Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Více dětí bez dovedností dostane v kraji šanci projít přípravnou třídou

  9:55aktualizováno  9:55
Pedagogové varují. Úroveň znalostí a dovedností dětí, které přicházejí k zápisům, rok od roku klesá. Pomoci by měly přípravné třídy. Příští školní rok jich bude v Karlovarském kraji víc.

Dívky Sandra a Natálka vybarvují papírová zvířátka pod vedením učitelky Venduly Orságové v přípravné třídě 4. ZŠ v Hradební ulici v Chebu. Přípravných tříd v kraji přibývá, jen v Chebu je příští rok otevře většina základních škol. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zavázat tkaničku, správně držet tužku, umýt si ruce po návratu z toalety nebo se soustředit na úkol. I v tom budoucím prvňákům pomáhají přípravné třídy. Takzvaných nultých ročníků, které mají dětem umožnit dohnat „skluz“, v kraji přibývá.

Dovednosti a znalosti budoucích prvňáků totiž rok od roku klesají. Podle učitelů stojí za selháním dětí při zápisu často nedostatek času a někdy i nezájem rodičů.

Přestože zřizovatelé škol mohou své žádosti o zřízení přípravných tříd v základních školách zasílat kraji až do konce května, už nyní je jasné, že přípravných tříd bude v příštím školním roce víc.

„Zájem o přípravné třídy je velký, a to především tam, kde se již v minulých letech osvědčily,“ potvrdila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Přípravné třídy dají nově šanci všem dětem

Od letošního školního roku jsou navíc přípravné třídy určeny pro všechny děti. „Na základě novely školského zákona mohou chodit do přípravné třídy nejen děti ze sociálně znevýhodněného prostředí jako doposud. Tyto třídy by měly hlavně vyrovnat rozdíly u dětí s odkladem. Osnovy se řídí Rámcovým vzdělávacím programem,“ popsala ministryně školství Kateřina Valachová.

Fakt, že zájem roste, potvrzují i školy v krajském městě. „V tomto školním roce přípravné třídy fungují na třech školách zřizovaných městem. Pro nadcházející školní rok budou pravděpodobně otevřeny přípravné třídy na čtyřech základních školách a zřejmě se zvýší i jejich počet. Žádosti škol o rozšíření počtu přípravných tříd zřejmě odrážejí rostoucí zájem rodičů o takové vzdělávání dětí,“ konstatovala mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá.

Podobně jsou na tom například v Chebu. „Ve školním roce 2016 až 17 plánují otevřít přípravnou třídu ředitelé většiny chebských základních škol,“ řekl mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

Na nezájem rodičů si nestěžuje ani jediná přípravná třída v Aši, která zde pracuje teprve druhý rok. „Rodiče jsou spokojeni. Vypadá to, že i v nadcházejícím školním roce budeme mít plno,“ uvedla ředitelka Základní školy a Praktické školy Aš Milena Boková a dodala, že taková příprava na školu je pro děti s odkladem lepší než návrat do školky.

Děti reagují na zvonění i pokyny učitele, jsou aklimatizované

To potvrzuje i učitelka na 4. základní škole v Chebu Vendula Orságová, která má s vedením přípravného ročníku dlouholetou zkušenost. „Ukazuje se, že po absolvování přípravného ročníku se děti lépe zařadí do běžné první třídy. Jsou aklimatizované, reagují na zvonění, na pokyny učitele, dokážou se ve škole orientovat,“ vypočítala Orságová.

Doplnila, že úplně první, s čím začíná ve třídě pracovat, je nácvik základních hygienických návyků, základů stolování a slušného chování. Následuje rozvoj grafomotoriky, poznání a někdy je třeba i logopedická péče. Podle jejích slov dětí, které mají při zápisu problémy, v posledních letech přibývá.

„Co je důvodem? Rodiče asi nemají na děti tolik času, doba je hektická,“ domnívá se. S tím souhlasí i zástupkyně ředitele na chebské 3. základní škole Štěpánka Dostálová.

„Jako největší problém vidím to, že mezi rodiči a dětmi vázne komunikace. Dospělí si s dětmi nehrají jako dřív, nečtou jim pohádky, ani s nimi příliš nemluví. Raději jim dají do ruky mobilní telefon nebo je posadí před televizi. Někdy je to kvůli tomu, že skutečně nemají čas, jindy se jim prostě nechce. Je to sice pohodlnější, jenže dětem to neprospívá. Neumí se vyjádřit, přibývá logopedických vad. I v tom by předškolákům mohly přípravné třídy pomoci,“ doplnila Dostálová.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz