Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přípravné třídy jsou v Chebu hitem, pomáhají předškolákům poznat školu

  8:44aktualizováno  8:44
Odklad školní docházky se v posledních letech týká stále většího počtu dětí. A rodiče mají dilema. Vrátit svou ratolest do školky, nebo zvolit přípravnou třídu? Stále víc jich volí druhou variantu.

Místostarostka Chebu Daniela Seifertová chce mít uklizené město. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle chebské místostarostky Daniely Seifertové však tyto třídy budou prospěšné i předškolákům, kteří do mateřských škol nikdy nechodili. Pomohou jim například se začleněním do kolektivu.

Hlavním cílem přípravných tříd je děti na školu po všech stránkách připravit. Riziko, že po nástupu děti selžou, se tak minimalizuje.

Proč by měly děti s odkladem nebo jiným hendikepem zamířit do přípravných tříd? Co jim to přinese?
Je to nabídka pro děti, jejichž rodiče nechtějí, aby zůstávaly ještě rok v mateřinkách, a někdy se třeba i nudily, ale aby už dostaly šanci se něco nového naučit a hendikep dohnat. Děti s odkladem mívají špatnou jemnou motoriku, nedokážou se soustředit, jsou sociálně nezralé či mají vady řeči. Je ověřeno, že děti z přípravných tříd se mnohem lépe adaptují na standardní školní kolektiv a na zátěž, která je v souvislosti se začátkem školní výuky čeká. Jsou výhodné ale i pro děti, které rodiče do mateřských škol neposílali. Právě tady se naučí základy, které pro úspěšné absolvování první třídy budou potřebovat.

Jak vypadá výuka v přípravné třídě?
Je pravda, že program dne se od běžných prvních tříd příliš neliší. Začíná se v 8 hodin, končí se v 11:40. Je zde ale mnohem více prostoru pro nejrůznější hry, které jsou nedílnou součástí vzdělávacího procesu. Pracují zde kvalifikovaní učitelé, asistent pedagoga, romský asistent a dochází sem i logoped. Výhodou je i malý počet dětí ve třídě, takže učitelé se mohou věnovat žákům individuálně.

Jak jsou třídy vybavené?
Všechny třídy jsem osobně navštívila a myslím, že jsou kvalitně připraveny jak pro výuku, tak pro to, aby si tu děti mohly také hrát.

Mají přípravné třídy nějaké další výhody?
Chtěla bych zdůraznit, že výuka v těchto třídách je bezplatná. Děti mohou využít školní stravování či navštěvovat školní družinu tak, aby péče pokrývala celou dobu, kdy jsou jejich rodiče v zaměstnání. Navíc se žáci přípravných tříd mohou běžně účastnit všech školních akcí, filmových a divadelních představení či akademií. Setkají se zde se širším kolektivem svých budoucích spolužáků a starších dětí. Díky tomu později nemají problém se začlenit.

Na jakých školách přípravné třídy fungují?
Ze sedmi chebských škol mají v současné době přípravné třídy čtyři školy. Jsou to 4. základní škola v Hradební ulici a 6. základní škola, kde mají s takovým způsobem výuky už více než patnáctiletou zkušenost. Přípravná třída funguje také na 2. ZŠ a ZŠ Kostelní. Pokud bude zájem, město Cheb podpoří vznik přípravných tříd i na jiných školách. V úvahu by přicházely například školy na Skalce nebo na Zlatém vrchu. Odhaduji, že přípravné třídy v Chebu navštěvuje kolem pěti desítek dětí.

Co mají udělat rodiče předškoláků, kteří chtějí, aby jejich ratolest navštěvovala přípravou třídu?
Zařadit dítě je možné na základě žádosti zákonného zástupce, tedy rodiče, a písemného doporučení pedagogicko-psychologické poradny, se kterou přípravné třídy úzce spolupracují.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz