Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Zeman navštíví Karlovarský kraj, s lidmi se potká na debatách

  15:06aktualizováno  15:06
Prohlídka relikviáře sv. Maura, porcelánky Thun a hlavně série schůzek s občany, podnikateli, krajskou vládou, starosty a studenty. Pestrá směsice zážitků čeká prezidenta Miloše Zemana a jeho choť. V pondělí přijíždí na návštěvu Karlovarského kraje a stráví tu tři dny.

Prezident Miloš Zeman po projevu v pátek 10. ledna 2014 | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kdo se chce hlavy státu na něco zeptat nebo se svěřit, má šanci zúčastnit se některé z pěti veřejných debat. Takhle si to prezidentská kancelář přála. Důraz kladla právě na schůzky s lidmi. "Jen aby se občané moc neostýchali a netrpěli trémou," obává se asi zbytečně starosta Sokolova Zdeněk Berka.

Zeman by si měl udělat představu, v čem kraj vyniká a co ho naopak tíží. Hejtman Josef Novotný, který prezidenta v pondělí dopoledne přivítá a obdaruje, se zmíní například o vysoké nezaměstnanosti.

Miloš Zeman kdysi v roli předsedy vlády pomohl regionu ekologickým programem 15 miliard pro severozápadní Čechy. "Chtěl bych se zeptat, jestli je možné v té akci pokračovat," nadhodil jedno z témat Josef Novotný.

Teprve se ukáže, jestli má Zemanova cesta (podniká ji postupně ve všech krajích) jen zdvořilostní nebo nějaký praktický význam. "Pan Zeman je hlavou státu, jeho slovo má svou váhu a když se o něčem zmíní, tak jeho podpora je brána vážně," míní hejtman.

Třeba v úterý se prezident projde ve Vintířově provozem místní firmy Lias, která vyrábí stavební materiál. Slaví letos výročí padesát let od zahájení produkce. Jednatel společnosti Rudolf Borýsek spíš spoléhá na to, že více času na debatu o situaci ve stavebnictví a v podnikání v Česku i v Evropě bude pak při večeři, na níž je pozván.

Jestli existují stálá a osvědčená místa, kam se vodí významní politici, tak je to jistě sokolovská společnost Krufin. Stále se rozšiřuje, zaměřuje se na zaměstnávání zdravotně postižených a jejích 135 lidí produkuje čisticí a hygienické prostředky.

"Chceme prezidentovi ukázat, v jakých podmínkách a jak pracují postižení. Mají větší touhu pracovat než ti zdraví. Letos jsme slíbili, že zaměstnáme dalších dvacet až pětadvacet lidí. Odvádíme kvalitní práci, daří se nám," zmínil jednatel Krufinu Julius Krupa.

Kuchaři ve veřejné jídelně firmy Krufinu připraví pro delegaci úterní oběd. Podávat se má kuřecí plněná kapsa. Společnost kromě kosmetiky vyrábí i inkoustové náplně do luxusních per MontBlanc. "To by mohl být i dárek," prozradil Krupa. Jeho podnik si prohlédl v září 2011 i prezident Václav Klaus při čtyřdenní návštěvě kraje.

Žlutice přivítají prezidenta v krojích

Středeční zastávka zavede Miloše Zemana do Bečova na státní hrad a zámek. Setká se krátce s občany na nádvoří a pak s vedením města v zámecké knihovně.

"Odsud je to jen kousek do trezorové místnosti s relikviářem, druhou nejcennější zlatnickou památky po korunovačních klenotech. Zřejmě prezidenta provedu osobně," přemýšlí kastelán Tomáš Wizovský.

Běžné prohlídky zámku se tím nenaruší, protože v zimě jsou vypisovány jako mimořádné. "Na středu je vypíšeme na dobu po skončení návštěvy prezidenta," dodal kastelán.

Jak se bude chýlit cesta hlavy státu ke konci, přesune se program v regionu směrem na východ - do Žlutic. Tady ji uvítá skupinka oděná v krojích. Stejně jako na mnoha dalších místech Miloš Zeman připevní na prapor města prezidentskou stuhu a podepíše se do kroniky.

Ve Žluticích uslyší zřejmě kritiku pomalé stavby rychlostní silnice R6. "A druhým tématem je snaha o navrácení historického Žlutického kancionálu, který je umístěn v Památníku národního písemnictví v Praze. Jde o nejvýznamnější památku našeho města ze 16. století a má i celostátní význam. Pokud by se originál mohl přestěhovat k nám, kam patří, měl by významný dopad i na cestovní ruch," řekl tajemník městského úřadu Ondřej Fábera.

První dáma bude mít vlastní program

Svůj vlastní program bude mít prezidentova manželka Ivana. Ta v kraji stráví ale jen dva dny a pak se vrací zpět do Prahy. V doprovodu hejtmanovy ženy zajede do Domova pro seniory v Kynšperku, uvidí lázně v Kyselce a SOS vesničku v Doubí.

Miloš Zeman měl přijet už v říjnu, ale kvůli blížícím se volbám nakonec cestu na západ Čech na poslední chvíli odložil. V plánu tehdy měl prohlídku strojírenské firmy Legios v Horním Slavkově.

Ukázalo se ale, že společnost je na tom finančně zle, nesplácí půjčky, čelí návrhu na insolvenci a vrchní soud před pár dny zamítl její žádost na vyhlášení moratoria - ochrany před věřiteli. Legios (nyní přejmenovaný na Industry Plant) už ve scénáři cesty prezidenta Zemana nyní nefiguruje.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz