Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hazardní hry? Problémy už musela řešit města ve středověku. Marně

  10:59aktualizováno  10:59
Karbaníci ve středověku mastili karty ve velkém. Víme to naprosto jistě. Podle písemných zákazů, které se dochovaly do současnosti.

Pavel Moš (vlevo) v hráčském doupěti u deskové hry hnefetafl. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Do nerovného boje s hazardem se stále pouštějí představitelé měst. Trvá to už stovky let a jejich snažení je pořád neúspěšné. Vždyť první písemný zákaz hazardu, respektive hry v karty, pochází už z roku 1376 z italské Florencie. Pak se podobné zákazy objevily v řadě dalších měst. Ale všechno je marné, hraje se dál.

A podle archeologa Pavla Moše lidé hráli už mnohem dříve. Výjimkou nebyl ani starověk nebo pravěk.

„Jednou z nejstarších deskových her, kterou známe, je mlýn a hraje se do dnešních dob,“ uvedl Pavel Moš na přehlídce starodávných řemesel v Nové Vsi na Chebsku. Ostatně jeho středověké hráčské doupě mělo narváno ještě před oficiálním otevřením.

Představil tam také hry, které kdysi patřily k hráčským hitům. „Seneth hrály už starověké národy, podobná byla i severská valhalla. Jsou to hry o putování mrtvých duší na místo odpočinku. V podstatě by se daly popsat jako člověče nezlob se s přidanými prvky,“ uvedl.

V minulosti lidé trávili volný čas u řady her. Některé z nich se dochovaly dodnes, z jiných známe například herní plány a jejich přesná pravidla se už ztratila. O dalších jen víme, že existovaly.

Například na jednom z obrazů malíře Pietra Brueghela je zaznamenána hra s ovčími kůstkami. Sady kůstek, někdy i zabroušených, známe. Nacházíme je ale poměrně často. O pravidlech ale neznáme vůbec nic,“ dodal.

Karty se stále vyvíjejí

Mezi hry s dlouhou tradicí patří karty. „První zmínky o kartách, které máme, jsou jejich zákazy,“ pousmál se Moš. Na konci 14. století už byly karty všude rozšířené. A postupem doby se počet her rozšiřoval a jejich pravidla se měnila.

Dlouho byla populární karetní trapola neboli bulka. „Ta vymizela až v polovině 19. století. Ještě Josef Kajetán Tyl horoval, aby Češi hráli tradiční bulku. Nakonec ji ale vystřídal mariáš,“ řekl Moš. Tarokové karty známe od 15. století. Hrávaly se ale na rozdíl od dnešní varianty ve třech.

Viking musel umět bojovat, řídit loď a hrát hnefatafl

Jednou z her, která v Nové Vsi přilákala hodně pozornosti, byl hnefatafl. „Jedná se o deskovou vikingskou hru, která ve své době měla společenskou úlohu šachu. Hrál ji téměř každý. Víme o herních plánech vyrytých někde do kamene a podobně. Ke vzdělání pořádného Vikinga patřilo, že musí umět řídit loď, bojovat a hrát hnefatafl,“ zdůraznil Moš.

Hraje se na desce s 11x11 poli (dnešní šachy 8x8 polí). Pravidla se pohybují někde na pomezí dámy a šachu. Cílem bylo obklíčit a zajmout soupeřovy figury. Zajímavé na hnefataflu bylo, že soupeři neměli stejný počet figur, přesto byly jejich šance na vítězství vyrovnané. Záleželo jen na jejich schopnostech. Šachy hru ale později úplně vytlačily.

Varianta hnefetaflu se pod názvem tablut zachovala jen v Laponsku, kde ji viděl a zaznamenal známý přírodovědec Carl Linné.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Další z rubriky

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Najdete na iDNES.cz