Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeman kritizoval kraj za to, že nepomohl zadluženým Pramenům

  9:02aktualizováno  9:02
K tématu své loňské návštěvy - tedy nejzadluženější obci republiky - se hned při svém příjezdu do Karlovarského kraje vrátil prezident Miloš Zeman. Kromě osudu obce Prameny hovořil v pondělí i o stavu památek a dostavbě D6.

Prezidenta Miloše Zemana vítá hejtman Karlovarského kraje Martin Havel. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Při setkání s krajskými politiky prezident upozornil, že splnil svůj loňský slib a pozval k sobě starostku Pramenů Michalu Málkovou i ruského investora, který skupuje obecní pohledávky.

„Okouzlil jsem ho natolik, že mi pak poslal dopis, kde se zavázal v Pramenech investovat 23 milionů korun do stáčírny minerálních vod. Bohužel to nepomohlo, protože i když tentýž investor nabízel uhradit pohledávku 1,9 milionů korun, a i když by to kraj nic nestálo, tak rada kraje, možná i zastupitelstvo se k tomu postavilo odmítavě,“ řekl prezident s tím, že mu to je líto.

Setkání

Miloše Zemana s občany

 • Kynšperk nad Ohří
  8. 3. od 11.05 Kynšperský pivovar
 • Františkovy Lázně
  8. 3. od 17.00 Divadlo Boženy Němcové
 • Bochov
  9. 3. od 10.50 Kulturní dům Bochov
 • Chyše
  9. 3. od 12.20 Sokolovna, Ke Kablu 333

Hejtman Martin Havel jej ale ujistil, že jednání budou ještě pokračovat. Vedení kraje se snažilo obci pomoci tím, že by za oněch 1,9 milionu koupilo celkem 23milionovou pohledávku, kterou mají Prameny u Státního pozemkového úřadu. Výdaj by pak kraji darem vrátil soukromý investor.

Radní transakci konzultovali na ministerstvu financí, které vzkázalo, že si má kraj dělat, co uzná za vhodné, ale ministerstvo si to zkontroluje. „To je totéž jako ta slavná věta, neříkám ani tak, ani tak, ale na moje slova dojde,“ podotkl Miloš Zeman.

Krajští radní o odkupu pohledávky jednali a došli k tomu, že by se mohli dopustit obcházení zákona.

„Hospodaření kraje je z pohledu ministerstva financí každoročně velmi přísně přezkoumáváno a bez rozhodného stanoviska k odkupu pohledávky nemůžeme použít veřejné finance na takovou finanční operaci. Sice by obci Prameny pomohla, ale mohla by vystavit kraj riziku, že nepostupoval v souladu s právem,“ vysvětlil Martin Havel.

Zároveň prohlásil, že zdejší politici hledají právně „čistou“ cestu, která by vyřešila problémy nejen Pramenů, ale i ostatních zadlužených obcí v zemi.

Hlava státu si před místními politiky neodpustila kritickou poznámku týkající se zchátralých památek na území regionu. Těch je podle Miloše Zemana 76, a kraji tak náleží smutné prvenství mezi všemi.

„Říkal jsem panu hejtmanovi krásnou větu - vlastnictví zavazuje,“ uvedl Miloš Zeman. Podle něj existují dva způsoby, jak památkám pomoci, a upravuje je jak památkový, tak občanský zákon. Prezident naznačil, že například zámky je možné použít pro rozvoj cestovního ruchu nebo lázeňství. Přál si, aby až přijede příště, mu politici ukázali jednu zchátralou památku, kterou opravili.

„Při opravách památek vycházíme z reálného rozpočtu. Jsem ale rád, že o tom pan prezident hovořil. Budu mít v ruce argument, až budu chtít navýšit rozpočet na opravy památek,“ řekl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček.

Miloš Zeman ale také chválil, a to za hospic, který chce vedení kraje postavit v Nejdku. Potěšilo jej i to, že se chystá oprava Císařských lázní v Karlových Varech.

Kromě toho slíbil, že bude ministru dopravy Danu Ťokovi neustále připomínat dostavbu D6. Na návštěvu kraje přijel ještě s jedním tématem, na které politiky upozornil, a to další očekávaný příliv čínských investic, a tedy i turistů a lázeňských hostů.

O lázeňství dnes bude prezident mluvit ve Františkových Lázních, kam přijede odpoledne.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz