Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodejci z vánočních trhů by měli dostat peníze zpět, věří primátor

  8:55aktualizováno  8:55
S vrácením peněz za služby spojené s provozem stánků by mohli podle primátora Petra Kulhánka počítat trhovci, kteří prodávali své zboží na vánočních trzích v Karlových Varech. Jejich pořadatelé podle magistrátu neměli od města pověření vybírat poplatky za zajištění tržního místa.

Podle pořadatelů stála organizace vánočních trhů včetně zajištění služeb a programu více než 400 tisíc korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Výběrčí poplatků dostanou výzvu k vrácení peněz," řekl primátor Kulhánek. Vánoční trhy organizačně zajišťovali podnikatelé Tomáš Svoboda a Vladimír Suchan z agentury Vlny.

Ti se nechali slyšet, že není zdaleka jisté, že trhovci vůbec něco dostanou. "Po naší páteční schůzce s primátorem je jasné, že na jeho písemnou výzvu budeme reagovat. Jak, to je čistě moje věc," uvedl Tomáš Svoboda.

Podle pořadatelů stála organizace vánočních trhů včetně zajištění služeb a programu více než 400 tisíc korun. Karlovy Vary však na akci přispěly jen 245 tisíci korunami. Rozdíl doplatila agentura Vlny z poplatků za služby, vybraných od stánkařů.

Poplatky za služby kryly vedle kulturního programu a technického zajištění trhů také odměny oběma správcům tržiště za 26 dní práce.

Primátor se vyjádřil i k oficiální stížnosti podnikatelky Dagmar Meiznerové. Ta uvedla, že za možnost prodávat před Vánocemi zaplatila pořadatelům 12 tisíc korun, ale oficiální účtenku přitom dostala jen na 4 800 korun.

"Jde o tvrzení proti tvrzení zajišťovatele trhů a jednoho z trhovců. Věc si musí vyřešit mezi sebou v občansko právní rovině. Město není účastníkem tohoto sporu," konstatoval primátor.

Trhy bude nově pořádat městská firma

Pět ze tří desítek prodejců se na vánočních trzích začalo bouřit 22. prosince. "Stalo se tak po rozšíření dezinformací, že trhovci za nic neplatí, a že se to prý psalo v radničních listech," uvedl Tomáš Svoboda.

Stížnost na postup Vladimíra Suchana a jeho kolegy z agentury Vlny poslali na kontrolní odbor magistrátu dva stánkaři. Další prodejce, který zaplatil za stánky celkem 24 tisíc korun, se k tomu chystá dodatečně.

Dagmar Meiznerová chápe primátora, že jde o tvrzení proti tvrzení. Jen jí je divné, že stejnou zkušenost s placením zažili i její další čtyři kolegové prodejci.

"Ostatní podnikatelé neměli žádný problém s našimi službami. Zajišťovali jsme úklid, elektřinu na jedné straně třídy TGM, kontejnery, půjčovali jsme teplomety, propanbutanové bomby i jiné věci. Na dalších jednadvacet tisíc korun přišly čisticí prostředky na toalety," uvedl Vladimír Suchan.

Zastupitelé při svém lednovém zasedání rozhodli, že vánoční a velikonoční trhy bude pro příště pořádat už jen městská organizace KV City centrum.

Jeden z jejích jednatelů René Weiss konstatoval, že za poslední čtyři léta byly "trhy vypiplané" a stížností přišlo minimálně. Přesto ale existuje prostor na zlepšení. Trhovci budou například vědět, na koho se mají obracet.

"Tím, že akci uspořádá městská společnost, je v zájmu Karlových Varů, aby byly podmínky pro podnikání co nejlepší. Odpadnou tak dohady, nikdo nebude tápat, vše bude předem nastavené," informoval jednatel Weiss. Dodal, že podklady pro velikonoční trhy dostanou prodejci zhruba do týdne.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz