Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze socialistického náměstí javorový háj, navrhují architekti v Sokolově

  10:02aktualizováno  10:02
V Sokolově by se obří prázdná plocha mohla proměnit na útulnější prostředí s javorovým hájem, lavičkami, kašnou a infocentrem v nové prosklené budově. Takový je plán architektů na proměnu socialistického náměstí Budovatelů. Návrh zaujal i odborníky, vyhrál prestižní soutěž o Cenu Petra Parléře.

Projekt úpravy náměstí Budovatelů v Sokolově. Vizualizace, pohled od jihozápadu. | foto: Kamil Mrva Architects

I Martina Rosu z vítězné architektonické kanceláře Mrva Architects překvapily rozměry náměstí z 50. a 60. let, když ho poprvé spatřil. Komunisté ho stavěli pro masové akce na podporu režimu. Přesto Rosa vidí v ploše velký potenciál. I když je obklopená Hornickým domem, úřadem práce, obchody a ohraničená překážejícími nevzhlednými rabaty s přerostlými jehličnany.

Stavitel ve studii kupodivu i po navrhovaném předláždění zachoval pod nohama chodců 6 krát 6 metrů velké obrazce. Rozšířil už však chodníky podél okolních budov. A zvětšil schodiště před Hornickým domem, aby mohlo sloužit i jako pódium při různých kulturních akcích.

Fotogalerie

Tou největší proměnou na první pohled je ale zeleň. Až zmizí masivní betonové květináče s jehličnany, nahradí je spousta menších i vzrostlých stromů - zřejmě javorů. "Rodiny s dětmi najdou ve stínu na lavičkách příležitost, jak příjemně posedět," představuje si architekt.

Celý listnáčový háj naplánoval na náměstí do kouta blíže k budově okresního soudu. Javory proto, aby se díky nim centrum v různých ročních obdobích měnilo.

Překvapivým prvkem je nová třípatrová krychlová budova s prosklenými stěnami a s terasou. Má za úkol velkou plochu náměstí 'rozbít' a doplnit. "V objektu by mohla být třeba kavárna, prostor pro výstavy. Na skleněnou fasádu s led diodami by se dalo zvenku leccos promítat podobně jako teď na zdejší obrazovku," míní Rosa.

Konec parkování před Hornickým domem

Zvláštní pozornost věnoval dopravě. Napadlo ho předělat systém jednosměrek kolem náměstí tak, aby ulice přímo před schodištěm Hornického domu zůstala pro auta uzavřena. Tahle dominanta by tak s náměstím tvořila jednolitý celek - klidovou zónu. Parkovacích míst ve dvou jednosměrkách (jedna by nově ústila do ulice Jednoty u úřadu práce) se změna v podstatě nedotkne.

Proměnou projde také zašlá pěší zóna v sousední ulici 5. května. To znamená i ji předláždit, zasadit stromy, umístit lavičky, pouliční lampy.

"Všichni jsme se shodli, že právě tato studie má získat první cenu," řekl Tomáš Vích za sebe i ostatní porotce v soutěži zaštítěné jménem Petra Parléře. Návrh podle Vícha reaguje na všechny výzvy, které sokolovské náměstí vůbec architektům nabízí.

"Prosklený objekt osobně považuju za výbornou myšlenku. Za záchytné místo, kde se lidé sejdou. A parkování přináší otázku, jestli si chceme prostor spíš zpřístupnit nebo zničit plechovými krabicemi," doplnil Tomáš Vích.

Zda se obří prázdná plocha a přilehlá pěší zóna, kudy lidé jen probíhají, přetvoří časem v útulnější prostředí, už záleží jen na vedení města a jeho rozpočtu.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz