Zeman pokáral primátora, že se nestará o Císařské lázně. Ty patří kraji

  • 51
Prezident Miloš Zeman na úvod své návštěvy regionu vyčinil karlovarskému primátorovi Petru Kulhánkovi, že se nestará o Císařské lázně. Ty přitom patří Karlovarskému kraji. Primátor se ohradil a chtěl vědět, kde bere prezident takové informace.

Prezident se o národní kulturní památce zmínil jako o poznámce, kterou si na návštěvu regionu dovezl.

„Chtěl bych poděkovat těm, kdo pečují o hrad Hartenberg, a vynadat těm, kteří se jako primátor Kulhánek nestarají o Císařské lázně. Takže jsem ocenil, jestliže se Karlovarský kraj rozhodl, že Císařské lázně opraví ve vlastní režii,“ řekl Zeman.

Nové vedení kraje v čele s hnutím ANO se přitom před koncem roku rozhodlo, že vystoupí ze zájmového sdružení na opravu Císařských lázní (více čtěte zde). To mělo památku od kraje ve výpůjčce a jeho členy byly jak město Karlovy Vary, tak kraj.

Výběrové řízení na opravu památky za sebou mělo už první kolo. Tím, že kraj vystoupil, sdružení zaniklo. Hejtmanka Jana Vildumetzová tento krok vysvětlila tím, že vedení kraje nedostalo potřebné informace, budovu ale chce opravit, a snaží se o průhledné financování celé rekonstrukce.

Primátor se proto na prezidenta obrátil s otázkou, kde informaci čerpal. „Čerpal jsem je od paní hejtmanky a paní hejtmanka to může potvrdit, že se Karlovarský kraj rozhodl, že Císařské lázně opraví sám,“ odvětil Miloš Zeman.

Jana Vildumetzová na to opáčila, že Karlovy Vary budou s rekonstrukcí pomáhat a slíbily na to částku 100 milionů korun. „I Karlovy Vary se ale mohly rozhodnout a převést si práva sdružení na sebe. Signál k tomu dal Karlovarský kraj, ale ve spolupráci s Karlovými Vary,“ řekla.

Rána pod pás, hlavně ať už se začne, říká primátor

Podle primátora byla prezidentova výtka ranou pod pás. „Ať už informace vznikla kdekoli, ten, kdo mě zná, ví, kolik let a času jsem věnoval Císařským lázním. Ať už přípravě rekonstrukce, nebo hlavně tomu, aby se vše dotáhlo až do finále, kdy se na jaře mohlo začít rekonstruovat. Nebylo to město Karlovy Vary, kdo celý proces zastavil,“ řekl.

Zároveň podotkl, že není vztahovačný a prezidentskou výtku přešel s nadhledem. „Pro mě je stále důležité, aby se Císařské lázně opravdu začaly rekonstruovat,“ uvedl.

Oprava národní kulturní památky měla stát podle původních plánů zhruba 500 milionů korun. Kraj měl dát 200 milionů, Karlovy Vary 100 milionů, evropské dotace měly pokrýt zhruba 130 milionů, zbytek přislíbil stát.

Před několika týdny ale kraj oznámil, že dotační limit na opravy kulturních památek padá, takže by evropské peníze mohly nakonec oběma rozpočtům znatelně ulevit.

Prezident dostal velkou becherovku i sáňky

Prezident republiky v první den své návštěvy Karlovarského kraje zavítal i do likérky Jan Becher, kde se setkal s přibližně třicítkou zaměstnanců.

„Jako premiér jsem byl neplaceným agentem Becherovky, neboť když se mě ptali, co piji, vždy jsem odvětil, že Becherovku. Pak jsem bohužel dostal cukrovku, a tak jsem přešel na slivovici. Ale Becherovce jsem zůstal věrný. Proto jsme se s vedením firmy shodli, že při jakýchkoliv zahraničních cestách nebo při jednání s ministrem zahraničí dostanou naše ambasády reprezentativní dávky tohoto likéru. Vždy budu propagovat váš výrobek,“ slíbila hlava státu ve slavné likérce.

Zaměstnance při diskusi zajímalo především datum dostavby dálnice na Prahu či jeho případná kandidatura. Z Becherovky neodjížděl Miloš Zeman s prázdnou. Dostal třílitrovou lahev likéru. Velkou becherovku tak připojil k již obdrženým dárkům, mezi něž patřily sáňky, které dostal od hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové.

,