Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastrašují mě, tvrdí svědek v případu Roma, který nepřežil zatýkání

  9:45aktualizováno  9:45
Případ smrti Roma Ludovíta K., který zemřel v květnu 2012 v Kynšperku po surovém policejním zatýkání, se zamotává. Znalci se u soudu začínají rozcházet v názoru, jestli dvojice obžalovaných policistů Pavel Herink a Vítězslav Novák zásah přehnala.

Podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) a praporčík Pavel Herink (uprostřed) se svým obhájcem u sokolovského soudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

A zda vůbec hlídka mohla vzpurného Ludovíta K. obuškem a zalehnutím přidusit natolik, že rváč, podivín a otec tří dětí pak na otok mozku v nemocnici skonal.

Ukazuje se navíc, že část romské komunity se v průběhu procesu zřejmě pokouší ovlivňovat svědky. Pozůstalým jde o hodně, žádají jako odškodné milion korun.

U soudu v pondělí vypovídal bezdomovec Jakub Stránský, který noční policejní zásah u kynšperské lávky viděl. Ludovít K. mu tehdy sebral krabicové víno a choval se prý jako blázen.

"Emil Giňa mě zmlátil už asi pětkrát nebo šestkrát, abych změnil výpověď. Aby rodina dostala odškodnění, tak prý mám říct, že policajti K. zmlátili," prohlásil Stránský.

Naposledy ho prý 30. března kvůli témuž zmlátil Dušan Sivák. Případ napadení Stránského vyšetřuje policie a útočník je kvůli zastrašování svědka ve vazbě. Soudce se o této okolnosti dozvěděl v pondělí, když Sivák nepřišel jako svědek k soudu.

"Je to byznys, jde jim o peníze," pronesl obhájce obou policistů. Rozpaky vyvolávají i velké rozdíly v názorech odborníků na policejní zákroky. Při minulém hlavním líčení soudní znalec Zdeněk Náchodský tvrdil, že hlídka se neměla rvát s podezřelým, když nikoho neohrožoval, nebyl ozbrojen a jen nechtěl jít s policisty k jejich autu.

"K. veřejný pořádek nenarušoval. Policisté ho měli uklidnit a třeba i doprovodit domů. Nebo volat záchranku, která by dotyčného odvezla na psychiatrii. Pochybili, když zvolili špatnou taktiku násilí. Neměli na něj, ani ve dvou lidech ho nezvládali," mínil Náchodský.

U soudu předváděl údery obuškem

Vedoucí katedry profesní přípravy na policejní akademii Karel Kadlec zase v pondělí tvrdil, že zásah byl v souladu se zákonem, oprávněný a přiměřený. "Policisté zachovali chladnou hlavu a svým způsobem je obdivuji," prohlásil dokonce.

Připomněl, že Ludovít K. se při nasazování pout bránil a kopal kolem sebe. Přímo v soudní síni s obuškem v ruce Kadlec na žádost soudce ukazoval, jak mají být vedeny údery do měkkých tkání.

Jenže pak se stalo něco, s čím hlídka nepočítala. Ludovít K. zkolaboval, přestal dýchat a nepomohla ani resuscitace, když ho policisté po vyčerpávajícím dvacetiminutovém boji položili na břicho, spoutali mu ruce za zády, tlačili na něj vahou těl a bolestivě mu obuškem vyvraceli lokty.

Soudní lékař Rudolf Macháček v pondělí dlouhé minuty četl ze své zprávy seznam zranění, podlitin a škrábanců, které na těle mrtvého při pitvě našel. Macháček nicméně není až tak přesvědčen, že tlak obušků vedl k zástavě dýchání.

"Není to takový tlak, aby příliš stiskl hrudník. Nevylučuji, že větší vliv mohlo mít zalehnutí a zakleknutí na panu K.," řekl Macháček.

Jiný znalec v oboru lékařství Jan Šturma ale už minule tvrdil, že služební zákrok byl bezprostřední příčinou smrti. "V poloze na břiše je člověk v trvalém výdechu, což ho ohrožuje. Došlo k omezení pohybu bránice a k dušení." Další lékařský odborník Jiří Hladík poznamenal, že v této poloze by zfialověli i obžalovaní policisté.

Svědek přijel až z Moravy, mluvil pět minut

Vyšetřovatelé z generální inspekce bezpečnostních sborů zařadili do spisu i pokus, při němž jen jeden z patnácti zalehnutých figurantů měl potíže s dýcháním. Aktéra experimentu soudce předvolal k výslechu.

"Dýchalo se mi hůř, ale nebylo to tak hrozné," pronesl. Po pěti minutách ho soudce propustil. Svědek ale přijel až z Moravského Krumlova, ujet musel dvakrát 366 kilometrů a naúčtoval si svědečné 5 800 korun.

Záhadou také je, jak mohl podle dvou svědků K. vypít pár desítek minut před soubojem s policisty litr krabicového vína. Hodinu po půlnoci, hned po převozu do nemocnice, mu totiž lékaři odebrali krev a žádný alkohol nezjistili.

Nenašli ani stopy omamných látek, které by vysvětlovaly, proč psychicky vyšinutý muž kopal v noci do lampy, nadával jí, blábolil nesmysly o Alláhovi, Ježíšovi, modlil se a proč hrozil policistům likvidací.

Soudce Tomeš nechal také v pondělí při výslechu lékařů promítnout v soudní síni na obrazovce snímek mrtvého Ludovíta K. ležícího na pitevním stole. Příbuzní a známí zemřelého začali nahlas plakat a zakrývat přítomnému dítěti oči.

Kauza bude u sokolovského soudu pokračovat.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Najdete na iDNES.cz