Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesy na Žluticku ničí přemnožení paroháči. Lesníci vyhlíží nový zákon

  8:44aktualizováno  8:44
Na Žluticku se v soukromých honitbách přemnožila spárkatá zvěř. Škody napáchané každý rok v obecních lesích jeleny sika, muflony, daňky i srnčí jdou do statisíců korun. Zvířata si pochutnávají na mladých stromcích, nebo z nich otíráním paroží loupou kůru.

Zatímco srdce lovců při pohledu na rostoucí počty muflonů plesají, správci lesa na Žluticku spolu s nimi vidí i další poničené stromy. (Ilustrační snímek) | foto: Barbora Vajsejtlová, iDNES.cz

Zatímco pro hosty soukromníků jsou početná stáda lákadlem, hospodáři lesů z nich radost nemají. Starosta Žlutic Václav Slavík upozorňuje, že jsou stavy takzvané spárkaté zvěře v poslední době neúměrně vysoké.

"Zvěř doslova decimuje obecní lesy. Vysoké stavy záměrně udržují uživatelé soukromých honiteb. Host, kterého přivedou, potřebuje vidět spoustu zvěře. Pokud potká stádo čítající dvě stovky muflonů, je to pro něj jistě zajímavé, ovšem pro lesy už nikoli," uvedl.

Podle jednatele společnosti Lesy Žlutice Václava Konopíka stojí odstraňovaní škod milion korun ročně. Zatímco před lety stačilo ošetřovat stromy v lesích chemicky, nyní už jsou na to nátěry krátké.

"Aby ke škodám nedocházelo, museli bychom úplně všechno oplotit - a to není možné, protože je to strašně nákladné. Oplocujeme meliorační a zpevňující dřeviny, nyní už i borovici. Kdybychom museli chránit ještě smrk, bylo by to už nad naše síly," řekl.

Je potřeba upravit zákon

Společnost Lesy Žlutice obhospodařuje dvě oblasti, a to ve Žluticích a v nedalekém Čichalově. Celkem jde o tisíc hektarů lesa, ovšem rozptýleného na katastrální výměře deseti tisíc. Na celé této ploše je podle Václava Konopíka deset honiteb, přičemž šest je soukromých, čtyři patří mysliveckým sdružením.

Problémy s neúměrně vysokými stavy zvěře se týkají právě prvně jmenovaných, ovšem nejen na Žluticku.

"Chceme na tuto věc upozornit a říct, že je potřeba ji řešit. A to nejenom u nás. Například sika je problémem v celých západních Čechách a zákonodárci dělají, že to nevidí. Přitom je nutné upravit zákon o myslivectví i prováděcí vyhlášky, aby se stavy zvěře dostaly na správnou míru. Veškerá dosavadní opatření výsledky nepřinesla," uvedl.

Podle starosty Žlutic i jednatele obecních lesů už s několika majiteli či pronajímateli soukromých honiteb začali jednat a někteří problém chápou. O stavech zvěře se bavili i ve čtvrtek, kdy se ve Žluticích konal republikový výbor Svazu vlastníků soukromých a obecních lesů.

Stavy zvěře netrápí pouze okolí Žlutic či Čichalova, ale také zemědělce u Štědré. Podle starosty Františka Pánka však nejde o tu spárkatou. "U nás zase zlobí prasata. Samozřejmě zvířata to nemyslí zle, ovšem zemědělci jsou z toho nešťastní," řekl s tím, že rozryté lesy kolem Štědré až tolik nevadí. Horší je to v případě pastvin či řepkových polí.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Další z rubriky

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Aplikace mapující běžkařské trasy v Krušných horách se dočká vylepšení

(Ilustrační snímek)

Letošní lyžařská sezona pomalu končí. Kdo chce ještě vyrazit na běžky, má zřejmě jednu z posledních příležitostí. Už...

Najdete na iDNES.cz