Kluci si za ukradené peníze koupili nové mobily. Ilustrační snímek

Kluci si za ukradené peníze koupili nové mobily. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ve Varech se malí delikventi setkávají s oběťmi, aby přijali odpovědnost

  • 8
Probační a mediační služba v Karlových Varech začala testovat novinku. Při takzvaných rodinných konferencích se pachatelé setkají tváří v tvář s oběťmi. Vyzkoušeli to už i žáci osmé třídy Matěj a Martin. Do konfliktu se zákonem se dostali, když rodičům spolužáka Vojtěcha ukradli celkem deset tisíc korun.

Vše začalo tím, že Vojtěch vzal spolužáky Matěje a Martina na návštěvu k sobě domů. Vojtěch totiž věděl, že rodiče mají v trezorku větší množství peněz. Z něj se trojici kluků podařilo vzít nepozorovaně celkem 13 tisíc korun. Vojtěch vše vrátil, ale Matěj s Martinem si každý za 5 tisíc korun koupili nový mobilní telefon. Vojtěchovi rodiče na krádež přišli a vše se řešilo na policii.

Rodinné konference

  • jsou určené pro děti a mládež, která se dostala do konfliktu se zákonem
  • v České republice se jedná o relativní novinku
  • v zahraničí, jako je Rakousko, Nizozemí, Anglie a Wales, Irsko, Austrálie a jiné země, je program restorativní (obnovující) justice běžně uplatňovaný při řešení kriminality mládeže

„Protože kluci byli mladší než 15 let a neměli tak trestní odpovědnost, policie věc odložila. Se státním zástupcem jsme se domluvili, že by měl soud uložit výchovné opatření - dohled. V jeho rámci se řeší náhrada škod,“ uvedla Olga Míchalová ze střediska Probační a mediační služby v Karlových Varech. Dodala, že jedním z druhů výchovného opatření je i napomenutí s výstrahou nebo pobyt ve středisku výchovné péče.

Minulý týden na pracovišti probační služby přišel jeden ze dvou malých zlodějů se svým nevlastním otcem. Přítomný byl také poškozený tatínek, kurátorka a třídní učitel. Umožnil to nový projekt nazvaný Na správnou cestu. Jeho součástí jsou rodinné skupinové konference.

„Konference umožňují dětem a mladistvým převzít odpovědnost za trestný čin, který spáchali, a co možná nejlépe jej odčinit. Zároveň také lépe pochopí, jaký dopad mělo jejich jednání na oběť. V neposlední řadě mají šanci se znovu začlenit do společnosti,“ vysvětlil probační úředník Jakub Kovář.

Matka druhého chlapce neměla zájem, není to povinné

Z první rodinné konference odcházeli minulý čtvrtek všichni přítomní po dohodě o náhradě škody spokojení. Kluci sice odevzdali Vojtěchovu tatínkovi zakoupené mobily. Poškozený je prodal, ale se ztrátou. A tak se všichni domluvili na splátkách.

Jak říkají probační úředníci, Vojtěchův tatínek přijal omluvu z očí do očí. Ocenil, že chlapec Matěj o všem hovořil otevřeně. Jen byl zklamaný, že se mu pachatel neomluvil hned, ale až s odstupem několika měsíců po krádeži.

Druhý zlodějíček se rodinné konference nezúčastnil, jeho matka totiž neměla zájem. „Účast není povinná, jenom ji nabízíme,“ uvedla Olga Míchalová, z jejíž iniciativy se rodinná konference uskutečnila. Protože nepřišel Martin, který také dostal dohled probačního úředníka, jeho případ se bude řešit zvlášť.

A co z rodinné konference pro oba kluky vyplývá? Až do svých osmnácti let musejí docházet do střediska probační služby. Její pracovníci se pokaždé budou ptát, jak kluci tráví volný čas, jak se chovají ve škole. Součástí dohledu je i návštěva probačního úředníka v základní škole i rodině.

Karlovarská mediační služba už má vytipovaný další případ. Jeho aktérům po Novém roce nabídne rodinnou konferenci. Za účast na ní se neplatí. Projekt Na správnou cestu, financovaný z evropských peněz, potrvá v Karlových Varech do roku 2015.