Studenti katedry archeologie ZČU, kteří byli při loňských průzkumech na...

Studenti katedry archeologie ZČU, kteří byli při loňských průzkumech na Šibeničním vrchu spolupracovníky památkářů. | foto: Filip Prekop, NPÚ Loket

Archeologové zkoumali prehistorické osídlení kraje. A mají co ukázat

  • 0
Úspěšný rok mají za sebou archeologové působící v Karlovarském kraji. Výsledky své práce si nenechají pro sebe a ve čtvrtek se o ně podělí s lidmi, kteří přijdou v 17 hodin do Městské knihovny v Lokti.

Návštěvníky tam přivítá také archeolog Národního památkového ústavu v Lokti Filip Prekop, který akci organizuje a vloni se svými kolegy z Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni zkoumal prehistorické osídlení v několika částech Karlovarského kraje.

„Naše výzkumy se zaměřily na Šibeniční vrch u Valče, což je nově objevené místo. Je zajímavé hlavně tím, že se na vrcholu nachází pramenité jezírko. Povrchové nálezy keramiky a pazourků nám dávají naději, že by se mohlo jednat o podobnou lokalitu, jako je například vrch Vladař, ovšem nikoliv tak rozsáhlou,“ uvedl.

Archeologové tam našli doklady osídlení, které jsou starší než jakékoliv jiné nálezy z okolí. Potvrdila jim to i radiokarbonová datovací metoda, která zařadila vznik vrstvy nálezů do 17. století před Kristem. Odpovídá tedy starší době bronzové. Postavení souvisejícího opevňovacího valu přitom bylo stanoveno do výrazně mladšího období pozdní doby bronzové, tedy 8. až 9. století před Kristem.

Podle Filipa Prekopa je Šibeniční vrch zajímavý i tím, jak blízko je další pravěké hradiště na vrchu Orlík. Jeho výzkum dokončili archeologové v roce 2014.

„Šibeniční vrch odděluje od Orlíku údolí, vzdušnou čarou jsou vrchy vzdáleny asi kilometr a půl. Jde o dvojici hradišť, která mohla být osídlena v nějakém období současně, ale celkové situaci zatím úplně nerozumíme. Je to podobné jako v případě hradišť ve Velichově a Radošově,“ popsal Filip Prekop.

Pazourky, nástroje, oříšky...

Kromě okolí Valče se vloni pustil se svým týmem také do výzkumů v karlovarské městské části Tašovice, která je sice mezi zdejšími archeology dobře známá, ale je ohrožena plánovanou výstavbou několika rodinných domů.

Pár metrů nad řekou Ohří se tam proto musel uskutečnit takzvaný záchranný průzkum.

„Zachytili jsme poměrně bohatou kulturní vrstvu, kde se vedle několika tisíců pazourkových úštěpů a desítek nástrojů vyskytovaly zlomky lískových oříšků. Ty zde byly spáleny okolo roku 8100 před Kristem a poté okolo let 6900 rovněž před Kristem a spadají do období takzvaného mezolitu. Nález nám dotváří obrázek velmi dlouhodobého osídlení dnešního katastru Tašovic, kde na poměrně malé ploše máme doklady přítomnosti lidí od závěru doby kamenné, přes první zemědělce až po raný středověk,“ uvedl.

Kromě těchto dvou výzkumů považuje za velmi významný objev roku 2015 - nález obléhacího tábora města Loket.

„Jedná se o doklady z doby husitské, tedy z 15. století, které jsme nedávno obsáhle prezentovali samostatně,“ podotkl Filip Prekop.

V městské knihovně představí své výzkumy také další archeologové. Návštěvníci se mohou těšit například na prezentaci nejnovějšího poznání bastionu chebského hradu, výzkumů novověkých pohřebišť, objevených počátků města Jáchymov či revizního výzkumu středověkého hrádku Kostelní horka u Bražce.