Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Více dětí bez dovedností dostane v kraji šanci projít přípravnou třídou

  9:55aktualizováno  9:55
Pedagogové varují. Úroveň znalostí a dovedností dětí, které přicházejí k zápisům, rok od roku klesá. Pomoci by měly přípravné třídy. Příští školní rok jich bude v Karlovarském kraji víc.

Dívky Sandra a Natálka vybarvují papírová zvířátka pod vedením učitelky Venduly Orságové v přípravné třídě 4. ZŠ v Hradební ulici v Chebu. Přípravných tříd v kraji přibývá, jen v Chebu je příští rok otevře většina základních škol. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zavázat tkaničku, správně držet tužku, umýt si ruce po návratu z toalety nebo se soustředit na úkol. I v tom budoucím prvňákům pomáhají přípravné třídy. Takzvaných nultých ročníků, které mají dětem umožnit dohnat „skluz“, v kraji přibývá.

Dovednosti a znalosti budoucích prvňáků totiž rok od roku klesají. Podle učitelů stojí za selháním dětí při zápisu často nedostatek času a někdy i nezájem rodičů.

Přestože zřizovatelé škol mohou své žádosti o zřízení přípravných tříd v základních školách zasílat kraji až do konce května, už nyní je jasné, že přípravných tříd bude v příštím školním roce víc.

„Zájem o přípravné třídy je velký, a to především tam, kde se již v minulých letech osvědčily,“ potvrdila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Přípravné třídy dají nově šanci všem dětem

Od letošního školního roku jsou navíc přípravné třídy určeny pro všechny děti. „Na základě novely školského zákona mohou chodit do přípravné třídy nejen děti ze sociálně znevýhodněného prostředí jako doposud. Tyto třídy by měly hlavně vyrovnat rozdíly u dětí s odkladem. Osnovy se řídí Rámcovým vzdělávacím programem,“ popsala ministryně školství Kateřina Valachová.

Fakt, že zájem roste, potvrzují i školy v krajském městě. „V tomto školním roce přípravné třídy fungují na třech školách zřizovaných městem. Pro nadcházející školní rok budou pravděpodobně otevřeny přípravné třídy na čtyřech základních školách a zřejmě se zvýší i jejich počet. Žádosti škol o rozšíření počtu přípravných tříd zřejmě odrážejí rostoucí zájem rodičů o takové vzdělávání dětí,“ konstatovala mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá.

Podobně jsou na tom například v Chebu. „Ve školním roce 2016 až 17 plánují otevřít přípravnou třídu ředitelé většiny chebských základních škol,“ řekl mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

Na nezájem rodičů si nestěžuje ani jediná přípravná třída v Aši, která zde pracuje teprve druhý rok. „Rodiče jsou spokojeni. Vypadá to, že i v nadcházejícím školním roce budeme mít plno,“ uvedla ředitelka Základní školy a Praktické školy Aš Milena Boková a dodala, že taková příprava na školu je pro děti s odkladem lepší než návrat do školky.

Děti reagují na zvonění i pokyny učitele, jsou aklimatizované

To potvrzuje i učitelka na 4. základní škole v Chebu Vendula Orságová, která má s vedením přípravného ročníku dlouholetou zkušenost. „Ukazuje se, že po absolvování přípravného ročníku se děti lépe zařadí do běžné první třídy. Jsou aklimatizované, reagují na zvonění, na pokyny učitele, dokážou se ve škole orientovat,“ vypočítala Orságová.

Doplnila, že úplně první, s čím začíná ve třídě pracovat, je nácvik základních hygienických návyků, základů stolování a slušného chování. Následuje rozvoj grafomotoriky, poznání a někdy je třeba i logopedická péče. Podle jejích slov dětí, které mají při zápisu problémy, v posledních letech přibývá.

„Co je důvodem? Rodiče asi nemají na děti tolik času, doba je hektická,“ domnívá se. S tím souhlasí i zástupkyně ředitele na chebské 3. základní škole Štěpánka Dostálová.

„Jako největší problém vidím to, že mezi rodiči a dětmi vázne komunikace. Dospělí si s dětmi nehrají jako dřív, nečtou jim pohádky, ani s nimi příliš nemluví. Raději jim dají do ruky mobilní telefon nebo je posadí před televizi. Někdy je to kvůli tomu, že skutečně nemají čas, jindy se jim prostě nechce. Je to sice pohodlnější, jenže dětem to neprospívá. Neumí se vyjádřit, přibývá logopedických vad. I v tom by předškolákům mohly přípravné třídy pomoci,“ doplnila Dostálová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz