Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze socialistického náměstí javorový háj, navrhují architekti v Sokolově

  10:02aktualizováno  10:02
V Sokolově by se obří prázdná plocha mohla proměnit na útulnější prostředí s javorovým hájem, lavičkami, kašnou a infocentrem v nové prosklené budově. Takový je plán architektů na proměnu socialistického náměstí Budovatelů. Návrh zaujal i odborníky, vyhrál prestižní soutěž o Cenu Petra Parléře.

Projekt úpravy náměstí Budovatelů v Sokolově. Vizualizace, pohled od jihozápadu. | foto: Kamil Mrva Architects

I Martina Rosu z vítězné architektonické kanceláře Mrva Architects překvapily rozměry náměstí z 50. a 60. let, když ho poprvé spatřil. Komunisté ho stavěli pro masové akce na podporu režimu. Přesto Rosa vidí v ploše velký potenciál. I když je obklopená Hornickým domem, úřadem práce, obchody a ohraničená překážejícími nevzhlednými rabaty s přerostlými jehličnany.

Stavitel ve studii kupodivu i po navrhovaném předláždění zachoval pod nohama chodců 6 krát 6 metrů velké obrazce. Rozšířil už však chodníky podél okolních budov. A zvětšil schodiště před Hornickým domem, aby mohlo sloužit i jako pódium při různých kulturních akcích.

Fotogalerie

Tou největší proměnou na první pohled je ale zeleň. Až zmizí masivní betonové květináče s jehličnany, nahradí je spousta menších i vzrostlých stromů - zřejmě javorů. "Rodiny s dětmi najdou ve stínu na lavičkách příležitost, jak příjemně posedět," představuje si architekt.

Celý listnáčový háj naplánoval na náměstí do kouta blíže k budově okresního soudu. Javory proto, aby se díky nim centrum v různých ročních obdobích měnilo.

Překvapivým prvkem je nová třípatrová krychlová budova s prosklenými stěnami a s terasou. Má za úkol velkou plochu náměstí 'rozbít' a doplnit. "V objektu by mohla být třeba kavárna, prostor pro výstavy. Na skleněnou fasádu s led diodami by se dalo zvenku leccos promítat podobně jako teď na zdejší obrazovku," míní Rosa.

Konec parkování před Hornickým domem

Zvláštní pozornost věnoval dopravě. Napadlo ho předělat systém jednosměrek kolem náměstí tak, aby ulice přímo před schodištěm Hornického domu zůstala pro auta uzavřena. Tahle dominanta by tak s náměstím tvořila jednolitý celek - klidovou zónu. Parkovacích míst ve dvou jednosměrkách (jedna by nově ústila do ulice Jednoty u úřadu práce) se změna v podstatě nedotkne.

Proměnou projde také zašlá pěší zóna v sousední ulici 5. května. To znamená i ji předláždit, zasadit stromy, umístit lavičky, pouliční lampy.

"Všichni jsme se shodli, že právě tato studie má získat první cenu," řekl Tomáš Vích za sebe i ostatní porotce v soutěži zaštítěné jménem Petra Parléře. Návrh podle Vícha reaguje na všechny výzvy, které sokolovské náměstí vůbec architektům nabízí.

"Prosklený objekt osobně považuju za výbornou myšlenku. Za záchytné místo, kde se lidé sejdou. A parkování přináší otázku, jestli si chceme prostor spíš zpřístupnit nebo zničit plechovými krabicemi," doplnil Tomáš Vích.

Zda se obří prázdná plocha a přilehlá pěší zóna, kudy lidé jen probíhají, přetvoří časem v útulnější prostředí, už záleží jen na vedení města a jeho rozpočtu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz