Místostarostka Chebu Daniela Seifertová chce mít uklizené město.

Místostarostka Chebu Daniela Seifertová chce mít uklizené město. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přípravné třídy jsou v Chebu hitem, pomáhají předškolákům poznat školu

  • 0
Odklad školní docházky se v posledních letech týká stále většího počtu dětí. A rodiče mají dilema. Vrátit svou ratolest do školky, nebo zvolit přípravnou třídu? Stále víc jich volí druhou variantu.

Podle chebské místostarostky Daniely Seifertové však tyto třídy budou prospěšné i předškolákům, kteří do mateřských škol nikdy nechodili. Pomohou jim například se začleněním do kolektivu.

Hlavním cílem přípravných tříd je děti na školu po všech stránkách připravit. Riziko, že po nástupu děti selžou, se tak minimalizuje.

Proč by měly děti s odkladem nebo jiným hendikepem zamířit do přípravných tříd? Co jim to přinese?
Je to nabídka pro děti, jejichž rodiče nechtějí, aby zůstávaly ještě rok v mateřinkách, a někdy se třeba i nudily, ale aby už dostaly šanci se něco nového naučit a hendikep dohnat. Děti s odkladem mívají špatnou jemnou motoriku, nedokážou se soustředit, jsou sociálně nezralé či mají vady řeči. Je ověřeno, že děti z přípravných tříd se mnohem lépe adaptují na standardní školní kolektiv a na zátěž, která je v souvislosti se začátkem školní výuky čeká. Jsou výhodné ale i pro děti, které rodiče do mateřských škol neposílali. Právě tady se naučí základy, které pro úspěšné absolvování první třídy budou potřebovat.

Jak vypadá výuka v přípravné třídě?
Je pravda, že program dne se od běžných prvních tříd příliš neliší. Začíná se v 8 hodin, končí se v 11:40. Je zde ale mnohem více prostoru pro nejrůznější hry, které jsou nedílnou součástí vzdělávacího procesu. Pracují zde kvalifikovaní učitelé, asistent pedagoga, romský asistent a dochází sem i logoped. Výhodou je i malý počet dětí ve třídě, takže učitelé se mohou věnovat žákům individuálně.

Jak jsou třídy vybavené?
Všechny třídy jsem osobně navštívila a myslím, že jsou kvalitně připraveny jak pro výuku, tak pro to, aby si tu děti mohly také hrát.

Mají přípravné třídy nějaké další výhody?
Chtěla bych zdůraznit, že výuka v těchto třídách je bezplatná. Děti mohou využít školní stravování či navštěvovat školní družinu tak, aby péče pokrývala celou dobu, kdy jsou jejich rodiče v zaměstnání. Navíc se žáci přípravných tříd mohou běžně účastnit všech školních akcí, filmových a divadelních představení či akademií. Setkají se zde se širším kolektivem svých budoucích spolužáků a starších dětí. Díky tomu později nemají problém se začlenit.

Na jakých školách přípravné třídy fungují?
Ze sedmi chebských škol mají v současné době přípravné třídy čtyři školy. Jsou to 4. základní škola v Hradební ulici a 6. základní škola, kde mají s takovým způsobem výuky už více než patnáctiletou zkušenost. Přípravná třída funguje také na 2. ZŠ a ZŠ Kostelní. Pokud bude zájem, město Cheb podpoří vznik přípravných tříd i na jiných školách. V úvahu by přicházely například školy na Skalce nebo na Zlatém vrchu. Odhaduji, že přípravné třídy v Chebu navštěvuje kolem pěti desítek dětí.

Co mají udělat rodiče předškoláků, kteří chtějí, aby jejich ratolest navštěvovala přípravou třídu?
Zařadit dítě je možné na základě žádosti zákonného zástupce, tedy rodiče, a písemného doporučení pedagogicko-psychologické poradny, se kterou přípravné třídy úzce spolupracují.