Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel Lukmanov se kvůli špitálu v Sokolově pustil do firmy Nemos

  9:47aktualizováno  9:47
Šéf sokolovské polikliniky Lukman Lukmanov vyhlásil otevřenou válku manažerům firmy Nemos, kteří si od kraje na 20 let pronajali Nemocnici Sokolov. Rus totiž poslal krajské vládě stížnost, v níž jí vytýká, že špitál pronajala netransparentně, bez výběrového řízení a navíc nevýhodně.

Lukman Lukmanov, majitel sokolovské polikliniky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lukmanov žádá politiky, aby obchod přezkoumali, a sám se nabízí, že nemocnici uřídí lépe a bez finančních injekcí od kraje. V dopisu, který dostali i krajští zastupitelé, si nebere servítky. Žehrá na diskriminaci, protože neměl šanci ucházet se o pronájem nemocnice.

Pustil se také do výpočtů a obvinil firmu Nemos, že vydělává (po odečtení nájemného a povinných investic) na odpisech majetku 15 milionů korun ročně.

"Celý tento postup se vymyká logice zdravého rozumu," míní podnikatel. Kdyby prý vedl nemocnici on, poradil by si bez krajských dotací do oprav a zvelebování nemocnice.

"V případě, že by naše zařízení (poliklinika LPZ Sokolov - pozn. red.) dostalo do pronájmu sokolovskou nemocnici, nebudeme požadovat žádnou dotaci od Karlovarského kraje a o zisk jsme ochotni se rozdělit s krajem. Tím občané ušetří více než 200 milionů korun do roku 2015," vypočítává Lukmanov.

Šéfa polikliniky neberou manažeři Nemosu vážně

"To mi připadá dost nereálné," reagoval Miloslav Čermák, náměstek hejtmana pro zdravotnictví. Lukmanovovu stížnost ale ještě nečetl. Manažeři Nemosu neberou šéfa polikliniky příliš vážně. O stížnosti nic nevědí a nejsou si vědomi toho, že by při pronájmu špitálu z ledna 2011 došlo k pochybení.

"Takových výkřiků už jsem slyšel dost. Realitou je, že při našem příchodu hospodařila nemocnice se ztrátou tři miliony korun měsíčně a byla v dezolátním stavu. To se podařilo zvrátit. Nájem podniku se k odpisům nevztahuje, od kraje jsme si nemovitosti nepronajali," vysvětlil jednatel Nemosu Michal Soukup.

Lukmanov jde ale ještě dál. "Zatím pánové z Nemosu žijí z cizího majetku a cizích investičních peněz," upozornil krajské politiky. Otřel se také o Sokolovskou uhelnou - partnera Nemosu. Nepovažuje těžaře za altruisty, kteří by dávali stamiliony korun na vylepšení nemocnice s radostí.

Naznačil, že by Sokolovská uhelná mohla přímo vstoupit do hry a 'přátelsky převzít podnik Nemos Sokolov'.

"Na to nemá ani smysl reagovat," utrousil Soukup.

Nervózní Rus, kterého policie loni obvinila z podvodu v kauze karlovarského klubu AC Start, cítí, že mu brzy v Sokolově vznikne nová konkurence. Firma Nemos s pomocí Sokolovské uhelné chystá otevření druhé polikliniky s deseti a možná i více ordinacemi praktických lékařů a specialistů.

Lukmanov v reakci na to začal vylepšovat a přestavovat některá svá oddělení. Aby nepřišel o klienty a neutekli mu zdravotníci. "Když Nemos nezvládá nemocnici, jak může zvládnout polikliniku?" nechal se slyšet. Letos v lednu přesunul oficiální sídlo sokolovské polikliniky do Prahy.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz