Vystoupení německé skupiny Vertical Show na fasádě nové administrativní budovy

Vystoupení německé skupiny Vertical Show na fasádě nové administrativní budovy Premium Plaza v centru Karlových Varů při jejím čtvrtečním slavnostním otevření. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nad fasádou nové budovy v centru Karlových Varů se vznášely tanečnice

  • 0
Proluka mezi karlovarským magistrátem a okresním soudem si o administrativní budovu přímo říkala. S takovou ideou vzniklo centrum Premium Plaza v Moskevské ulici, jehož oficiální otevření ve čtvrtek doprovodil tanec na fasádě v podání německé skupiny Vertical Show.

Budova je reprezentantem takzvané nové architektury a jde o první projekt rakouského developera Strauss & Partner v České republice. Společnost koncept koupila už se stavebním povolením od německého kolegy - skupiny Obermeyer, celý jej ale překopala.

"Sjednotili jsme koncept, dotáhli fasádu, takže projekt je velkou měrou i náš. Bylo pro nás velmi důležité, abychom se přizpůsobili architektuře města, která je tady dominantní. Tedy krásné vily. Nechtěli jsme vytvořit něco skleněného, co by evokovalo, že jsme noví a jiní, ale abychom vytvořili krásný a architektonicky zajímavý projekt, přirozeně včleněný do tohoto místa. To se nám myslím perfektně podařilo," říká Beáta Palíková, vedoucí projektu.

Takzvaná áčková budova, kterou Premium Plaza je, musí být flexibilní a nabízet jak kanceláře vhodné pro jednoho člověka, tak větší místnosti. Zároveň se po ní požaduje nízkoenergetičnost a funkčnost, která spočívá třeba v tom, aby šla v budově otevírat okna, což ještě před pár lety nebylo u skleněných staveb pravidlem.

Velkorysé prostory pro silné regionální společnosti

"Dovolím si tvrdit, že tento projekt nově definuje trh v Karlových Varech. Něco takového tu zatím nebylo a nevím, zda zakrátko v centrální lokalitě města i bude," odhaduje.

Developer cílí novou kancelářskou budovou na silné regionální společnosti, které hledají nadstandardní prostory větší než 100 metrů čtverečních. Zájem o kanceláře prý mají a vedoucí projektu doufá, že firmy, s nimiž developer jedná, na nabídku opravdu kývnou.

Strauss & Partner zatím v Karlových Varech neplánuje další podobné projekty, Česká republika je však podle Beáty Palíkové zajímavým trhem.

Důkazem je třeba to, že takzvaná sekundární města, za něž vedoucí projektu považuje třeba Plzeň nebo Ostravu, áčkové administrativní budovy už mají. Právě proto jsou nyní pro developery zajímavá města terciální, tedy Karlovy Vary.

"Nedovolím si tvrdit, kam se architektura bude ubírat v následujících letech. Doufám ale, že nabere úsporný styl a developeři budou hledět na to, jak budovy zapadnou do koloritu prostoru, což jsme chtěli dokázat i my. Když se na Premium Plaza podíváte, vypadá, jako by sem vždy patřila," říká.