Primář očního oddělení sokolovské nemocnice Andrej Farkaš předvádí použití

Primář očního oddělení sokolovské nemocnice Andrej Farkaš předvádí použití nového přístroje Retinomax K - PLUS 3 v praxi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolovští lékaři získali nový přístroj. Vyšetří zrak, dětem i zahraje

  • 0
Modernějším, rychlejším a hlavně mnohem přesnějším přístrojem začnou sokolovští lékaři vyšetřovat oční vady u malých dětí přímo ve školkách v celém Karlovarským kraji. Zaměřit se chtějí i na nemocné, staré a nepohyblivé lidi v léčebnách a domovech důchodců.

Aparát Retinomax 3, který neváží ani celý kilogram, koupila Nemocnice Sokolov za 370 tisíc korun díky daru od Lions Clubu Karlovy Vary.

Jednoduché bezkontaktní vyšetření je zdarma, trvá pouze pár vteřin a lékaři ho zvládnou i u ročních mimin. Odhalí takhle řadu očních vad a především tupozrakost. Jde o sníženou ostrost vidění, která postihuje čtyři procenta dětí.

"Čím dříve se u dětí vady zjistí, tím větší šanci mají na vyléčení," zdůraznil primář sokolovského očního oddělení Andrej Farkaš.

Lions Club pomáhá

Lions Club Karlovy Vary spolupracuje s Nemocnicí Sokolov už osm let. Za tu dobu z benefičních a charitativních akcí pomohl očnímu oddělení celkovou částkou 1,7 milionu korun. "Letos mezi našimi členy vznikla myšlenka využít nového přístroje na trhu. Aby děti a také starší a nepohybliví lidé nemuseli na vyšetření do nemocnice," uvedl prezident Lions Clubu Josef Ciglanský.

Karlovarský kraj je zřejmě jediný, kde se preventivní vyšetření u malých dětí provádí plošně. Pokud se přijde na vadu až v jejich školním věku, bývá pozdě. Léčba spočívá v tom, že dítě dostane brýle nebo že se zalepí nepostižené oko. "Vada se dá tréninkem oka odstranit k maximální spokojenosti," tvrdí Farkaš.

Automatický Retinomax 3 je v terénu mnohem přesnější než používaný starší přenosný přístroj. Ten ukazoval jen orientační výsledky a měřil často i chybně. Lékaři pak posílali desítky malých pacientů s rodiči do nemocnice na vyšetření zbytečně.

"Teď celý proces urychlíme a nemusíme děti traumatizovat návštěvou nemocnice," vidí primář další přínos.

Sokolovská nemocnice do mateřských škol vysílá s přístrojem doktorku a zdravotní sestru. Ročně tým změří zrak u 1 800 dětí v kraji. Aparát dokonce umí zahrát melodie, aby aspoň na nutnou chvíli upoutal pozornost neposedných dětí. Službu se teď očaři chystají rozšířit a objíždět i domovy pro seniory.