Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče bez práce dostanou v Karlovarském kraji šanci na změnu

  14:23aktualizováno  14:23
Na čtyři stovky vytipovaných nezaměstnaných rodičů dětí do 15 let ze Sokolovska, Karlovarska a Chebska se v následujících dnech obrátí zaměstnanci úřadu práce. Nabídnou jim účast v osmidenním motivačním kurzu, který má za cíl zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání.
Evropský sociální fond vyhradil na projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji celkem 13 milionů korun. (ilustrační foto)

Evropský sociální fond vyhradil na projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji celkem 13 milionů korun. (ilustrační foto) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Jedná se o projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji. První nábor účastníků začne v září. Přihlásit se na úřadech práce mohou i neoslovení zájemci na rodičovské a mateřské dovolené," řekla Gabriela Kratochvílová, která na krajské pobočce Úřadu práce v Karlových Varech vede referát projektů EU.

Nejprve se rodiče seznámí s projektem, a potom je v Karlových Varech, Sokolově a Chebu čeká osmidenní motivační kurz. Osobně na něm bude mimo jiné radit vizážista, který například každému zvlášť vysvětlí, jak se nejlépe obléknout a nalíčit na přijímací pohovor.

Za úspěch bude Gabriela Kratochvílová považovat, když po následných rekvalifikačních kurzech najde práci polovina jejich účastníků. Jedná se mimo jiné o kurzy administrativní práce, masér, pedikúra, kuchařská práce a podobně. Polovina by byla jistě dobrá.

"Máme ale v projektu připravenou podporu ve výši 100 tisíc korun pro každého z celkem čtyř zájemců, kteří chtějí jako samostatně výdělečně činné osoby začít podnikat."

Zaměstnavatelé dostanou na mzdu příspěvek

S financemi od úřadu práce mohou počítat i zaměstnavatelé, kteří vytvoří pro účastníky projektu společensky prospěšná pracovní místa. Celkem lze poskytnout příspěvek na mzdy a odvody až na jeden rok. Strop příspěvku je 13 tisíc korun.

Teoreticky by se mohla projektu Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji zúčastnit i třicetiletá nezaměstnaná absolventka průmyslovky, která se stará o šestiletou dceru.

"Určitě to je zajímavý projekt pro toho, kdo sedí doma a marně shání práci. Jen si nejsem jistá, jestli účastníci projektu uspějí. Každý zaměstnavatel jen říká - nezlobte se. Při rozesílání životopisů jsem zjistila, že na jedno volné místo se hlásí 16 lidí. To je šílené," řekla žena z Karlovarska, která nechtěla, aby se její jméno objevilo v článku. Redakce ale její totožnost a bydliště zná.

Nezaměstnaná žena má také obavy, zda zaměstnavatel její místo nezruší poté, co úřad práce přestane posílat dotace na mzdy.

"Rekvalifikační kurzy jsou dobré. Zaměstnavatelé ale chtějí praxi. Nemají totiž čas na to, aby někoho zaučovali. Člověk naběhne do práce a hned má frmol," uzavřela nezaměstnaná žena. A už vůbec si nedovede přestavit, že s žádostí o práci uspěje někdo po padesátce.

Podobný projekt už měl úspěch

Gabriela Kratochvílová připomněla, že velký úspěch měla v letech 2009 až 2012 podobná akce s názvem Šance pro rodiče v Karlovarském kraji. Zúčastnily se jí tři stovky klientů. "Navazující projekt Evropské unie je upravený, aby byl opravdu cílený," zdůraznila.

Účastníkům motivačního kurzu poskytne úřad práce příspěvek na cestovné, stravné a na hlídání dětí. Cílem je odstranit bariéry, které by bránily zúčastnit se vzdělávání.

I když nabídku k účasti v projektu dostanou zhruba čtyři stovky lidí evidovaných na úřadech práce v regionu, motivačním kurzem a následnou rekvalifikací projdou přibližně jen tři čtvrtiny z nich.

"Ne každý totiž bude chtít do projektu vstoupit. Hodně lidí si to rozmýšlí například z osobních důvodů," vysvětlila Gabriela Kratochvílová. Evropský sociální fond vyhradil na projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji celkem 13 milionů korun.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz