Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti už z kraje před přijímačkami neutečou, zkoušky budou všude

  8:53aktualizováno  8:53
Žáci, kteří se v příštím roce chystají do maturitních oborů, musejí počkat na vyhodnocení loňských přijímacích zkoušek. V Karlovarském kraji budou přijímačky opět povinné, a zda bude platit stejná laťka jako minulý rok, vedení kraje teprve rozhodne.

V regionu skládají zájemci o maturitní obory povinné přijímačky od roku 2010. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Loni jsme trochu přitáhli šrouby ohledně maturitních oborů, neboť do některých šli ti, kteří měli v deváté třídě čtyřky, což by se nemělo stávat,“ vysvětlil hejtman Josef Novotný.

Povinné přijímací zkoušky v regionu však nebudou zdejší žáky už tolik mrzet. Více než polovina krajů v republice se přidala k pilotnímu projektu ministerstva školství, které by rádo zavedlo centrální přijímačky do maturitních oborů. Náklady na ně už nebudou platit kraje, nýbrž samo ministerstvo.

Karlovarský kraj s připojením k projektu nejprve váhal, nakonec ale kývl. Úředníky odboru školství přesvědčilo ujištění, že budou moci nastavit laťku přijímacích zkoušek podle aktuální potřeby.

„Zatím máme informaci, že se přihlásilo devět krajů. Předpokládáme, že to udělají i ty zbývající, pak by šlo o zkoušky celoplošné,“ uvedl hejtman.

Kraje to však školám nemohou nařídit, jen vydají doporučení, které by měli ředitelé respektovat. Josef Novotný věří, že pilotní projekt povinných přijímaček vystřídá co nejdříve jejich ostré spuštění.

Přivítalo by to i vedení středních škol v Mariánských Lázních. Město leží jen zhruba půl hodinu jízdy od sousedního Plzeňského kraje, kde žáci přijímací zkoušky do maturitních oborů skládat nemuseli. Řada z nich proto volila cestu nejmenšího odporu a hlásila se do škol na Tachovsku či Plzeňsku.

„Pokud by byly přijímací zkoušky povinné v celé republice, tak by nám to relativně pomohlo, neboť někteří studenti by se asi vrátili zpátky,“ uvedl Petr Zenkl, zástupce ředitele Hotelové školy v Mariánských Lázních.

V kraji jsou přijímačky povinné od roku 2010

Podle toho, co od žáků slyší, tak prý kvůli povinným přijímacím zkouškám jednoznačně utíkají. „Kolik jich je ročně, se ale těžko odhaduje. Mohl bych sice vzít studenty z Tachovska a Plzeňska, kteří u nás byli před lety, a podívat se, kolik jich máme teď, ale je to nesrovnatelné, protože tehdy byly zcela jiné počty dětí,“ řekl.

Úbytek dětí z Tachovska a Plzeňska už nějakou dobu sleduje i Miloslav Pelc, ředitel Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně. Školu jich navštěvuje méně i přesto, že jejich rodiče do města pravidelně dojíždějí. „Pokud budou povinné přijímací zkoušky v celé republice, pak jistě smysl mají,“ řekl Miloslav Pelc.

V regionu skládají zájemci o maturitní obory povinné přijímačky od roku 2010. Vloni museli zájemci o čtyřletá gymnázia zvládnout SCIO testy minimálně ze 30 procent, v žádném z předmětů nesměli získat záporný počet bodů. Na „malá“ gymnázia stačilo 18 procent. Deváťákům, kteří chtěli na střední odborné školy, stačilo k úspěchu minimálně 19 procent.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz