Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Firmy chtějí mít zdravé lidi, přispívají jim na péči i očkování

  • 3
Jenom zdravý zaměstnanec je zaměstnancem výkonným. Tuto skutečnost si ve stále větší míře začínají uvědomovat firmy v regionu. Příspěvky na zdravotní péči se tak stávají součástí nadstandardních bonusů ze strany zaměstnavatelů.

„Kampaň v duchu boje proti nemocnosti jsme rozjeli přibližně před měsícem,“ konstatovala Dagmar Jančárková, mluvčí společnosti Witte. O nadstandardní službu projevilo zájem více než tisíc lidí, tedy přibližně polovina zaměstnanců firmy.

Důvodem, proč se vedení společnosti rozhodlo poskytnout mimořádný bonus, je fakt, že ve velkých pracovních kolektivech se kapénková infekce šíří velmi snadno. „Chceme tím zamezit jak zdravotním komplikacím našich zaměstnanců, tak potížím ve výrobě či podpůrných útvarech,“ vysvětlila Jančárková.

Witte nabízí dvě formy. Buď takzvaný imunitní balíček, který obsahuje potravinové doplňky snižující riziko vypuknutí nemoci, nebo očkování proti pneumokoku.

„Většina ze zájemců zvolila právě imunitní balíček. Ti, kteří se rozhodli pro očkování, kvůli němu nemusí k lékaři, očkování se uskuteční přímo ve firmě,“ doplnila mluvčí Witte. Jak s vydáváním balíčků, tak s očkováním začnou v provozech společnosti v Nejdku a Ostrově v nejbližších dnech.

Sokolovská uhelná jako největší zaměstnavatel v regionu měla ještě donedávna podobné bonusy přímo v kolektivní smlouvě. „Teď už v ní ale zakotvené nejsou,“ konstatoval šéf odborů těžařské společnosti Jan Smolka.

Dnes se podobné případy podle jeho slov řeší individuálně na základě dohody mezi odbory, respektive bezpečnostním technikem a zaměstnavatelem. „Jsou to ale spíš výjimečné případy. Například ženy, které pracují v lesích, se s příspěvkem od firmy nechaly očkovat proti chorobám přenášeným klíšťaty,“ doplnil Smolka.

Strážníci dostávají očkování proti žloutence i vzteklině

Riziko onemocnění v zaměstnání se ovšem netýká pouze těch, kteří pracují v lesích. I strážníci karlovarské městské policie jsou při jednání s bezdomovci vystaveni nejrůznějším rizikům. Tím nejzásadnějším je žloutenka, kterou řada lidí bez přístřeší trpí.

„Očkování proti žloutence ovšem není plošné. Týká se pouze těch strážníků, kteří jsou klienty pojišťovny ministerstva vnitra. Pro ně je ochrana proti žloutence zdarma,“ konstatoval Marcel Vlasák, velitel karlovarských strážníků.

Se zdravotním bonusem mohou počítat i ti městští policisté, kteří absolvovali v Brně školení na odchyt zvěře. „Ti jsou automaticky očkovaní proti vzteklině,“ dodal Vlasák.

V karlovarské sklárně Moser sázejí i na rehabilitační péči. „Profese skláře, brusiče či kuliče jsou fyzicky náročné. Zaměstnanci proto potřebují odpovídající péči,“ konstatovala Hana Wollerová, mluvčí sklárny.

I proto skláři nově otevřeli vlastní rehabilitační středisko. „Zájem zaměstnanců je velký - to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se pro provoz rehabilitačního střediska rozhodli,“ dodala Wollerová.

Ve společnosti EPT connector ze Svatavy chystají velkou „zdravotní reformu“ na příští rok. Podnik se chce nechat certifikovat jako Firma pro zdraví. „To obnáší mít svou strategii, která se bezprostředně týká zdraví našich zaměstnanců,“ konstatovala za firmu EPT Martina Pádrová.

To se podle jejích slov týká například informačních letáků, konzultací, přednášek s odbornými lékaři či preventivních, například onkologických prohlídek.

„Je potřeba se věnovat nejen očkování proti chřipce, na což dnes přispívá většina zdravotních pojišťoven, ale i zvyšovat povědomí o prevenci nemocí. Během příštího roku se budu pro naši společnost snažit tuto certifikaci získat,“ dodala Pádrová.