Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarští gymnazisté dostali pod stromeček modernější školu

  16:57aktualizováno  16:57
Příjemný vánoční dárek letos dostanou studenti Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Až se po svátcích vrátí do školy, otevře se jim i nové západní křídlo budovy, která nabízí moderní aulu, výtvarné ateliéry, hudebnu, jazykovou učebnu či přestavené šatny vybavené skříňkami.

Hudební produkcí před novým vchodem oslavilo První české gymnázium v Karlových Varech novou přístavbu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Na začátku každého projektu je sen a vize. Tu jsme měli už v roce 2004, kdy jsme si řekli, že první české gymnázium nebude opravovat starou budovu, ale vystaví další křídlo a další prostory,“ uvedl ředitel Zdeněk Papež.

Zřizovatelem školy je kraj, a s vizí tak museli souhlasit jeho zastupitelé, což se i stalo. V roce 2007 tedy gymnázium podalo první žádost o dotaci, a to z Regionálního operačního programu Severozápad. Jenomže projekt skončil až na třetím místě, a tím pádem na něj nebylo dost peněz.

„Uběhlo deset let a my stáli před rozhodnutím, zda se do toho pustit znovu a splnit šibeniční termíny. Šli jsme do toho naplno,“ řekl ředitel.

Gymnázium muselo sladit běžný provoz s plány stavbařů

Stavba začala v červnu 2014 a pro vedení školy nastalo náročné období. Muselo sladit běžný provoz gymnázia a vyučování se stavebními pracemi. „Naštěstí se nám podařilo najít schopnou dodavatelskou firmu. Náš realizační tým se scházel každý týden, někdy jsem musel shánět i židle odjinud, aby si všichni mohli sednout,“ popsal Papež.

Celkové náklady projektu dosahují 50,8 milionu korun, z toho předpokládaná dotace z ROP Severozápad činí 39,2 milionu korun. Zbylé náklady hradí krajský rozpočet.

„Díky výstavbě nového západního křídla budovy i úpravám stávajících prostor se karlovarské gymnázium zařadilo mezi krajské školy, které žákům nabízejí nejen vysokou úroveň vzdělávání, ale také moderní a příjemné zázemí s potřebným technickým vybavením,“ uvedl hejtman Martin Havel.

Stavebními úpravami prošla také vstupní hala budovy, nad kterou vznikla nová patrová nadstavba se zasedací místností. Přízemí nabízí knihovnu s čítárnou a připravený je i bufet s oddychovým prostorem pro studenty. Podle krajského radního pro školství Edmunda Janische má nyní gymnázium takové vybavení, které odpovídá současným vzdělávacím trendům.

Kromě karlovarského gymnázia se v uplynulých několika letech dočkala modernizace například také Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov či Střední průmyslová škola Ostrov, která se ze zámku přestěhovala do přestavěné budovy bývalé základní školy. I do těchto projektů tekly peníze z ROP Severozápad.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Najdete na iDNES.cz