Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do sanitek v kraji míří nové přístroje. Masáž srdce zvládnou zcela samy

  14:41aktualizováno  14:41
Šetřit drahocenný čas při záchraně lidských životů bude zdravotníkům v Karlovarském kraji pomáhat sedm nových přístrojů pro mechanickou nepřímou srdeční masáž. Jedno takové zařízení už záchranka pořídila minulý rok. A protože se v praxi osvědčilo, dostane se teď do výbavy dalších sanitek.

Moderní přístroje zvládající stimulaci srdečního svalu zcela bez asistence mají označení Lucas 2. Podstatou jejich činnosti je kvalitní automatické stlačování hrudníku.

Přístroj Lucas 2 pro nepřímou mechanickou srdeční masáž.

Přístroj Lucas 2 pro nepřímou mechanickou srdeční masáž.

"Nepřímou masáž srdce je většinou nutné provádět minuty až desítky minut, během kterých není možné dělat nic jiného, navíc síly se postupně vyčerpávají," upřesnil přínos nového vybavení Roman Sýkora, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.

Přitom právě intenzitou vyrovnané a vydatné stlačování hrudníku je klíčem k udržení krevního oběhu a k přežití. "Ten, kdo resuscitaci zažil v praxi ví, že jedna minuta trvá mnohem déle, než obvykle a jedna minuta resuscitace je srovnatelná s cvičením v posilovně," přiblížil ředitel.

O náročnosti zákroku se kromě zkušených zdravotníků někdy nečekaně přesvědčí i neprofesionálové. Nekonečných třicet minut například trvala masáž hrudníku čtyřiadvacetileté Miloslavy Rumlové, kterou minulý rok v létě postihla zástava srdce na nádraží v Lubech na Chebsku.

Lucas 2 - základní vlastnosti

  • Pořizovací cena jednoho přístroje je více než 350 tisíc korun.
  • Lucas 2 vydrží bez připojení do el. sítě resuscitovat až 45 minut. Nabíjení je možné provést bez přerušení stlačování připojením na zdroj ve voze ZZS, případně se během několika sekund vymění baterie. 
  • Zafixování přístroje na pacienta je snadné a trvá minutu až dvě 
  • Jednoduché ovládání, automatické přerušení pro vdechy, možnost pauzy, indikace nabití
  • sám rozpozná problém a uvede se do režimu pauza (například v situaci, kdy zvon výjimečně sjede na dutinu břišní, přístroj sám podle změněné tuhosti tkáně pozná, že nastal problém a přestane s kompresí)
  • prvního Lucase pořídila záchranka do výjezdové základny v Teplé, od té doby byl použit při každé resuscitaci, na této základně se jedná o 21 případů od jeho pořízení 

Nad bezvládnou ženou se tehdy při náročné masáži srdce střídali její vystrašený otec a policista Vladimír Melničuk (více čtěte zde).

Systém Lucas 2 je tak podle ředitele Sýkory plnohodnotným pomocníkem, který dává pacientům ohroženým na životě větší šanci na přežití. "Záchranáři se totiž mohou soustředit na ostatní život zachraňující úkony."

Už od okamžiku pořízení prvního přístroje zařazeného do výbavy výjezdové základny v Teplé na Karlovarsku v srpnu 2013 má vedení záchranky v plánu postupně tento systém rozšířit do více výjezdových skupin v Karlovarském kraji. Nasazení Lucas 2 totiž prokázalo, že jeho využitelnost je v praxi velmi vysoká.

Sedm nových přístrojů v hodnotě bezmála 2,5 milionu korun záchranka pořídila částečně z finančních příspěvků měst a obcí v Karlovarském kraji, které dohromady poskytly 713 tisíc korun. Dalších 820 tisíc korun zaplatil Karlovarský kraj jako zřizovatel záchranky.

Zbytek byl uhrazen z investičních prostředků samotné organizace. Nové přístroje budou umístěny v Sokolově, Aši, Žluticích, Karlových Varech, Chebu, Nejdku a v Jáchymově. "V následujícím roce by se měl Lucas 2 stát součástí vybavení úplně každé sanitky," plánuje Sýkora.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz