Netopýři v dolu Jeroným.

Netopýři v dolu Jeroným. | foto: Rudolf Klier

Přírodovědci našli ve středověkém dolu vzácné druhy netopýrů

  • 0
V unikátním středověkém dolu Jeroným na Sokolovsku žijí některé vzácné druhy netopýrů. Přírodovědci, kteří se do dolu spustili před několika dny, zde napočítali téměř osmdesát těchto savců.

V podzemních chodbách, které jsou národní kulturní památkou a pracuje se na jejich zpřístupnění pro turisty, objevili přírodovědci i některé vzácné druhy. "Viděli jsme netopýra Brandtova a velkouchého, který se v kraji nevyskytuje příliš často," řekl Přemysl Tájek ze správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

"Jeroným patří mezi jejich nejlepší zdejší zimoviště. A to díky optimální vlhkosti a klidu," vysvětlil Tájek hojný výskyt netopýrů v dole. Zaujalo ho také pestré spektrum hned šesti druhů zde zimujících živočichů.

Během několika málo let se do dolu podívají první turisté. Muzeum Sokolov do konce března podá žádost o dotaci z Evropské unie na zpřístupnění Jeronýmu. Projekt, který vyjde asi na 65 milionů korun, počítá i se zpřístupněním štoly č. 1 v Jáchymově.

"Na povrchu postavíme parkoviště a vstupní objekt s infocentrem a výstrojnou, kde lidé vyfasují pláštěnky, přilby, světla. Dole pod zemí musíme propojit dvě části dolu, chodby prohloubit a zřídit návštěvnický okruh," řekl ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Jeroným je unikátní svou zachovalostí. Lze tu spatřit otisky ručního středověkého dobývání rud - hlavně metodu sázení ohně.

Práce v dole a pak i návštěvnický provoz se bude muset přizpůsobit netopýrům. V zimě nesmí být rušeni, jinak při přeletech spotřebují nastřádanou energii a mohou uhynout. "Zimní období není turistickou sezonou, takže si bez problémů poradíme," řekl Rund.