Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce lidí v Habartově před zimou znepokojují opakované výpadky tepla

  12:11aktualizováno  12:11
Kvůli závadám na náhradním zdroji tepla žije teď na začátku zimy dva a půl tisíce lidí na sídlišti v Habartově na Sokolovsku v nejistotě. Nevědí, kdy jim znovu nepoteče teplá voda a nebudou si moci zatopit. Stalo se to už dvakrát.

Náhradní zdroj tepla, který energií zásobuje Habartov a okolní obce, zřídila společnost ČEZ teplárenská, aby mohla zrušit nadzemní parovod z elektrárny Tisová a místo něj postavit mnohem úspornější do země zakopávaný horkovod. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bez tepla byli lidé na sídlišti celý víkend v polovině října a také o prvním listopadovém víkendu od sobotního večera až do pondělního poledne.

Výpadky v Habartově zavinily závady na náhradním zdroji tepla. Ten zřídila společnost ČEZ teplárenská, aby mohla zrušit nadzemní parovod z elektrárny Tisová a místo něj postavit mnohem úspornější do země zakopávaný horkovod. Výměna potrubí na přivaděči za více než 60 milionů korun skončí až v dubnu příštího roku.

Potrubí do země

Energetické závody mění ohyzdný parovod za podzemní horkovod ne z estetických, ale z ekonomických důvodů. Tepelné ztráty (nyní asi 25 procent) významně klesnou. Vysvětlení je jednoduché. Místo páry o teplotě 300 stupňů Celsia bude v potrubí kolovat voda o teplotě 80 stupňů. Parovodní rozvody se stavěly v době, kdy teplo masivně odebíral průmysl a také spotřeba domácností byla vyšší.

"Mám doma nemocné dítě, takže jsem z výpadku nebyla nadšená. Zatím mě to nevzrušuje natolik, abych si musela někde stěžovat. Kdyby se to ale stávalo i v chladnějších dnech, bylo by to nepříjemné," poznamenala obyvatelka Habartova Jana Pařízková.

Lidé si poruchy pochopitelně všimli. Volali starostovi Ivo Zemkovi a do městské teplárenské firmy Hatespo, která ale za nic nemohla.

"Bojím se, že se to může znovu stát i v zimě. Z opakované závady jsem byl hodně rozčilený. V každém případě budeme od firmy ČEZ teplárenská jako od dodavatele požadovat finanční náhradu," řekl Zemek.

ČEZ se odběratelům v Habartově omlouvá. Naštěstí zůstal v provozu ještě druhý, ale slabší záložní zdroj. Takže podle mluvčího ČEZ Martina Sobotky topení v domácnostech zcela nevychladlo, ale lidé neměli komfort, na který si zvykli.

"Mrzí nás to. Šlo o běžnou poruchu, rozbil se termoregulační ventil. Nedalo se tomu předejít," řekl Sobotka.

Energetický gigant slibuje, že přinutí firmu, která pro něj zajišťuje dodávku kotlů, aby závady příště opravila mnohem rychleji. A ne až po dvou či třech dnech.

"Její přístup se nám nelíbil," konstatoval Sobotka. Podle něj by technici měli na krizovou situaci reagovat a do Habartova přijet i v noci a o víkendu.

Nepříjemné zkušenosti mají i Bukovany

Sobotka tvrdí, že třeba první říjnové třídenní havárii se dalo při lepší organizaci práce předejít. Po výpadku elektřiny se tehdy přehřála výměníková stanice, kterou ČEZ kvůli stavbě nového dálkového horkovodu vybudoval.

Dvě firmy Elte a Martia, které pro ČEZ na této zakázce pracují, se na příčině zcela neshodly. Navrhly proto vybudování náhradního řídícího systému, který pošle zprávu o poruše na dispečink městské teplárenské firmy Hatespo.

Nepříjemné zkušenosti má i sousední obec Bukovany. Ta leží na trase mezi elektrárnou Tisová a Habartovem. Stavba horkovodu už tady skončila, měla ale zpoždění. Posunula se neplánovaně až do začátku topného období.

"Náhradní zdroje nebyly schopné ohřát vodu, natož topit. Byla to chyba projektanta, protože topení bylo studené. Lidé si stěžovali nám, i když to je akce firmy ČEZ," uvedl starosta Bukovan Miroslav Stropek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz