Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se pachatel setká s obětí, většinou se domluví i bez soudu

  17:38aktualizováno  17:38
Patnáct let existence v Karlových Varech si připomíná Probační a mediační služba. Za tu dobu prošly jejími dveřmi tisíce lidí, kterým tato organizace změnila život. Vedoucí střediska Martina Schäferová vyslechla při své práci řadu pohnutých lidských příběhů.

Martina Schäferová, vedoucí karlovarského střediska Probační a mediační služby ČR. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kolika lidem letos pomáháte?
Ke konci září evidujeme 305 nových případů. Získáváme je od policie, státního zastupitelství v Karlových Varech i od soudů. Není výjimkou, že se na nás obrátí pachatelé. Stále častěji k nám do střediska přicházejí také poškození či rodinní příslušníci některé ze stran.

Užitečná služba

  • Probační a mediační služba usiluje o začlenění obviněných do společnosti a stará se o oběti trestných činů. V Karlových Varech sídlí v ulici D. Bechera 24.
  • Pro oběti trestných činů je k dispozici poradna, a to každé pondělí a středu od 15 do 17 hodin, kdy lze přijít bez objednání. Na telefonech 731 692 755 a 773 783 926 si lze domluvit schůzku na jiný termín.
  • Všechny služby jsou poskytovány anonymně a bezplatně.

Jak staří klienti k vám nejčastěji přicházejí?
Pracujeme se všemi věkovými kategoriemi, tedy i s nezletilými či mladistvými. Letos evidujeme 34 mladistvých delikventů, což je číslo, které odpovídá i předchozím letům. Některé případy máme v evidenci delší dobu. Například pokud je pachateli uložen dohled probačního úředníka, spolupracujeme s ním i několik let. Takže celkový počet případů, na kterých pracujeme, je samozřejmě vyšší.

Přibývá jich?
Dá se říct, že každoročně zaznamenáváme mírný nárůst případů. Poměrně vysoký počet případů je dán velikostí okresu a tím, že zde máme věznici. V rámci západočeského soudního kraje jsme třetí největší středisko.

Domlouváte i schůzky pachatelů trestných činů a jejich obětí. Jak vypadá takzvaná mediace v praxi?
Jedná se o způsob řešení konfliktních situací, což trestný čin bezesporu je. Mediaci vede odborník, který se snaží o to, aby strany spolu komunikovaly a pokusily se najít společné řešení. Dbáme na to, aby pachatel vysvětlil své jednání, vyjádřil poškozenému omluvu a nahradil vzniklou škodu či újmu. Poškozený má možnost pochopit důvody, které pachatele vedly k jeho konání. Společné setkání zvyšuje pravděpodobnost rychlé náhrady škody. Pokud dojde k dohodě mezi pachatelem a poškozeným, tak je to pro mě to, na co nezapomínám. Zrovna nedávno jsem řešila případ, kdy pachatel blízký věku mladistvému měl po rozlučce se školou udělat graffiti po celé ulici. Sehnali jsme proto poškozené, ti souhlasili se setkáním s pachatelem a dospělo se k řešení. Ve výsledku tak pachatel svou škodu odpracoval.

Jak často se poškození s pachatelem dohodnou?
Pokud se povede svést obě strany dohromady, tak můžu říct, že podle statistik dojde v 80 procentech k dohodě. Což je podle mého vysoké číslo.

V rámci své práce také kontrolujete trest ve formě domácího vězení. Jak to funguje v praxi?
V současné době máme dva takovéto případy. Oba klienty namátkově kontrolujeme v místě jejich bydliště. Zjišťujeme, zda dodržují podmínky, které jim uložil soud. Navíc máme možnost je i testovat na přítomnost drog či alkoholu. Trest domácího vězení mohou soudci ukládat od roku 2010. Za tuto dobu jsme měli na starosti více než 30 pachatelů. Většina z nich trest řádně vykonala, ale někteří podmínky porušovali, a ti museli do vězení.

Například?
Měli jsme případ, kdy žena nejprve ukradla a poté řídila vůz pod vlivem alkoholu. Toho se navíc dopustila i přesto, že už za to byla jednou odsouzena. K trestu domácího vězení se přistoupilo proto, že se starala o svou 12letou dceru. Bohužel, žena i přes písemný slib pila dál. Trest jí byl přeměněn a strávila téměř půl roku ve vězení.

Je nějaký případ, který vám utkvěl v paměti?
Měli jsme tu pachatele, který kradl, aby měl na drogy. I přes řadu pochybností o smysluplnosti trestu jsme nakonec trest doporučili a soudu navrhli, že v průběhu výkonu trestu domácího vězení budeme klienta testovat na přítomnost drog v těle. Na počátku klient řádně trest dodržoval, po určité době se vyskytly první potíže. Nebyl přistižen doma, následně se dopustil další drobné krádeže. Soud mu dal ještě poslední možnost prokázat, že je schopen fungovat na svobodě. Pokud by podmínky znova porušil, tak by mu hrozilo odnětí svobody na poměrně dlouhou dobu. Proto se klient odstěhoval ke svým rodičům, kde trest vykonával. Dnes už má výkon trestu za sebou, trest vykonal bez jediného pochybení a při testování byl vždy negativní.

Pomohly vám v tom případě domácího vězení náramky, jež sledují pohyb klienta?
Určitě. Kontrola je zatěžující, neboť jezdíme po nocích a kontrolujeme, jestli jsou doma a plní vše, co mají.

Při práci s mladistvými využíváte program PUNKT. O co jde?
Je to zkratka slov Průšvihy už nedělám kámo. Tečka. Jedná se o program určený pro mladistvé pachatele. Podmínkou je spolupráce rodičů. Cílovou skupinou jsou klienti, mladiství pachatelé násilných nebo majetkových protiprávních činů. Jedná se o kombinaci skupinové a individuální práce s pachateli.

Jakého nejmladšího pachatele jste měli?
Desetiletého chlapce.

Co provedl?
Stalo se to už před dvěma lety, kdy se nezletilý dopustil trestného činu ublížení na zdraví. Během přestávky napadl ve škole svou spolužačku, do které začal kopat. Když upadla na zem, stále do ní kopal, a to až do příchodu přivolané učitelky, která dalšímu agresivnímu chování nezletilého zabránila. Nezletilá dívka v důsledku fyzického napadení skončila v nemocnici.

Jak případ dopadl?
Soud uložil pachateli dohled probačního úředníka. Chlapec dochází už druhým rokem do střediska Probační a mediační služby. Současně sledujeme i situaci v rodině.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz