Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej městských pozemků v Karlových Varech vyvolává otázky

  8:50aktualizováno  8:50
V čase, kdy o pozemky není nijak velký zájem, se je karlovarský magistrát rozhodl prodávat. Největší z nich má rozlohu přes 25 tisíc metrů čtverečních. Odborníci jsou spíše skeptičtí, i když nabízená cena není špatná. Pokud se ale radnici podaří parcely prodat, získá více než 18 milionů korun.

Letecký pohled na Karlovy Vary. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zatím tři pozemky určené k prodeji nabídl magistrát na svých stránkách. Podle územního plánu jsou to lokality smíšeného městského území, tedy vhodné na výstavbu bydlení či zařízení drobné výroby a služeb. Nikdo tedy nemůže vyloučit, že v Karlových Varech nevznikne další nesmyslný developerský projekt.

„Ošetřeno to nijak není. Nicméně jde vesměs o malé pozemky do pěti tisíc metrů čtverečních, které podobné projekty neumožňují,“ uvedl Michal Riško, náměstek primátora pro majetek.

Pozemky

na prodej

Rosnice u Staré Role
Pozemek o výměře 25 609 m2
Cena: 13 700 000 korun

Stará Role
Pozemek o výměře 3 761 m2
Cena: 3 390 300 korun

Drahovice
Pozemek o výměře 1 483 m2
Cena: 1 160 000 korun

V aktuální nabídce je ovšem pozemek v Rosnicích o výměře přesahující 25 tisíc metrů čtverečních, tedy pro developery jako dělaný. Pokud by se na něm někdo rozhodl postavit například apartmánový objekt, nemůže podle odborníka na reality Ivana Žikeše město nic dělat.

Na druhou stranu podle jeho názoru doba podobných projektů už minula. „Ještě tak v Praze, ale určitě ne v Karlových Varech. Každého rozumného investora by odradilo množství prázdných bytů ve městě,“ domnívá se Žikeš.

V otázce prodeje městských parcel je spíš skeptický. „Trh je v současné době špatný. A investoři se, bohužel, Karlovým Varům vyhýbají. Pokud se je prodat podaří, bude to obrovský úspěch a já radnici držím palce,“ vzkázal na magistrát.

Opoziční zastupitel Jiří Kotek nabádá k obezřetnosti. „Městské zastupitelské koalice v uplynulých letech doslova vydrancovaly strategický městský majetek. Dělo se to korupčním způsobem a město přišlo o několik miliard korun. Proto bych dnes doporučil spíše zdrženlivost ve zbavování se majetku a zejména pozemků,“ domnívá se opoziční zastupitel.

I když se podle něj aktuálně uplatněný způsob zveřejnění prodeje (bez šibeničního termínu podání nabídek) může jevit transparentnějším, je zbytečný.

„Na flikování deficitního rozpočtu bez jakékoliv rozvojové vize je takových pozemků škoda. Uvedený cenový návrh pokládám za orientační - až řádný transparentní a profesionální prodej může cenu ukotvit v tržní úrovni,“ dodal Kotek.

Město chce pozemky prodávat formou veřejné licitace za minimální cenu stanovenou znaleckým posudkem. Podle toho posledního z letošního roku mají všechny tři nabízené pozemky celkovou cenu 18,25 milionu korun. „Cena je to až překvapivě dobrá. Ale jak říkám: prodat pozemky bude obrovská práce,“ reagoval Ivan Žikeš.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz