Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijímačky na střední školy v kraji: největší zájem je stále o gymnázia

  9:41aktualizováno  9:41
Nejoblíbenějšími školami v Karlovarském kraji jsou stále gymnázia. Ukázaly to přijímací zkoušky, které minulý týden skládali žáci základních škol. Převis poptávky a nabídky byl mnohdy ještě jednou takový. Ti, kteří zkoušky složili, a přesto skončili pod čarou, mají velkou šanci uspět s odvoláním.

Primáni ostrovského gymnázia při hodině matematiky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Děti totiž využily dvou termínů a hlásily se na dvě školy. Vyberou si však pouze jednu.

"Ve výsledkové listině přijímacích zkoušek jsou zahrnuty oba termíny, tedy jak pondělní, tak úterní. S největší pravděpodobností ti, co přišli v úterý, tedy ve druhém termínu, k nám nechtějí," řekl ředitel Prvního českého gymnázia v Karlových Varech Zdeněk Papež.

Jde o jev, který se už několik let opakuje. Do Karlových Varů se hlásí žáci z Ostrova, Sokolova, Lokte i Mariánských Lázní, Chebu a Aše.

Zároveň se ale dostanou i na gymnázium ve svém okrese, které je pro ně vzhledem k dojíždění jasnou volbou. Vedení karlovarského gymnázia tak počítá s tím, že na odvolání uspěje zhruba 10 zájemců o osmileté a asi 30 zájemců o čtyřleté studium – tedy celá jedna třída.

"Jestliže bude v prvním ročníku třicet volných míst, je v podstatě možné dostat se k nám na odvolání až po ty, co přijímacímu řízení nevyhověli," vysvětlil ředitel.

Stejnou zkušenost má také Gymnázium Ostrov, které rovněž doplní místa na základě odvolání úspěšných, leč nepřijatých zájemců.

"Myslím, že jde o proces, který se koná na všech školách. Uvolněná místa letos u nás jistě budou," uvedl zástupce ředitele Milan Martinek. 

Zájem je i o nové šestileté gymnázium

Letošní novinkou v kraji byly přijímací zkoušky na šestileté gymnázium v Sokolově. Přihlásilo se na ně osmadvacet žáků, pětadvacet úspěšně. V novém školním roce se tak otevře vůbec první třída takového typu gymnázia v kraji.

"Se zájmem jsme spokojeni, přihlášek bylo tak akorát. Šestileté gymnázium je novinka, která se musí ještě trochu usadit, a lidé musejí zjistit, že něco takového v kraji je," řekl ředitel Gymnázia Sokolov Jiří Widž.

Obor je přírodovědně zaměřený a studenty čeká daleko více hodin biologie, fyziky, chemie, zeměpisu a matematiky. Kromě přírodovědných vysokých škol povede gymnázium absolventy třeba také na medicínu.

Velkou šanci dostat se na maturitní i učební obor mají i zájemci o střední odborné školy. Řada z nich se chystá na další kola přijímacích řízení.

Týká se to například Střední průmyslové školy Ostrov, která letos zaznamenala o něco menší zájem o dopravní obory a technické lyceum. Vedení průmyslovky se však dočkalo i malého příjemného překvapení.

"Slušný zájem byl letos o informační technologie a kupodivu také o strojírenství a elektrotechniku. Hlásilo se nám dvojnásobné množství uchazečů, než jsme schopni přijmout. Přikládám to tomu, že jsme dělali tak trochu osvětovou kampaň, v případě elektrotechniky a strojírenství určitě funguje krajské stipendium. A pak si také myslím, že jako škola máme dobré jméno," řekl ředitel Pavel Žemlička.

S dalšími koly přijímaček počítá třeba i Integrovaná střední škola Cheb, doplňovat maturitní obory bude Střední živnostenská škola Sokolov nebo Střední odborná škola stavební Karlovy Vary.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz