Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce prodávají bývalé armádní domy. Kdo opraví fasádu, dostane slevu

  17:13aktualizováno  17:13
Desítky let museli lidé žijící ve Vojenském újezdu Hradiště posílat nájemné vojákům, opravy za ně museli taktéž vyřizovat oni. To vše ale brzo skončí. Od ledna už území nespadá pod újezd, ale vznikly tam nové obce. Ty se staly i vlastníky nemovitostí a spustily prodej bývalých armádních domů.

Bedřich Rajtmajer se těší, že od obce odkoupí dům, ve kterém léta žije. Díky slevě si jej bude moci opravit a vylepšit podle svého. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jako první mohou lidé koupit nemovitosti v Doupovském Hradišti. Někteří zájemci budou bydlet ve svém už do Vánoc.

Tamní obyvatelé mohou využít zajímavou nabídku. Nemovitosti získají až s osmdesátiprocentní slevou v případě, že se zavážou ušetřenou částku zpětně vynaložit do rekonstrukce domu.

Fotogalerie

To je i případ Bedřicha Rajtmajera, který bydlí v Doupovském Hradišti po celý svůj život. Budoucí majitel domu se těší především na to, že jakékoliv úpravy a opravy už nebude muset řešit s Vojenskými lesy a statky a nyní s obcí, jakožto majiteli domu.

„Těším se. První, na co se chystám, až se stanu majitelem nemovitosti, bude osazení domu plastovými okny. Dříve to nešlo, pro majitele to byla příliš velká investice,“ popsal své plány Rajtmajer a zároveň ukázal na zelenou fasádu. I ta by se podle něj měla do budoucna změnit.

„Už jen čekám na vyjádření od banky, do Vánoc ale vyřídit půjčku zřejmě nestihnu,“ dodal ke svým plánům Rajtmajer. On i jeho sousedi navíc už nebudou muset platit nájem, který dříve každý měsíc posílali vojákům a letos obci.

Nové hranice posouvaly ploty i králíkárny

Vše začalo v dubnu, kdy Vojenské lesy a statky předaly obci majetek. „Na všechno jsme museli nechat stanovit cenové odhady, poté geometrické plány a oddělit pozemky u nemovitostí. A to u všech 33 objektů, které připravujeme k prodeji,“ popsala průběh starostka Doupovského Hradiště Jarmila Bošková.

S vymezením hranic pozemků přišly i první problémy, neboť za ty roky si lidé vytvořili vlastní hranice. „Někteří si museli například posunout plot nebo i králíkárnu. Nebylo to pro ně příjemné, ale povedlo se,“ přiblížila starostka.

Obec musela navíc zařídit i průkaz každé nemovitosti ohledně energetické náročnosti budov. „Je to trošku nadneseně řečeno trapný dokument, všechny domy mají ty nejhorší výsledky, ale i přesto to podle legislativy musí být. Každý navíc stojí tři tisíce korun,“ trochu si rýpla Bošková. Aby se 33 objektů mohlo prodat, bylo zapotřebí vyplnit stovky a stovky papírů.

Seniory nechá obec dožít v nájmu

Vedení Doupovského Hradiště vnímá, že lidé nekupují nemovitosti v dobrém stavu. „Když se lidé zavážou k investici do majetku, dostanou od nás osmdesátiprocentní slevu,“ uvedla Bošková.

Ve výsledku tak noví majitelé zaplatí za dům jen 20 procent. Dostat slevu ale má své podmínky. Ta nejzásadnější mluví o tom, že se nejprve musí investovat do pláště domu a až poté do interiéru.

„Vše navíc musí stihnout do pěti let. Tímto si chceme trošku pohlídat, aby se zachoval ráz obce. Nechceme tu například křiklavé barvy na fasádách,“ vysvětlila Bošková.

Zájem je od lidí velký, i když se stále ještě najde několik málo obyvatel, kteří nejsou rozhodnuti. „Pokud to někdo nebude chtít koupit, i na to jsme připraveni. Pokud se to týká starších lidí, tak my je nebudeme stěhovat, necháme je dožít. Pokud ale půjde o mladou rodinu, která chce využívat toho, že se jim o nemovitost stará obec, tak to do budoucna nepotrvá,“ upozornila starostka.

Krom prodeje se musí obec také postarat o demolici sedmi objektů, které už jsou v katastrofálním stavu.

První zájemci už na obec přinesli vše potřebné, díky tomu budou prodej zastupitelé obce projednávat na svém blízkém zasedání. Ve výsledku to znamená, že první občané Doupovského Hradiště budou ve svém bydlet už do Vánoc.

„Žiji tu deset let a určitě budu kupovat. Už se připravuji na opravu střechy a fasády,“ těší se Ladislav Szoboszlai.

V sousední obci jsou s prodejem o pár měsíců pozadu

Bražec, druhá obec, která tento rok vznikla v rámci optimalizace Vojenského újezdu Hradiště, tak rychle nemovitosti nabízet nebude.

„Dá se říct, že oproti Doupovskému Hradišti jsme o dva až tři měsíce pozadu. Nyní jsme ale začali jednat se stejnou právní kanceláří jako oni a pracujeme na tom. U nás nabídneme možnost slevy ve výši 50 procent s tím, že lidé musí podobně jako u sousedů investovat do nemovitosti. Pokud se vše vydaří, mohli bychom první domy nabízet v první čtvrtině příštího roku,“ uvedla starostka Bražce Marie Ambrosová.

Nemovitosti v Doupovském Hradišti vyjdou nové majitele zhruba na 280 až 560 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz