Zatímco srdce lovců při pohledu na rostoucí počty muflonů plesají, správci lesa na Žluticku spolu s nimi vidí i další poničené stromy. (Ilustrační snímek)

Zatímco srdce lovců při pohledu na rostoucí počty muflonů plesají, správci lesa na Žluticku spolu s nimi vidí i další poničené stromy. (Ilustrační snímek) | foto: Barbora Vajsejtlová, iDNES.cz

Lesy na Žluticku ničí přemnožení paroháči. Lesníci vyhlíží nový zákon

  • 15
Na Žluticku se v soukromých honitbách přemnožila spárkatá zvěř. Škody napáchané každý rok v obecních lesích jeleny sika, muflony, daňky i srnčí jdou do statisíců korun. Zvířata si pochutnávají na mladých stromcích, nebo z nich otíráním paroží loupou kůru.

Zatímco pro hosty soukromníků jsou početná stáda lákadlem, hospodáři lesů z nich radost nemají. Starosta Žlutic Václav Slavík upozorňuje, že jsou stavy takzvané spárkaté zvěře v poslední době neúměrně vysoké.

"Zvěř doslova decimuje obecní lesy. Vysoké stavy záměrně udržují uživatelé soukromých honiteb. Host, kterého přivedou, potřebuje vidět spoustu zvěře. Pokud potká stádo čítající dvě stovky muflonů, je to pro něj jistě zajímavé, ovšem pro lesy už nikoli," uvedl.

Podle jednatele společnosti Lesy Žlutice Václava Konopíka stojí odstraňovaní škod milion korun ročně. Zatímco před lety stačilo ošetřovat stromy v lesích chemicky, nyní už jsou na to nátěry krátké.

"Aby ke škodám nedocházelo, museli bychom úplně všechno oplotit - a to není možné, protože je to strašně nákladné. Oplocujeme meliorační a zpevňující dřeviny, nyní už i borovici. Kdybychom museli chránit ještě smrk, bylo by to už nad naše síly," řekl.

Je potřeba upravit zákon

Společnost Lesy Žlutice obhospodařuje dvě oblasti, a to ve Žluticích a v nedalekém Čichalově. Celkem jde o tisíc hektarů lesa, ovšem rozptýleného na katastrální výměře deseti tisíc. Na celé této ploše je podle Václava Konopíka deset honiteb, přičemž šest je soukromých, čtyři patří mysliveckým sdružením.

Problémy s neúměrně vysokými stavy zvěře se týkají právě prvně jmenovaných, ovšem nejen na Žluticku.

"Chceme na tuto věc upozornit a říct, že je potřeba ji řešit. A to nejenom u nás. Například sika je problémem v celých západních Čechách a zákonodárci dělají, že to nevidí. Přitom je nutné upravit zákon o myslivectví i prováděcí vyhlášky, aby se stavy zvěře dostaly na správnou míru. Veškerá dosavadní opatření výsledky nepřinesla," uvedl.

Podle starosty Žlutic i jednatele obecních lesů už s několika majiteli či pronajímateli soukromých honiteb začali jednat a někteří problém chápou. O stavech zvěře se bavili i ve čtvrtek, kdy se ve Žluticích konal republikový výbor Svazu vlastníků soukromých a obecních lesů.

Stavy zvěře netrápí pouze okolí Žlutic či Čichalova, ale také zemědělce u Štědré. Podle starosty Františka Pánka však nejde o tu spárkatou. "U nás zase zlobí prasata. Samozřejmě zvířata to nemyslí zle, ovšem zemědělci jsou z toho nešťastní," řekl s tím, že rozryté lesy kolem Štědré až tolik nevadí. Horší je to v případě pastvin či řepkových polí.