat. Schovají to pak do hodnocení s více kritérii.

Profil

Kdo je Jiří Kotek

Jiří Kotek, lídr strany Alternativa pro krajské volby 2012.

- lídr Alternativy, kandidát na hejtmana

- narozen 12. 10., Karlovy Vary

- manažer, OSVČ, vydavatel

- krajský zastupitel, zastupitel města Karlovy Vary a bývalý první náměstek primátora K. Varů

- absolvent provozně ekonomické fakulty VŠ zemědělské v Praze

- v listopadu 1989 organizátorem demonstrací, mluvčí Občanského fóra

- v letech 1992 až 2007 členem ODA

- v roce 2008 spoluzaložil politickou stranu Alternativa, která ve volbách získala 5 křesel v krajském zastupitelstvu a skončila v opozici

- je podruhé ženatý

Roli hraje nejen cena, ale i subjektivní položky, které změní pořadí, komu se zakázka přidělí. Od začátku je pak projekt předražený. Za mého působení na karlovarském magistrátu se mi podařilo změnit všechny zásadní atributy zadávání zakázek, všechny informace jsou dostupné na internetu. Stihl jsem přes padesát zakázek a cena se snížila.

Není to tím, že je krize a firmy jdou s nabídkovými cenami níž? Je to tak všude.
To bych takhle neshazoval. Do soutěží se dostaly i malé firmy, které dříve neměly šanci. Dříve měl magistrát seznam deseti velkých firem, které stále dokola obesílal a ony si pak najímaly malé. Dřely z nich kůži. Zlobbované zakázky přenechávaly malým za třetinu nebo polovinu vytendrované ceny. Teď má magistrát adresář s téměř 300 obesílanými firmami. Do adresáře se firmy mohou aktivně samy zapsat.

Tvrdíte, že se při zadávání zakázek krade. Kdo krade? A vraťme rozhovor zpět na krajskou úroveň.
Když je zakázka předražená, někde vzniká profit. Já ale nejsem policie. Mohu jen předložit veškeré indicie. Pak musí fungovat policie a státní zastupitelství. Obě tyto instituce v našem kraji selhávají.

Čelíte i výhrůžkám?
Samozřejmě, už dvacet let. Pořád se to v náznacích točí. Za mým zaměstnavatelem dorazí návštěva, aby se se mnou raději rozešel, jinak přijde o zakázky a bude mít problémy. Takhle to funguje. Likvidační proces jako za totality. Lidé, kteří se dostávají k moci, jsou mocí posedlí a k tomu začali krást.

Troufnete si ale na některé ukázat?
Jako zastupitel se dostanu k některým informacím. Do médií tlačím, že krajské zakázky jsou předražené a 40 procent ceny se ztrácí. Je v mých silách dohledat, kdo si co kam odnáší? Mohu poukázat, že se na stavbu koupilo x předmětů, ale je jich tam jen polovina. Zjistit, kam prostředky utíkají, musí nefungující policie. Může nasadit odposlechy, objevit toky peněz na účtech. Politické strany kasírují od firem profity. Politici si chodí s kufříky pro peníze a odnáší si hotovost. Vyjmenovat mohu všechny osoby spojené s kritizovanými kauzami.

I na zdejší krajské úrovni?
Ano. I u nás v Karlových Varech. Nikdo jim nevidí na ruce, kolik dostali a kolik peněz donesli do stranických sekretariátů. Když se podíváte, jak se chovají, jaká mají auta, poznávací značky, to jsou do očí bijící symptomy.

Voličům slibujete, že budete od policie důsledně vyžadovat, aby vyšetřovala kriminalitu. Může krajská vláda dotlačit policii k větší aktivitě?
Policie je placená z daní občanů a měla by pracovat na základě jejich objednávky. Kdo jiný než zvolení zástupci občanů mají křičet, aby policie řádně dělala svou práci? Nejde tu o zasahování do kauz.

Když budete policii nadávat, ona začne fungovat?
Určitě, veřejná kritika je forma tlaku. Něco je špatně, když mohu na desítkách příkladů doložit, že policie není schopna najít viníka, dohledat vytunelované prostředky.

O korupci a korupčnících mluvíte možná až příliš často. Není to kontraproduktivní? Leckdo nad vámi mávne rukou.
Je to tak. Pro novináře jsem zajímavý ve chvíli, kdy řeknu: Korupce, krade se. Ven se dostane jen okleštěný výkřik. Ale vysvětlení kauz nikoho nezajímá. KV Arena je pětiletý příběh, prodej Lázní III. patnáctiletý. Ukradli za bílého dne největší dům na kolonádě. Říkáte, že stále mluvím o korupci. Mluvím o ní proto, že z napjatých rozpočtů státu, kraje, města se ztrácí minimálně 40 procent peněz, které se dají použít jinde. To je alfa a omega dnešního dění a promítá se do amorálnosti celé společnosti. 

Tvrdíte, že vnesete řád do zdravotnictví. Jak?
Je třeba mít koncept, aby se nedublovaly zdravotnické služby. Musíme jasně říct, že krajská nemocnice tu může být jen jedna. Ne tři plnohodnotné nemocnice, to se nedá ufinancovat. Jedna by měla pokrýt veškerou péči.

Kvůli tomu se stavěl ve Varech pavilon akutní medicíny.
Ano, to je v pořádku. Ale zase: podle mě je dramaticky předražený. Když vidím krychličku za tři čtvrtě miliardy korun, tak mě polije horko. Pak nezbude v korupčních tocích ani dost peněz na pořádné vybavení. Díky silnici R6 je specializovaná péče v kraji dostupná. Otázkou je, jak řešit zbývající dvě nemocnice.

No a jaké s nimi máte plány?
Nebráníme se, aby z nich byly privátní subjekty. 

Střední školy. Říkáte, že je v nich také všechno špatně - dublují se obory, konkurují si navzájem. Jak byste do školství 'sáhli'?
Velmi těžký problém. Kraj postavil megaškolu ISŠTE v Sokolově. V době, kdy je málo dětí, se naplňuje na úkor dalších škol v kraji. To pokládám za špatné, protože do menších měst studentský život patří. Budeme těžko hledat model, jak systém narovnat, když už se staly chyby a dvě megaškoly v Sokolově a Ostrově za stamiliony vznikly. Měla by se provázat potřeba firem s učňovskými školami. Všichni o tom mluví, ale nikdo věc nedotahuje do konce.

V programu máte náznaky, ze kterých ale není jasné, co přesně myslíte. Jak třeba chcete motivovat studenty vysokých škol, aby se vraceli zpět do kraje?
Musíme jim nabídnout uplatnění. Jednou z možností je hledat zaměstnavatele a společně s nimi nabídnout stipendijní program.

Kde v politickém spektru se Alternativa pohybuje? Spíš napravo? Nalevo? V programu třeba píšete: Pro necitlivé státní reformy v sociální oblasti budeme hledat způsoby ochrany nezaměstnaných a lidí pobírajících sociální dávky.
Toto dělení parlamentní strany smazaly. Snažíme se nabídnout prostor nezávislým osobnostem, aktivistům, kteří by svou odolností mohli konkurovat v amorálním zlodějském prostředí. Jsme připraveni pohybovat se citlivě v sociální oblasti. Pravicová politika má jasný sociální program. Nelze nechat lidi na holičkách.

S kým byste po volbách mohli složit koalici? S ČSSD, ODS a KSČM asi sotva. Nebo se pletu?
Vyjmenoval jste parlamentní strany, které jsou hrozbou a zlem v této zemi. Vždycky je to o lidech. Bude těžké sestavit napříč politickým spektrem skupinu slušných, se kterými se dá komunikovat.

Ani obměněná ODS vám nevoní?
Poslední volby ukázaly, že voliči mají velkou sílu. Že mohou překroužkovat sestavy. Přijít mohou lidé, kteří nejsou spojeni se starými praktikami. Trochu optimismu v sobě uchovávám.

Dal byste ruku do ohně za 'své' lidi?
Osobně nemohu dát ruku do ohně za nikoho. U kolegy Horníka, za kterého jsem se léta bil a nastavoval svou hruď, jsem pak s hrůzou zjistil, že má šestimilionové dluhy.

Rozhovory s lídry (seriál)

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz