Lukáš Novotný z Vojkovic vysadil nad Ottovou kolonádou dva kysibelské buky. Dostaly jméno po původních majitelích panství Wilhelmu a Antonii z Neubergu, za jejichž vlastnictví byly v Kyselce postaveny první lázeňské budovy.

Lukáš Novotný z Vojkovic vysadil nad Ottovou kolonádou dva kysibelské buky. Dostaly jméno po původních majitelích panství Wilhelmu a Antonii z Neubergu, za jejichž vlastnictví byly v Kyselce postaveny první lázeňské budovy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Příznivci lázní vysadili v Kyselce buky, jmenují se Wilhelm a Antonie

  • 0
Příznivci zdevastovaných lázní Kyselka udělali další krůček, který upozorňuje na snahy o jejich obnovu. Nad Ottovou kolonádou zasadili dva buky pojmenované po majitelích panství. Do léta chtějí nadšenci obnovit i pomník Franze Freinecka.

Po původu pomníku karlovarského knihtiskaře a nakladatele, který Kyselku miloval a pro zakladatele její slávy Heinricha Mattoniho tiskl mnoho etiket, začal pátrat Lukáš Novotný z Vojkovic náhodou.

Osobnost Kyselky

Za zakladatele lázeňství v obci Kyselka je považován baron Wilhelm von Neuberg, manžel baronky Antonie, která roku 1826 koupila zdejší panství. Během dalších osmi let v obci vyrostla první lázeňská budova, kolonáda i restaurace. Svojí návštěvou poctil lázně i řecký král Otto I., jehož jméno dodnes nese nejznámější pramen lázní Kyselka. Roku 1867 si vývoz Ottova pramene od hraběte z Neubergu pronajal karlovarský vývozce minerální vody Heinrich Mattoni.

"Pomník z roku 1859 jsem objevil při procházce lázeňským lesem. Jeden obyvatel Kyselky mi pak napsal, o jaký jde pomník. Dohledal jsem dobovou rytinu a všiml si, že u pomníku stojí dva velké buky opatřené cedulkami Wilhelm a Antonie," řekl mladík, který založil facebookové stránky o historii a současnosti lázní Kyselka.

Až po dlouhé době se mu podařilo vypátrat, že jména stromů souvisí s původními majiteli panství, za jejichž vlastnictví byly v Kyselce postaveny první lázeňské budovy.

Wilhem a Antonie opět mají od minulého pátku na stromech cedulky se svými jmény. Dva lesní buky červenolisté zasadila desítka místních občanů i členové pražské památkové asociace, kteří přišli podpořit nápad Lukáše Novotného.

"Kdo by si byl ještě před třemi lety představil, že se o Kyselce bude tolik mluvit a bude tolika lidem ležet na srdci. Dnešní den je důkazem, že Kyselka znovu ožívá. Tyto dva mladé buky jsou mostem mezi současností a dobou, kdy se dnešní podoba Kyselky začala teprve rodit," řekl viceprezident Asociace pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví Martin J. Kadrman.

Zahrnutí kořenů zeminou měl na starosti nejmladší z účastníků, pětiletý Adámek z Radošova.

V slavnostní řeči Lukáš Novotný zmínil dnes již zapomenutou, přesto však významnou roli rodu Neubergů. Johann z Neubergu nechal postavit první lázeňský dům, který je dnes součástí Ottovy kolonády. A nebyl jediným, kdo Kysibl miloval. Byl zde na návštěvě Johann Wolfgang von Goethe

Buky opět mají svá jména. Stejně tak se objeví na Fraineckově pomníku pamětní deska, která tam podle Lukáše Novotného chybí minimálně 40 let. "V létě plánujeme doplnit i podezdívku pomníku, upravit jeho okolí a vysadit keříky nebo stromy."

Příznivci Kyselky se opět sejdou 18. května v lázeňském parku při druhém zahájení lázeňské sezony - Kysibelském velejuchu (více čtěte zde).

Členem přípravného týmu je i karlovarský hudebník a herec Ladislav Gerendáš. V těchto dnech si připadá jako lepič plakátů. Těmi zvou organizátoři na akci.

"Někdo nám plakáty na cestě z Varů do Kyselky ukradl. Budu je muset znovu vylepit," povzdychl si. Odhaduje, že by letos mohlo do Kyselky na bohatý kulturní program přijet kolem sedmi stovek lidí. Loni jich juchala pětistovka včetně několika účastníků v dobových kostýmech.