Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti se díky čipům zapíší do třídnice, hned jak překročí práh školy

  8:54aktualizováno  8:54
Přijít do školy, čipem si otevřít hlavní vchod, a automaticky se tím zapsat do elektronické třídní knihy. Také to by měly umožnit novinky, které chystá Karlovarský kraj ve svých školách.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sérii změn pro školáky a jejich učitele odstartuje projekt bezpečných škol. Díky čipům si bude možné vybrat oběd, půjčit si knihu v knihovně, využít kopírky. Ještě před pár lety to bylo sci-fi, dnes už realita, i když jen na některých školách. Například na sokolovském gymnáziu, kde už obdobný systém funguje.

„Využíváme mezinárodní studentské průkazy ISIC,“ uvedl Jiří Widž, ředitel školy. ISIC kartu přitom studenti využijí nejen ve škole, ale i mimo ni. Dají se na ni čerpat nejrůznější slevy či studentské výhody.

Elektronický systém je podle ředitelových slov rozumným způsobem, jak zabránit, aby se do školy dostal někdo nepovolaný. „Je ale potřeba domyslet ještě další věci. Například fakt, že dveřmi otevíranými čipem může projít prakticky kdokoliv. To by vyřešil třeba turniket, ale i ten má svá úskalí. Například propustnost v případě nouze,“ naznačil ředitel sokolovského gymnázia.

„Je to o hledání kompromisu mezi bezpečností školy a tím, aby se škola nestala pro studenty vězením,“ uvedl při představení projektu bezpečných škol hejtman Karlovarského kraje Martin Havel.

Někde už zabezpečovací systém funguje

V rámci zpracování projektu provedli pracovníci odboru bezpečnosti a krizového řízení krajského úřadu pasportizaci všech 26 škol a školských zařízení zřizovaných krajem.

Někde, jako na zmiňovaném sokolovském gymnáziu či v Centru technického vzdělávání v Ostrově, už mají zabezpečovací systém „vychytaný“. Stále ale existují zařízení, která by se mohla stát odstrašujícím případem. Jaká to jsou, ovšem hejtman neprozradil.

Kraj hodlá v příštím roce do zabezpečení škol investovat 15 milionů korun. Dotační titul na totéž před nedávnem vyhlásilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Žádná škola z Karlovarského kraje se ovšem na seznamu úspěšných žadatelů o dotaci neobjevila.

„Z regionu se jich přihlásilo 78. Bohužel, ani jedna škola neuspěla. Dvě z nich dosáhly v hodnocení 74 bodů, dotaci jsme vyplatili těm, kteří měli minimálně 75 bodů,“ přiblížila výsledky dotačního řízení Šárka Seifertová z ministerstva školství. Ministerstvo rozdělovalo do celé republiky šest milionů korun.

Současný projekt je zaměřený výhradně na střední školy. Kraj se ovšem podle hejtmana v budoucnu nebrání tomu předat know-how i městům a obcím, které jsou zřizovateli škol základních.

„K samotnému uskutečnění se ovšem musejí postavit čelem radnice,“ naznačil hejtman Havel.

Někde se už postavili. Například v Ostrově. „Na 5. základní škole máme systém, který je úplně dokonalý,“ pochlubil se Josef Železný, místostarosta Ostrova.

Své zařízení představili Ostrovští i zpracovatelům projektu zabezpečení středních škol. A ti byli podle Železného nadšení. „Naše řešení je prý úplně vzorové,“ dodal ostrovský místostarosta.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz