Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slibované ochlazení probudilo krušnohorská střediska, chtějí zasněžovat

  12:25aktualizováno  12:25
Nízké teploty, které o víkendu a na příští týden předpovídají meteorologové, uvedly do pohotovosti krušnohorská zimní střediska. Pokud opravdu teploty spadnout pod bod mrazu, jejich provozovatelé jsou připraveni začít zasněžovat.

Zasněžovací systém mají na Klínovci otestovaný a nyní bedlivě sledují počasí. Ilustrační snímek | foto: Václav Vostradovský

Několik týdnů na otevření pracují například ve skiareálu Boží Dar - Neklid, i na sousedním Klínovci.„Zasněžování bychom byli schopní spustit klidně už dnes. Systém máme otestovaný a sledujeme počasí,“ řekl manažer skiareálu Adama Svačina.

Největšímu krušnohorskému středisku stačí, aby se teplota držela okolo minus tří až minus čtyř stupňů Celsia. V takovém případě potřebuje systém správnou vzdušnou vlhkost, pak jede až na 80 procent svého výkonu. Pokud se teploty pohybují od mínus šesti do minus osmi stupňů, je už jeho výkon stoprocentní.

Předpověď počasí hned z několika serverů sledují každý den zaměstnanci skiareálu na Bublavě. Nyní dělají poslední přípravy na zimu – staví vlek v dětském parku a rozmisťují sněhová děla po kopcích. Zatím se jim ani nechce věřit, že za pár dní vymění tričko s krátkým rukávem za klasické zimní oblečení.

„Pokud opravdu bude v sobotu k nule, v neděli pod nulou a v pondělí mráz takový, že bychom mohli začít zasněžovat, není na co čekat,“ uvedl Jiří Lhota se sdružení Ski Bublava, které se o areál stará.

Jestliže mrazy pár dní vydrží, počítá Jiří Lhota s tím, že si na Bublavě minimálně vytvoří hromady sněhu do zásoby. Poté by zaměstnanci uvažovali nad tím, že středisko otevřou lyžařům, a to nejspíše na přelomu listopadu a prosince. Jiří Lhota ale upozorňuje, že jde zatím o velmi předčasný plán.

„Rozhodně zasněžovat budeme a podle situace se rozhodneme, co dál. Nechceme udělat chybu, abychom rozmístili sníh na sjezdovky, pak nám to všechno roztálo a na Vánoce jsme byli bez něj,“ uvedl Jiří Lhota.

O víkendu v horách napršelo 35 milimetrů srážek

Ačkoli to tak na první pohled nevypadalo, počasí bylo k lyžařským střediskům vlídné už o tomto víkendu. Podle pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka ze Šindelové totiž napršelo 35 milimetrů srážek a dalších 30 do konce týdne ještě přibude. Provozovatelé skiareálů, kteří se strachovali o vodu kvůli umělému zasněžovanání, tak mohou tento problém pustit z hlavy

„Vláhová bilance se nám konečně napravuje,“ uvedl Rudolf Kovařík. První dekáda listopadu podle něj byla poměrně teplá a odpovídala prý spíše druhé dekádě října. Nyní to ale vypadá, že se vše vrátí k normálu.

„Blíží se konec stavební činnosti, nyní už dohánění termínů díky příhodnému počasí zřejmě nebude. Na sníh by se měli připravit také řidiči,“ uvedl. Z toho, co mu krušnohorská příroda zatím ukázala, má pocit, že začátek zimy bude o něco chladnější než vloni a předloni.

Poměrně teplé počasí předpovídají meteorologové do pátku. Od soboty do pondělí už očekávají teploty nižší a v polohách nad 500 metrů sněhové srážky.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz