Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce. | foto: Dan Materna, MAFRA

Přemnožené vosy útočí. Záchranáři ošetřili třikrát více pobodaných lidí

  • 1
Dvakrát už museli v letošním létě bojovat záchranáři v Karlovarském kraji s nebezpečným anafylaktickým šokem u pacientů pobodaných vosami. Nejenže přibývá lidí, na které zaútočily vosy, ale roste také počet těch, kteří se s následky hůře vyrovnávají.

 „U těžkých alergických reakcí je člověk ohrožen na životě,“ varuje mluvčí krajské záchranky Petra Bakurová s tím, že o letošních prázdninách už se záchranáři setkali se dvěma případy takzvaného anafylaktického šoku.

Právě kvůli následkům poštípání vyjížděli o letošních prázdninách záchranáři více než dvěstěkrát. „Nejčastěji k bodnutí došlo v souvislosti s pozřením nápoje či jídla, ale také po šlápnutí na vosu či včelu,“ vysvětluje Bakurová.

Některé dny tak záchranáři mířili i k desítkám poštípaných lidí. Na vině je charakter zimy a jara. Kvůli suchým týdnům navíc vosy nemají dostatek potravy a stahují se častěji k lidským obydlím.

„Poslední dva tři roky bylo vos málo. Letos je to jiné,“ konstatuje přírodovědec Libor Dvořák z Městského muzea Mariánské Lázně.

U vos přezimují oplozené královny, které na jaře po probuzení začínají samy stavět hnízdo. Pokud je však zima relativně teplá, řadu jich zahubí plíseň. Podobný vliv má na tento živočišný druh i studené a sychravé jaro.

„Letos v zimě sice nebylo mnoho sněhu, ale relativně mrzlo. A jaro bylo teplé. Díky tomu přežilo víc královen než v předchozích letech,“ vysvětluje Dvořák. Sucho, které několik týdnů republiku sužovalo, má zase vliv na chování vos. Živí se hmyzem, potravu však doplňují rostlinnými šťávami, například nektarem z květů, šťávami z hnijícího ovoce nebo mízou ze stromů.

„Když jim chybí přirozený zdroj cukrů, logicky se stahují k lidským obydlím,“ říká Dvořák s tím, že vosy láká všechno, co obsahuje cukr, tedy pivo, ovoce či dětské výživy.

Nezapomenout na důležité léky

Záchranáři proto lidi alergické na vosí bodnutí nabádají, aby s sebou vždy měli léky, které jim předepsal lékař. 

„Pokud víte, že alergii na bodnutí hmyzem nemáte, stačí místo chladit a ošetřit octovou vodou, a samozřejmě sledovat, zdali se neprojevuje vážnější alergická reakce,“ radí mluvčí krajské záchranky.

Hasiči vyjíždějí likvidovat vosí hnízda už jen výjimečně. „Pokud se jedná o veřejná místa, jako jsou školy či autobusové zastávky, tak vyrážíme. Častěji však operátor tísňové linky volající odkáže na specializované firmy,“ vysvětlil krajský mluvčí hasičského záchranného sboru Martin Kasal.

Firmy si za zlikvidování vosího hnízda účtují nejčastěji od jednoho do dvou tisíc korun.