Pohled na Český sál a palác Quisisana.

Pohled na Český sál a palác Quisisana. | foto: Publikace Karlovy Vary 1900

Při povodni v Karlových Varech před 120 lety zemřel starosta Knoll

  • 0
Právě před 120 lety - 24. listopadu 1890 postihla Karlovy Vary ničivá povodeň, která nemá v historii lázeňského města obdoby. Jedinou obětí byl oblíbený starosta Eduard Knoll.

Ten se jako čestný náčelník karlovarského hasičského sboru přímo účastnil záchranných prací. Eduard Knoll, starosta Karlových Varů 1839 - 1890"Když již druhý den sledoval zkázu svého milovaného města, a když se před jeho očima ze záchranného lana utrhl jeden občan, který zmizel v rozbouřených vodách, byl z toho tak rozrušen, že ho ranila mrtvice a na místě skonal," popisuje smrt oblíbeného starosty publikace Karlovy Vary 1900.

Zkáza přišla na první pohled nenápadně. "Pršelo tři dny. Říčka Teplá počala stoupat již 23. listopadu. Vážnější nebezpečí se ale nepředpokládalo, protože koryto říčky bylo regulováno," psal v roce 1891 časopis Světozor.

Jenže jak se později ukázalo, byl to velký omyl. To všichni zjistili 24. listopadu po ránu. Voda vystupovala z koryta stále výš a hnala se s divokým hukotem kolem Vřídelní kolonády.

Zabahněné nádvoří před Českým sálem

Zabahněné nádvoří před Českým sálem

Krámky, přízemní byty byly zatopeny,vrata a dveře tlakem vod vypáčeny. Zboží a nábytek voda odplavila. Některé domy byly podemlety a částečně se sesunuly.

Dravé vody v ulicích dosáhly výše bezmála pěti metrů a ničily vše, co jim stálo v cestě.

"Nejničivější povodeň v historii Karlových Varů přišla nečekaně a navíc v nečekaném období. Šlo o přívalový déšť letního charakteru. Tehdejší povodňová situace na Teplé nebyla přitom izolovanou záležitostí. Velmi vydatné a místy až přívalové srážky postihly zároveň také území v Sasku a Duryňsku. Zejména v povodí řeky Saale," připomíná pracovník Hydrometeorologického ústava Praha Libor Ellede.

,