Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor Kulhánek: Chyby našich předchůdců se Karlovým Varům prodraží

  9:37aktualizováno  9:37
Sto dní a několik navrch vládnou v Karlových Varech radní v čele se staronovým primátorem Petrem Kulhánkem. Jako úspěch vnímá transparentní zadávání velkých zakázek. Podle opozice ale všechno tak úplně průhledné není.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Po sto dnech už má  karlovarský primátor Petr Kulhánek z KOA  dílčí hodnocení.

„Zatím se nepodařilo prodat bývalou policejní budovu v ulici I. P. Pavlova. Příliš se nám v poslední době nedaří ani v prvních instancích u soudů - nedomohli jsme se prozatím například narovnání ceny KV Areny, nebo ceny za areál bývalého zahradnictví Na Vyhlídce,“ říká.

Vedení města ale věří, že stejně jako složitá cesta k narovnání prodeje Lázní III, kde se nakonec podařilo získat navíc 90 milionů korun, není ani u jmenovaných případů současný stav tím konečným.

Opoziční zastupitelka za KSČM Věra Bartůňková má ale na soudy jiný názor. 

„Osobně si myslím, že se v některých věcech primátor nechává ovlivnit lidmi kolem sebe, a ne vždy rozhodne tak, jak by to bylo správné. Konkrétní případ je KV Arena a soudy s ní spojené. Do soudu se nechal zatlačit svým tehdejším náměstkem Jiřím Kotkem. Město tak prosoudí spoustu peněz,“ argumentuje zastupitelka.

Primátor odpověděl, že každý, kdo jej zná, ví, že je beran a má svůj vlastní pohled na věc, který může změnit jen pádná a racionální argumentace.

Optimismus nevzbuzuje fakt, že finanční úřad obstavil KV Arenu, za kterou loni vyměřil vratku státní dotace kvůli pochybení při výběrovém řízení v roce 2006. Městu tak hrozí, že za hrubé chyby svých předchůdců z ODS a ČSSD zaplatí z peněz svých občanů až stovky milionů korun. 

Jak se s tímto problémem vládnoucí koalice nakonec popere, to bude jasné až v dalším průběhu volebního období.

To dosavadní období nepřineslo podle primátora žádný neřešitelný problém - město standardně funguje, rozpracované projekty pokračují stejně jako příprava čerpání nových dotací. 

„Daří se pokračovat ve vyvážené podpoře sportovní, kulturní a sociální oblasti,“ vyjmenoval primátor další položku v kategorii úspěchů.

Ne vše je úplně transparentní, říká opozice

Opozice z hnutí O co jim jde!? to vidí jinak. „Před sportem pro radost, zdraví a zábavu radnice upřednostňuje vrcholový sport a podporu profesionálů, což je extraliga hokeje, basketbal a nyní i uměle vytvořený volejbalový oddíl,“ přihřál si opoziční polívku zastupitel z uvedené strany Otmar Homolka.

A odpověď vedení města? „Nikdy nedosáhneme stavu, kdy každý bude spokojený a všem přijde rozdělování podpory správné. Z našeho pohledu je podpora vrcholového, výkonnostního a rekreačního sportu vyvážená“.

Do Petra Kulhánka se pustil i Michal Riško z opoziční ČSSD. Očekával, že primátor, který nastoupil poprvé na radnici v roce 2010 s kritikou klientelismu, bude vše transparentně řešit. 

„Jako předseda kontrolního výboru jsem si nevšimnul, že by nyní bylo vše úplně transparentní. Například ředitel KSO dlouhodobě porušuje rozpočtovou kázeň, což prokázaly veřejnoprávní kontroly. Zjištěné závady nebyly odstraněny,“ tvrdí Riško.

Petr Kulhánek si ale myslí, že činnost radnice nikdy v novodobé historii nebyla otevřenější a transparentnější. „A navíc veškeré výstupy z uvedených kontrol vypořádány byly.“

Do kolonky úspěchů zařadil primátor Petr Kulhánek mimo jiné ustavení městské koalice, návrh a schválení rozpočtu, který nezpůsobuje žádný schodek a transparentní zadávaní velkých zakázek. 

Ty musejí Karlovy Vary zajišťovat během letoška podle podmínek Regionálního operačního programu a Integrovaného operačního programu. Z něj se podařilo získat dodatečnou dotaci 30 milionů korun.

Vládnoucí koalice poukazuje i na další fakta: Karlovy Vary zavedly do městské hromadné dopravy ve spolupráci s Plzní a jejími dopravními podniky Karlovarskou kartu. Daří se propagovat Karlovy Vary nejen jako lázeňskou a turistickou destinaci, o čemž svědčí i Velká cena cestovního ruchu za komplexní elektronické způsoby propagace města - web, aplikace, Facebook.

„Díky pokračujícímu postupu přípravy zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO se Karlovy Vary dostávají stále výrazněji do povědomí nejen v Evropě,“ uzavřel primátor Kulhánek výčet kladů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz