Karlovy Vary se za poslední rok dost změnily. Přesto jejich obyvatelé mají současnému vedení města co vytknout.

Karlovy Vary se za poslední rok dost změnily. Přesto jejich obyvatelé mají současnému vedení města co vytknout. | foto: ČCCR - CzechTourism

Jak se za čtyři roky proměnily Vary? Dost, ale sklízejí i kritiku

  • 5
Voliči v blížících se komunálních volbách už koncem tohoto týdne určí složení nového karlovarského zastupitelstva. Vystaví tak účet současnému vedení města, které se sice v posledních čtyřech letech pustilo do řady investičních akcí a projektů, ale sklízejí i kritiku obyvatel zejména za špatnou dopravu a parkování.

Některé projekty občas provázely problémy i rozporuplné ohlasy, všechny však přispěly k proměně krajského města. Nakolik, to posuďte sami.

1. Zchátralé Letní kino opět ožilo a hraje barvami

Pestrobarevné hlediště zrekonstruovaného Letního kina v Karlových Varech.

Karlovarské letní kino chátralo dlouhých 12 let od července 1999, kdy byl jeho areál uzavřen kvůli praskajícímu betonu v hledišti. Poté pod jeho pódiem fungovaly diskotéky Area 51 a Cinema. Po skončení jejich provozu se do nevyužitých prostor nastěhovali bezdomovci a narkomani.

Iniciativu za záchranu „letňáku“ odstartovala koncem roku 2009 petice, na kterou začal sbírat podpisy Karlovaráků mimo jiné i známý muzikant a herec Ladislav Gerendáš. Nakonec ji podepsaly čtyři tisíce lidí. Samotná obnova zdevastovaného areálu začala v lednu 2011 a trvala jen několik měsíců. Podíleli se na ní převážně brigádníci a nadšenci. Charakteristickým znakem obnoveného letního kina jsou lavičky natřené po sektorech různými pestrými barvami.

Prvním filmem promítaným po rekonstrukci byla 25. června 2011 pohádka Tři veteráni. Před projekcí si lidé mohli prohlédnout i zázemí. Letní kino využívá každé léto i produkce karlovarského mezinárodního filmového festivalu. Vloni filmové fanoušky v zaplněném hledišti před projekcí filmu Pomáda pozdravil a taneční kreací potěšil jeho hlavní aktér John Travolta, letos zase tisíce diváků nadšeně vítaly Mela Gibsona, který na pódiu osobně uvedl film Šílený Max z roku 1979.

2. Krytý bazén u KV Areny

Bazénové centrum Karlovy Vary.

Bazénové centrum v sousedství KV Areny přivítalo první návštěvníky 1. října 2012. Kromě hlavního plaveckého bazénu nabízí i vířivku, tobogan a další atrakce. Stavba plaveckého centra začala 1. března 2011 a jednalo se o třetí z projektů takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města.

Původní rozpočet 286 milionů korun byl nakonec snížen o 30 milionů korun. Vodu plaveckého bazénu vyhřívá KV Arena odpadním teplem vznikajícím při chlazení ledové plochy. Nové plavecké centrum rozšířilo nabídku pro obyvatele Karlových Varů a okolí. Ti měli dříve k dispozici jen nekrytý bazén v hotelu Thermal a v budově Alžbětiných lázní.

Plavci v bazénovém centru oceňují čistotu vody. Díky nové technologii z ní totiž není cítit chlór. Společně s plaveckým bazénem vzniklo u KV Areny také nové parkoviště a lávka přes silnici.

3. Svatý Linhart v lázeňských lesích a jeho okolí opět ožilo

Přírodní lezecké centrum Svatý Linhart v lázeňských lesích.

Okolí kdysi vyhlášené a později nevyužité výletní restaurace sv. Linhart v karlovarských lázeňských lesích v posledních letech opět ožilo. Od roku 2012 se v přilehlé lokalitě postupně rozšiřuje přírodní lanové centrum, které už dnes nabízí několik různě náročných okruhů.

Život se vrátil i do osiřelé výletní restaurace, kde po rekonstrukci a úpravě okolí vzniklo centrum zaměřené na životní prostředí. Jeho součástí je galerie, společenské prostory či kanceláře.

V sousedství zároveň lázeňské lesy vybudovaly oboru se zvěří, která se rozkládá na 67 hektarech. Postupně ji naplní několik desítek kusů zvěře, především jelen sika Dybowského, daněk skvrnitý a prase divoké. Lidé je budou pozorovat také z dřevěných stezek v podobě visutých mostů, které jsou místy až v šestimetrové výšce.

4. Proměny Staré Role, úpravy sídlištní zástavby a nová hřiště

Nové hřiště ve Staré Roli.

Výraznou proměnou v posledních letech prošla městská část Stará Role. Až do roku 2013 město v uplynulém sedmiletém období pomohlo z Integrovaného operačního programu financovat zateplení panelových domů. Z proinvestovaných 114 milionů korun na 37 projektů pro 45 bytových domů přispěla Evropská unie celkem 40 milionů.

Následně přišly na řadu úpravy ulic Dvořákova a Truhlářská, později se rekonstrukce dočkaly také ulice Karlovarská a Závodu míru a ve větším nechal magistrát ve Staré Roli také opravit chodníky. Ve Staré Roli prošla proměnou i veřejná prostranství.

V roce 2011 byl dokončen park v ulici Dvořákova, následně vnitroblok Truhlářská a Závodu míru. V letošním roce přišla na řadu proměna nevyužité plochy v ulici Karlovarská, kde je v novém parku od dubna také dětské hřiště s hracími prvky, lanovou pyramidou, lezeckou stěnou a posilovacími stroji. Investice přišla na 6,5 milionu korun z celkových 70 milionů korun, které Karlovy Vary postupně do úprav starorolských veřejných prostor investují.

Letos se městu podařilo získat 35 milionů korun na další úpravy, na řadu tedy přijdou tentokrát ulice Hlávkova a Smetanova a také chodníky v ulicích Závodu míru, Janáčkova, Fibichova a vnitroblok ulice Okružní.

5. Infocentrum v Lázeňské ulici v novém

Infocentrum Karlovy Vary ve zrekonstruovaném dřevěném tržním krámku UVA v Lázeňské ulici.

Reprezentativní a nevšední vzhled získal díky rekonstrukci památkově chráněný dřevěný tržní krámek UVA v Lázeňské ulici 14. Po dokončení úprav se tam v roce 2013 přestěhovala pobočka karlovarského infocentra, které se tak opět vrátilo na pěší zónu. Předtím infocentrum dočasně působilo v divadle Husovka, kam se zcela mimo turistický ruch přestěhovalo po prodeji domu v Lázeňské 1, kde původně fungovalo.

Architekt dostal při návrhu úprav historicky cenného objektu UVA zcela volnou ruku, aby vytvořil skutečně reprezentativní prostor pro návštěvníky. Po vstupu do objektu je uvítá moderní interiér, citlivě zakomponovaný do historické budovy.

Opraveno je i první patro, v němž se nachází kancelář a zasedací místnost. Bezbariérový přístup do infocentra je přímo z ulice Lázeňská. Město také zrekonstruovaný objekt UVA přihlásilo do letošního 14. ročníku soutěže O nejlepší stavbu Karlovarského kraje, kde se umístil na 3. místě.

6. Nový park v „kamenolomu“ pod kostelem u Vřídla

Park v karlovarské lokalitě takzvaného kamenolomu.

Po dlouhých 26 letech se proměny v útulný park dočkala lokalita takzvaného kamenolomu pod kostelem sv. Maří Magdaleny. Ještě letos v březnu tam za nevzhlednou prkennou ohradou přebývali bezdomovci a narkomani.

Rumiště v sousedství Vřídelní kolonády vzniklo v 60. letech minulého století po demolici patnácti historických domů, které ustoupily plánované výstavbě hotelu Fontána, které však nakonec zabránily divoké vývěry minerální vody.

V letošním roce město po dlouhodobém úsilí získalo plochu o rozloze 4 000 m² do bezplatné výpůjčky. Magistrát následně nechal odstranit ohradu, celou lokalitu vyčistit a proměnit v malý park s lavičkami. Náklady na kultivaci byly 481 tisíc korun.

7. Nové a obnovené tradice

Závodníci na trase karlovarského půlmaratonu v roce 2013.

V květnu 2011 se v Karlových Varech konaly první obnovené městské farmářské trhy, kterým od té doby vždy v sezoně pravidelně patří jeden pátek v měsíci. Trhy se konají před budovou Tržnice ve Varšavské ulici a mezi konzumenty si postupem času získaly mimořádnou oblibu. Nabídnout potraviny ze své produkce přijíždějí pěstitelé a výrobci z Karlovarského kraje i dalších regionů.

Další významnou událostí, která zase obohatila kalendář sportovních akcí ve městě, je 1/2Maraton Karlovy Vary. Poprvé se běžel v květnu 2013 a na start se tehdy postavilo 1 500 sportovců. V letošním druhém ročníku se už půlmaratonu zúčastnilo 4 200 běžců.

8. Začala rekonstrukce Národního domu

Národní dům v centru Karlových Varů.

Přes dvě desetiletí chátral v obchodním centru Karlových Varů secesní hotel Národní dům postavený ještě za dob Rakouska-Uherska v roce 1901. Karlovy Vary koupily hotel od státu v roce 1992. Po neúspěšném prodeji manželům Ouřadovým vysoudilo město Národní dům zpět v roce 2000.

Od roku 2008 patří budova společnosti Eltodo, která 1. dubna 2011 zahájila jeho dlouho očekávanou rekonstrukci. Až na vyklízecí práce a archeologický průzkum v místech, kde měla být původně plánovaná a nakonec zrušená přístavba, se ovšem první měsíce téměř nic nedělo. Stavební práce se nakonec rozběhly a památkově chráněný objekt už má v současné době novou střechu a restaurátoři už také na průčelí Národního domu vyčistili a obnovili pás s freskami.

Objekt zároveň dostává i novou fasádu a práce pokračují i na záchraně interiérů. Rekonstrukce známé karlovarské lázeňské památky bude s předpokládanými náklady 350 milionů korun hotová koncem června roku 2015. Nový Grandhotel Ambasador - Národní dům přitom už letos v předstihu nabízí své služby v reprezentačním katalogu, který na rok 2014 vydal jeho budoucí provozovatel, společnost Axxos Hotels & Resorts.

Mezi prvními využijí hotelového sálu třeba organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. O využití slavnostního sálu jako kina s téměř pěti sty místy k sezení ředitel Jan Motlík ještě bude s vedením festivalu jednat.

Kromě slavnostního sálu Orfeum se salonky nabídne Národní dům také stylový restaurant Julius Zeyer, Grand Cafe a bar Kakadu, působiště a zázemí najdou v hotelu hráči Karlovarského symfonického orchestru, Národní dům bude připravený na maturitní, benefiční a firemní plesy, konference či reprezentativní zasedání. Lázeňská část zajistí komplexní procedury.

9. Nejpalčivějším problémem Karlovaráků je doprava

Kde se ale současnému vedení města moc nedaří, je oblast dopravy. Karlovaráci radnici vyčítají především omezení dopravy v lázeňském území Karlových Varů a nevyhovující cyklodopravu. Vyplývá to z ankety Fórum zdravého města, kterou si nechal zpracovat karlovarský magistrát.

Doprava ale není jediným problémem, který Karlovaráky trápí. V anketě hlasovali také pro zřízení státní univerzity v Karlových Varech. Do požadavků se dostalo i přání, aby se Karlovy Vary objevily na seznam památek UNESCO. Naopak málo lidí vnímalo jako prioritu dopravní spojení Karlových Varů s Prahou po nevyhovující a nebezpečné silnici R6.

Proměnily se Karlovy Vary za poslední čtyři roky dostatečně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 pátek 17. října 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 191
NE
NE 135
,